Aktywne Wpisy
Teuvo +33
cholerne pistacje
jak zjem kilka to nie potrafię się opanować i przerwać konsumpcji
zjadłem całe opakowanie 300g
a
jak zjem kilka to nie potrafię się opanować i przerwać konsumpcji
zjadłem całe opakowanie 300g
a
kiszony_Pomidor +13
135 lat temu, 5 sierpnia 1884 r., w Warszawie urodził się Ludwik Hirszfeld – lekarz, mikrobiolog, immunolog, serolog, twórca polskiej szkoły immunologicznej. To on stworzył podstawy nauki o grupach krwi, wprowadził w Polsce oznaczanie czynnika Rh oraz odkrył przyczynę konfliktu serologicznego.
Studiował medycynę w Würzburgu i Berlinie uzyskując tytuł doktorski z najwyższym odznaczeniem. W latach 1907–1911 pracował w Instytucie Badania Raka w Heidelbergu. W 1911 r. podjął pracę w Zakładzie Higieny Uniwersytetu w Zurychu, gdzie habilitował się w wieku 30 lat. W 1926 r. powtórnie się habilitował, tym razem na Uniwersytecie Warszawskim. W 1931 r. został jego tytularnym profesorem. Wraz z żoną Hanną dokonali odkrycia, które dało początek seroantropologii i za które w latach 50. XX w. otrzymał doktoraty honoris causa uniwersytetów w Pradze i Zurychu.
Hirszfeld przeszedł na katolicyzm. Jednak po wybuchu II wojny zgodnie z ustawami norymberskimi został uznany za „nie-aryjczyka” i umieszczony w getcie warszawskim, gdzie zajmował się leczeniem tyfusu plamistego. W lipcu 1942 r. udało mu się wydostać z getta na tzw. aryjską stronę. Ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem w polskich domach. W tym czasie powstała jego autobiografia „Historia jednego życia” będąca swego rodzaju protestem wobec nacjonalizmu i rasizmu, wobec podporządkowywania nauki zbrodniczym rządom totalitarnym.
Więcej o Ludwiku Hirszfeldzie:
☛ https://sztetl.org.pl/pl/biogramy/5892-hirszfeld-ludwik
#zydzi #polska #medycyna #historia