Wpis z mikrobloga

O, właśnie zostałem Oficerem Elektroautomatykiem okrętowym, a edukację zacząłem 3 lata temu xD Mogę sobie teraz pływać za blisko 5k usd/miesiąc.

A jak to wyszło? Jakieś 5 lat temu na kacu stwierdziłem sobie, że będę marynarzyem. Rzuciłem studia i popytałem co i jak ludzi na wykopie. Przy okazji wielkie dzięki dla @bartek555 który sporo mi doradzał.

Jeśli was interesuje jak to przebiegło. To najpierw musiałem odłożyć trochę na kursy (a raczej coś w stylu szkoły policealnej). Pod tagiem #40tysiecymarzen pisałem o tym. Na początku było średnio, ale w końcu się udało.

W każdym razie potem następująco:
- 1 rok studium (teoretycznie 5 semestrów) - koszt aż do uzyskania dyplomu to jakieś 18-20k (3k za semestr płatne na bieżąco i potem dodatkowe kursy, ergo mając te 8-10k można zaczynać)
- pół roku spędziłem jako kadet elektryk - około 700euro miesięcznie
- pół roku pracowałem na lądzie - 3k pln przy rozdzielniach elektrycznych. (ten fragment nie był potrzebny. Wystarczy rok praktyki do dyplomu)
- pół roku na morzu - pierwsze dwa miesiace jako asystent za 1800usd, kolejne 4 już jako samodzielny elektryk za 4,5k usd

Może głupie chwalenie się zarobkami, ale chciałem pokazać jak to szczerze wyglądało, no i że można w miarę szybko zostać kimś kto jest ceniony na rynku pracy.

Czy warto, czy to trudne? No na pewno nie dla każdego, bo stresu w tym czasie miałem sporo, odcięcie od świata i znajomych jest duże (dla piwniczniaka to nie problem ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) ale można też przeżyć i odwiedzić miejsca, których normalnie by się nigdy nie zobaczyło (odwiedziłem obie ameryki karaiby i afrykę).

W razie czego pytajcie. Dla niektórych moze to być alternatywa do zostania programistą 15k.


#marynarz #elektryk #wykopodroz
Rasporas - O, właśnie zostałem Oficerem Elektroautomatykiem okrętowym, a edukację zac...

źródło: comment_6pp86FpeVAVKtx05bpleT7uvmgUvh8eW.jpg

Pobierz
  • 170
@r4do5: no gdybym miał dalej takie rejsy walić to nie ma sensu. Ale rynek jest dość szeroki. Chcę przeskoczyć na inny typ statków, wtedy możesz sobie nawet 4/4 tygodnie pływać i nadal bardzo dobrze zarabiać

@Mostar0: no jako członek załogi maszynowej to więskszość czasu pod pokładem i raczej w hałasie a nie oglądając piękne widoczki :P
@dupogisaga: pieniądze mi sprawiają. Praca jest stymulująca, ale męcząca.
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@Arintor: http://sdk.am.gdynia.pl/pl/szkola/elektryczny/oplaty-2

Dużej filozofii nie ma. W skrócie masz 5 semestrów. Musisz mieć rok nadzorowanej praktyki i potwierdzić to książką praktyk (elektryk może mieć pół roku na morzu pół na lądzie, u reszty to trochę inaczej wygląda).

W idealnych warunkach w 2.5 roku dajesz radę skończyć szkołę i zrobić dyplom czy to mechanika czy oficera pokładowego czy jak ja elektryka.