Wpis z mikrobloga

@TheAwaken: Do treści Twoich słów.
Powiedziałeś:

A Warszawa miała zostać wyzwolona by Stalin tu się nie panoszyl.

Proste pytanie: skąd to wziąłeś? Jakie masz źródło, kto to powiedział, kiedy?

Będzie super, jeśli Twoje źródło jeszcze rozwiąże poniższe kwestie:

Dlaczego w obliczu takich wypadków wywożono z Warszawy broń. Dlaczego Niemcy byli lepiej poinformowani o Powstaniu, niż niektóre polskie komórki konspiracyjne.
@TheAwaken:
Były szanse, bo w 1919 roku toczyły się walki o Piotrogród. Ale Piłsudski nawet nie zachowywał neutralności w kwestii wojny domowej w Rosji tak jak twierdził, ale wręcz puszczał po kryjomu przez Polskę grupy zachodnich komunistów chcących zasilić szeregi bolszewików, bo jako zadeklarowany socjalista uważał ich za bliższych ideowo.

@wilku88:
Biała Rosja =/= carska Rosja - jako stronnictwo było dużo słabsze i znacznie bardziej zróżnicowane (byli tam różni ludzie
zatem w interesie Polski powinno być poparcie tej słabszej strony żeby wojna domowa trwała jak najdłużej, a nie jak to zrobił Piłsudski - że w 1920 roku było już de facto po zawodach i bolszewicy wzięli sobie na celownik Polskę.


@Fennrir: Ale w 1919 to czerwoni byli tą słabszą stroną i Piłsudski stanął, bo czerwoni by upadli.

Poza tym nie wiemy jak potoczyłaby się historia gdyby bolszewicy zostali pokonani, ale jestem
Ale w 1919 to czerwoni byli tą słabszą stroną i Piłsudski stanął, bo czerwoni by upadli.

@wilku88:
Tso? Bolszewicy dalej byli mocniejszą stroną bo zajmowali centrum kraju gdzie znajdowały się wszystkie kluczowe ośrodki miejskie - Moskwa, Petersburg i inne miasta. Jedyne duże miasto które udało się zdobyć białym to Carycyn (obecny Wołgograd). Zatem nie było szans żeby ot tak nagle upadli, ta wojna mogła się jeszcze toczyć przez kolejne kilka lat.
Co? Dalej byli mocniejszą stroną bo zajmowali centrum kraju gdzie znajdowały się wszystkie kluczowe ośrodki miejskie - Moskwa, Petersburg, Smoleńsk i inne miasta


@Fennrir: Moja wiedza na temat wojny domowej jest ograniczona, ale z tego co mi wiadomo, biali byli już w marszu na Moskwę i mozna było ich zatrzymać dzięki temu, że Polacy zwolnili nacisk na zachodzie.

Rosja się już uprzemysławiała na początku XX wieku, przed I WŚ była to
Moja wiedza na temat wojny domowej jest ograniczona, ale z tego co mi wiadomo, biali byli już w marszu na Moskwę i mozna było ich zatrzymać dzięki temu, że Polacy zwolnili nacisk na zachodzie.

@wilku88:
Widać. Ofensywa Denikina nie miała jakichkolwiek szans na zdobycie Moskwy w 1919 roku bo miała miejsce tuż przed zimą, a do Moskwy wciąż mieli 400 km. Ale fakt, Piłsudski się tutaj bardzo przysłużył bolszewikom, bo dzięki
@Fennrir: Jego dojście do władzy jest wypadkową obu kryzysów, bo społeczeństwo było zmęczone skutkami obu. Bez obecności komunistów też by został wybrany, bo bieda kryzysowa byłaby tak czy siak, a on jako radykał po prostu wygrał popularność.

Cały czas ignorujesz okrojenie Polski do rozmiarów powiększonej Kongresówki... A Rosjanie i tak prędzej dogadaliby się z Niemcami niż nami, bo obu krajom przeszkadzała niepodległa Polska pomiędzy.
@4gN4x: uwazam że powstanie było błędem, ale #!$%@? prosze powiedz mi kim Ty jesteś żeby oceniać tych ludzi? Przeżyłeś choć miesiąc wojny, zginął Ci ktoś bliski? Łatwo oceniać Oskarkom zza komputera, każdy wykopek dzisiaj wygrałby dzisiaj wojnę z centrum dowodzenia w swojej piwnicy, szkada że nie było wtedy wykopu...