Wpis z mikrobloga

Mirki macie może jakieś fundusze inwestycyjne? Mam (co prawda drobne, ale jakieś tam) oszczędności (10k) i chciałbym to gdzieś zainwestować, bo szkoda mi trzymać to na koncie (zżera je inflacja wtedy), a na lokatę to aż szkoda dawać (0,5%). Mam w mbanku SFI i myślałem, żeby kupić jakiś bezpieczny fundusz, np. https://union-investment.pl/contents/pl/klient-indywidualny/unioszczednosciowy

Czy dobrze rozumiem, że tutaj nie zapłacę nic za zakupienie a potem "płaci" się jedynie w postaci mniejszego zysku? Zawsze to jednak w skali roku 2%.

Dodatkowo chciałem wpłacać co miesiąc to, co mi zostaje, jakieś 200-300 złotych.

Czy dobrze rozumiem zasadę działania funduszy?

#mbank #pieniadze #ekonomia #finanse @mBank #funduszeinwestycyjne
  • 10
  • Odpowiedz
@chud: Millennium Bank ma promocję na koncie oszczędnościowym, przy pewnych zabiegach można mieć 2,7% oprocentowania. Idea Bank i Getin Bank mają 3-4% opocentowania na lokatach. Poszukaj na blogach z rankingami kont, lokat, itp.
  • Odpowiedz
@jonik: ale to jest tak, że np. jak opłaty wynoszą rocznie 1,5% a osiągną zysk np. 1,2%, to w sumie z 10 tys. będę miał 9700?
  • Odpowiedz
@chud: tak - po Twoich wypowiedziach wnioskuje, że totalnie nie znasz się na inwestowaniu dlatego posłuchaj mojej rady i trzymaj narazie kasę na lokacie. Ewentualnie spróbuj pobawić się kontami demo na giełdzie.
  • Odpowiedz
@chud: Jeżeli to Twoje jedyne oszczędności to sobie zostaw jako poduszkę finansową i wsadź na jakieś konto/lokatę. Przy takich kwotach pewnie znajdziesz nawet coś powyżej inflacji. W fundusze się nie baw, bo to scam jest.
A jeżeli chcesz pomnożyć te pieniądze sensownie (oczywiście z większym ryzykiem), to to co @shaki24 pisze, najlepiej zdywersyfikowane i w euro (jako że nasz nierząd próbuje ubić firmy pożyczkowe i mogą zacząć upadać).
  • Odpowiedz
@chud: Na początek polecam zainwestować w jakąś książkę.

Na przykład
Maciej Samcik - Jak inwestować i pomnażać oszczędności,
albo Michał Szafrański - Finansowy Ninja.
  • Odpowiedz