Wpis z mikrobloga

Dziś w cyklu "Zapomniane lub mniej znane filmy ze Złotej Ery VHS" jeden z najciekawszych filmów wojennych, amerykański obraz pokazujący wojnę w Afganistanie od strony radzieckiej...

"Bestia Wojny " aka "Bestia" (1988)

To raczej nietypowy obraz - nie ma tu standardowej wojennej sieczki, jest za to ciekawy wątek psychologiczny, świetna sylwetka głównego bohatera, minimum patosu.
Żołnierz który nie popiera tej wojny kontra fanatyczny - okrutny dowódca i... czołg, tytułowa Bestia.


Polecam...

Jest rok 1981.

Związek Radziecki prowadzi wojnę w Afganistanie.

Grupa czołgów wyrusza w głąb gór Hindukuszu aby spacyfikować tereny opanowane przez Mudżahedinów.

Po wymianie ognia zawracają do bazy...

Wszystkie, z wyjątkiem jednego, którego dowódca postanawia zemścić się na cywilach z pobliskiej osady...

Po zamordowaniu części mieszkańców i zniszczeniu wsi, rozpoczynają odwrót...

Jednakże z uszkodzonym przez ostrzał radiem i zniszczoną mapą gubią drogę, i zagłębiają się w tereny kontrolowane przez Mudżahedinów...

A bojownicy już podążają ich tropem, żądni zemsty za zbrodnie dokonane w osadzie...

Równocześnie toczy się psychologiczny wątek - konflikt pomiędzy dowódcą a kierowcą czołgu który sprzeciwia się brutalnym metodom walki stosowanym przez zwierzchnika...

Jego apogeum jest przywiązanie - na rozkaz dowódcy - żołnierza do skały, aby pozostawiony na pustyni zmarł z pragnienia.

**- Wojna w wielu ludziach wyzwala uśpioną bestię...**


Niegdyś jeden z najbardziej znanych w Polsce filmów o inwazji ZSRR na Afganistan i zarazem jedna z pierwszych amerykańskich produkcji poświęcona tym wydarzeniom.

Nakręcony w Izraelu, ukazujący okrucieństwo wojny i rozmaitość ludzkich postaw obraz Kevina Reynoldsa (Robin Hood: Książę złodziei, Rapa Nui, Hrabia Monte Christo) powstał w oparciu o sztukę Williama Mastrosimone pt. "Nanawatai".
Autorem znakomitych zdjęć jest Douglas Milsome (Full Metal Jacket), muzykę skomponował nominowany do Oscara Mark Isham (Rzeka życia, Miasto gniewu).

Zwiastun po polsku z oryginalnej kasety ITI...

Strona Filmweb.

Cały film on-line (lektor, 1080p, cda) .


Poprzednie (i kolejne) przypominane filmy znajdziecie pod moim tagiem
⇨ #zlotaeravhs...
A ich okładki łatwo można hurtowo przejrzeć w zakładce z grafiką...
https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#ogladajzwykopem #czolgi #gruparatowaniapoziomu #wojenny #afganistan #filmnawieczor #mudzahedini #zsrr

Montago - Dziś w cyklu "Zapomniane lub mniej znane filmy ze Złotej Ery VHS" jeden z n...

źródło: comment_yWOSgLczd0kadDiPwwWfBIJcYuN0t4FZ.jpg

Pobierz
  • 9
@Kartkowka_z_grilla: @Ex3:

Tu czołg był prawdziwym "członkiem obsady"... Plus realizm i piękno/kamienna martwota robiły klimat.

A czołg jest niestety tylko stylizowany na T-62...

Pojazd który "wystąpił w roli" radzieckiego czołgu (w filmie jest to T-62) to izraelski Ti-67, będący zmodyfikowaną wersją radzieckiego, zdobycznego T-55. Mankamentem tej "radzieckiej oprawy" filmu jest śmigłowiec transportowy występujący w jednej ze scen. Rolę tę (najprawdopodobniej Mi-8) pełni bowiem francuski Aérospatiale Super Frelon.

Również karabin maszynowy
Montago - @Kartkowkazgrilla: @Ex3: 

Tu czołg był prawdziwym "członkiem obsady"... ...

źródło: comment_Lowav2bNDE16xnG6aneAEwdgOydl9KkW.jpg

Pobierz
@Montago: ale hardkor, pamiętam ten film. Miałem może z 7 albo 8 lat jak siedziałem u dziadków i leciał na polsacie. Jakoś specjalnie nikt go nie oglądał, a ja się bawiłem w pokoju koło telewizora. Do dzisiaj pamiętam jak mi zryła beret scena przejeżdżania faceta przez czołg, a w szczególności to, że trzymał stopy na sztorc do góry... Teraz obejrzałem tę scenę będąc już po trzydziestce i też ryje banię. Co
@Wybroczyna:

Bardzo mi miło że mogłem pomóc, i przywołać wspomnienia ... nawet takie ;)

Co do sceny, to też ją pamiętam, ale bez takich szczegółów...

Trzeba by gdzieś sprawdzić i porównać wersję zagraniczną, (albo u ruskich, bo oni praktycznie wszystko mają na swoich serwerach), choć możliwe że są obecnie dostępne tylko wersje z reedycji DVD.
A spotkałem już przypadki, że filmy są cięte filmy pod wydanie DVD z drastyczniejszych scen