Wpis z mikrobloga

#biologia

Witam! Mireczki moze Wy mi udzielicie odpowiedzi.

Przy rozmnażaniu komórki zachodzi proces mitozy bądź mejozy. Komórki, ktore ulegają mitozie bądź mejozie są takie same (a moze tu popełniam błąd?). Skoro są takie same to co powoduje, że w jednych zachodzi mitoza, a w drugich mejoza?
  • 9
@Freza: przy mejozie powstają gamety czyli komórki, które mają połowę materiału genetycznego. Przy mitozie materiał genetyczny podwaja się i każda z komórek potomnych ma wszystkie geny.
@Freza: podejżewam że ekspresja pewnych genów, a na to wpływa już masa czynników chociażby pH, temperatura czy obecność danych hormonów. Wydaje mi się że można to uogólnić do położenia komórki, bo podobnie jak np. Auksyny czy Gibereliny u roślin u człowieka też występują hormony które "spływają" zgodnie z kierunkiem grawitacji albo nawet tlenek azotu który porusza się w górę, uaktywniając daną kaskadę ekspresji genów
@Freza: enzymy, hormony, inne substancje przenoszące informację, zanim komórka ulegnie podziałowi najpierw dostaje informację, że może się podzielić ;)
z mejozą u człowieka nie jest tak łatwo, u kobiet mejoza występuje tylko w wieku płodowym (w 3 miesiącu), u mężczyzn, co prawda, przez większość życia, ale potrzebuje na przykład niższej temperatury
@Freza: przede wszystkim mejoza i mitoza to dwa odrębne i różne procesy.

Mitoza prowadzi do powielenia materiału genetycznego i powstania zduplikowanej komórki diploidalnej o liczbie 2n chromosomów.
Mejoza do jego podzialu i daje komórkę haploidalna (n chromosomów).

Mejozie podlegają komórki macierzyste gamet. Jest to zaprogramowane w ich DNA po prostu i zależne od typu i roli poszczególnych komórek - więc obu podzialom ulegają różne komórki, a nie te same, jak zakładasz.