Wpis z mikrobloga

Korwinizm w działaniu: weźmy sobie na warsztat mniej znanego dyktatora, którego można by określić mianem argentyńskiego Pinocheta.

Jorge Rafael Videla - zaczął od zrobienia czystki w armii z oficerów sympatyzujących z peronizmem i kampanii przeciwko Rewolucyjnej Armii Ludu. Rok później (1976) wziął udział w zamachu stanu, po czym objął urząd prezydenta. Zawiesił parlament, działalność partii politycznych i związków zawodowych, wobec których m.in. (dotyczyło to też innych ruchów nieprzychylnych władzy) prowadził politykę represji. Najważniejsze stanowiska rządowe wypełnił personelem wojskowym. W gospodarce przyjął model wolnorynkowy.

Organizacje praw człowieka szacują, że dyktator i jego junta zabili od 15 do 30 tysięcy osób, wiele innych osób zostało uwięzionych i poddanych torturom. Działalność ta jest dziś określana w Argentynie mianem ludobójstwa. Wpis robię skrótowy, temat jest szerzej opisany na anglojęzycznej Wikipedii i nie kończy się na mordach w obozach koncentracyjnych czy ochronie nazistowskich uciekinierów - polecam się zaznajomić.

Videla w dużej mierze pozostawił politykę gospodarczą w rękach ministra José Alfredo Martíneza de Hoza, który przyjął politykę gospodarczą wolnego handlu i deregulacji gospodarki. W czasie jego kadencji zadłużenie zagraniczne wzrosło czterokrotnie, a dysproporcje między klasami wyższymi i niższymi stały się znacznie wyraźniejsze. Okres ten zakończył się dziesięciokrotną dewaluacją i jednym z najgorszych kryzysów finansowych w historii Argentyny.

Ale tak, wiemy że zaraz padną aroganckie komentarze, że to nie był prawdziwy wolny rynek. I pewnie usłyszymy też, że następnym razem się uda...

W 1983 roku Videla został postawiony przed sądem z zarzutami dotyczącymi łamania praw człowieka, uznany za winnego i skazany na dożywotnie więzienie.
W 1990 roku prezydent Carlos Menem ułaskawił byłego dyktatora. Videla wrócił jeszcze na krótko do więzienia (ze względu na stan zdrowia zamieniono je na areszt domowy) w 1998 roku, kiedy sąd uznał go za winnego mniej znanych porwań w czasie tzw. brudnej wojny.
22 grudnia 2010 były dyktator ponownie został skazany na dożywocie (sąd w Córdobie uznał go winnym śmierci 31 więźniów politycznych w czasie rządów junty w latach 70. i 80.). Zmarł 17 maja 2013 w więzieniu w Buenos Aires z przyczyn naturalnych.

#antykapitalizm #ciekawostki #historia #bekazkorwina #gruparatowaniapoziomu #ekonomia
#libertarianizm #redpill #argentyna #korwin #neuropa #4konserwy #bekazprawakow
Revmir - Korwinizm w działaniu: weźmy sobie na warsztat mniej znanego dyktatora, któr...

źródło: comment_wFRG56dV6Tw80JVPc8t7z7sk5NhA3vPb.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Znalazłem jeszcze dane, że pod koniec rządów junty bezrobocie wzrastało w zastraszającym tempie, PKB malało o 6% rocznie, a wskaźnik inflacji w 1982 roku wzrósł do 160%.
  • Odpowiedz
Tak w ogóle w tym artykule wydarzenia te zostały bardzo dobrze przedstawione:
https://bohdanpietka.wordpress.com/2016/09/12/noc-olowkow/
Noc ołówków (pasuje obejrzeć film poświęcony temu tematowi), terror wobec ruchów lewicowych, operacja Kondor i rola USA w tychże wydarzeniach.

W 2011 roku gen. Videla scharakteryzował cele puczu wojskowego z 1976 roku następująco: „Naszym celem było zdyscyplinowanie zanarchizowanego społeczeństwa. Chcieliśmy zerwać z peronistowskim populizmem, pójść w kierunku liberalizmu gospodarczego, zdyscyplinować związki zawodowe i niektórych kapitalistów”.
  • Odpowiedz