Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
e tam, do mnie kiedyś zadzwonili ze starej roboty, gdzie nie pracowałem już z pół roku, czy nadal mam pliki, bo im się wszystko usunęło z serwera i nie dali rady przywrócić XD


@melekhov: I miałeś te pliki? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@djlaska: Update Windows. Zakładam ze praca na XP już nawet nieinformatykow dziwi. Nie otwierać talatajstwa, no i najlepiej nie pracować na koncie admina...a i rozgarnięte IT się przyda, któremu się nie ukręca budżetu na bezpieczeństwie, bo przecież jeszcze nikt nas nie zaatakował, wiec po co w ogóle ktoś miałby nam coś takiego robić...
@tellet: Nie koniecznie. Nie petya czy wannacry położyły kilka konkretnych firm. O wielu się w ogóle nie mówiło, choć również były to największe światowe korpa. Poza backupami - najlepiej fizycznymi na taśmach i/lub innym os, update, update i update. Jeśli korpo coś może zrobić to cisnąć polityki wymuszające przynajmniej krytyczne poprawki. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem skończy się ma Grażynie i jej wstydzie a nie paraliżu firmy.
@dridex_: chyba nigdy nie widziałeś małych firm, one nie mają takich specyfik pracy by można było łatwo wydzielać użytkownikom "kawałek tortu". Są dyski sieciowe do których dostęp (RW) ma 15 Grażynek i prezes Janusz, który ma dostęp do wszystkiego 'bo ma mieć' z domu, w tym do kamer, serwera, plików itp.
Opcją chyba najtańszą dla takiej firmy jest jakiś NAS z migawkami(codziennymi), tego szyfratory nie ruszają. Plus dodatkowo tygodniowy ręczny backup
Uważam, że wszelkich autorów złośliwego oprogramowania należy wieszać. Nigdy nie przydadzą się społeczeństwu


@avvar: Złośliwym oprogramowaniem to jest Windows. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@pan-violaceus: Rok temu, moja Mama kliknęła w fakture vat od DHL - zassała wirusa który zamienia wszystkie zdjęcia/filmiki na format NOZELENS... Od tego czasu dysk leży w szafie i czekamy na remedium. Firma życzy sobie 25k$ za odkodowanie :D
@lucasy: owszem miałem i to sporo. Natomiast to że firma nie chce przeznaczyć kasy na bezpieczeństwo to jedno, a to że nie umieją into minimalne standardy bo 'tak' to drugie.