Wpis z mikrobloga

@Ignacy_Patzer Duchy to generalnie w języku angielskim księstwo, które jest podległe, ziemia zależna lub prowincja. To jest, książę który nim zarządza dziedzicznie lub z nadania nie jest najwyższym hierarchą tegoż państwa. Czy w tym świecie owe księstwo jest niezależne? #!$%@? to z kolei terytorium, w którym książę ma władzę niezależną i autorytarną. Odpowiednikiem historycznym byłoby np. Wielkie Księstwo Morawskie, Litewskie czy Ruś Kijowska. I zasadniczo ja bym tak to rozróżnił w języku
@khaes: Tak, wszystkie trzy są niezależne. W rzeczywistości też masz przecież Księstwo Liechtensteinu (#!$%@?) i Księstwo Luksemburga (duchy), oba niezależne. Na angielskiej wiki "duchy" i "#!$%@?" w przypadku Księstwa Moskiewskiego są stosowane zamiennie, narody słowiańskie (a przynajmniej ich część) takiego rozróżnienia nie wykształciły (za to Niemcy, Francuzi i Anglicy już tak). W tym świecie istnieją takie tytuły jak "arcybaron" (Blackmoor), więc analogie historyczne niekoniecznie muszą mieć zastosowanie.
@khaes: Jeszcze historycznie sporu "Duchy" było niepodległe. Rozliczne księstwa niemieckie (najpierw de facto, potem też de iure) do tego, "Prince" często był niższy rangą od "Duke", w krajach w których występowały oba te tytuły arystokratyczne.
@khaes: Sprawdziłem. Na polski przetłumaczono je jako; Księstwo Uleku i "Dziedziczne Księstwo Uleku". Ustrój obu to "niezależna monarchia feudalna z władzą dziedziczną". Zwroty honorowe władców też są odjechane; "Jego Szlachetna Błyskotliwość" i "Jego Spokojna Wysokość".
@khaes: Te tytuły i nazwy są takie w całym Flanaess. Wprowadzasz graczy do zamku "Jego Szlachetnej Ważności" albo"Jego Światłej Wyższości", zaczynasz przemowę herolda, z zadęciem wymieniając zwroty, tytuły i ziemie przynależące danemu arystokracie i wtrącasz śmiejących się do lochu. Nie wiem co Gygax miał w głowie jak to wymyślał.

Czarnym Wrzosowiskiem będzie rządził... no kto? Arcybaron. Tak arcybaron brzmi nieźle.Jego poddani będą go nazywać Jego Światłą Wyższością, a wasale będą tytułowani...
@Ignacy_Patzer: Osobiście nie znam za bardzo świata Greyhawku, więc może się myle, ale tak powierzchownie patrząc po tych nazwach i różnorakich tytułach, że to taka nieco powszechna wizja średniowiecza w amerykańskim krzywym zwierciadle :)