Wpis z mikrobloga

@haaaeee:

na spokojnie można by było się dogadać

Hmm?

naprawdę sporo słów się powtarza

Powtarza się podobnie brzmiących. Doczytaj co napisałem, a zrozumiesz, że nie każdemu to pomoże..
  • Odpowiedz
  • 0
@haaaeee Tak tak, ile to razy słyszałem, że każdy po swojemu sie dogaduje, a później oglądałem jak te osoby, które tak dobrze się dogadują, stoją jak kołki i nie rozumieją albo wydaje się im że rozumieją. Ty zaprzeczysz, bo uważasz że sie dogadujesz. W takim wypadku spróbuj porozmawiać, bez anglojęzycznej terminologii, bez rozmowy o pracy czyli o czymś o czym zwykle rozmawiasz i o czynnościach, które sie powtarzają. Sprobuj o sporcie czy
  • Odpowiedz
@Halbr: o #!$%@? XD ale tutaj nikt nie neguje tego, ze nie uczac sie jezyka bedziesz rozmawiac z druga osoba o cząstkach elementarnych we wszechświecie tylko luzne gadu gadu.
  • Odpowiedz
  • 2
@Phillippus luźne gadu gadu to jest o muzyce czy o wakacjach, jak na lekcjach jakiegoś języka. Pokazanie pół na migi pół słowami gdzie jest kibel to nie rozmowa.
  • Odpowiedz
  • 0
@Halbr to ogarnij typie kanał który wysłałem wyżej. Dziesiątki filmów gdzie między sobą rozmawiają ludzie z różnych krajów w swoim języku przez mikrofon i kamerkę o obrazach czy muzyce i jakoś się da. Sam trenuje wyczynowo Sport i często mam wyjazdy na kilka dni i jak pisałem wyżej średnio znam angielski. Rozmawiałem z różnymi ludźmi ja po polsku oni na przykład serbski lub bułgarski i było spoko. I uwierz mi, nie pytałem
  • Odpowiedz
  • 0
@Phillippus No nic, niech będzie, z mojego doświadczenia wynika, że Polacy, którzy myślą że na spokojnie dogadają się ze słowianami południowymi, wcale się z nimi nie dogadują tak łatwo.
  • Odpowiedz
  • 0
@Halbr no cóż, masz do tego oczywiście prawo i to twoje doświadczenia. Zgodzę się, że na pewno to nie jest super, jak ktoś zna biegle jeden wspólny język ale w mojej opinii da się ogarnąć dość sporo.
  • Odpowiedz
@aksal89:

Spoko, młodsi Słowacy też nie rozumieją Czechów ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Nieprawda, jest właśnie na odwrót. To młodzi Czesi nie znają słowackiego, bo nie mają z nim kontaktu. W SR wiele stacji telewizyjnych puszcza filmy/seriale z czeskim dubbingiem, księgarnie importują książki w czeskim przekładzie itd. itp. - zwyczajnie nie opłaca się tłumaczyć czegoś z czeskiego na słowacki, skoro każdy Słowak bez problemu zrozumie daną rzecz po
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Horkheimer: rozmawiałem z kilkunastoma slowakami (pracowałem tam ponad rok) i wszyscy młodsi twierdzili, że czeskiego za cholerę nie rozumieją ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale mam tylko taki dowód anegdotyczny na poparcie tezy ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Halbr no wyobraź sobie, że próbowałam i nadal tak robię, a to dlatego, że faktycznie potrafimy się w ten sposób dogadać nie o pracy ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
  • Odpowiedz