Wpis z mikrobloga

#pytanie: jak właściwie działa #rower?

To znaczy tę przekładnię łańcuchową, przerzutki itp. umysłem ogarniam, nie bardzo jednak wiem jak to się dzieje, że dystans np. 20 km przejdzie się w godzinę bez większego zmęczenia podczas gdy ta sama trasa pieszo zajęłaby dobrych kilka godzin ze sporym wysiłkiem fizycznym, zaś przebiec tyle w takim samym tempie jak na rowerze to dla mnie masakra nieosiągalna.

Jak to się właściwie dzieje, że pomimo tego, że napęd jest ten sam (mięśnie ludzkie) na rowerze ten sam dystans pokona się nieporównywalnie lżej i szybciej aniżeli pieszo/biegiem?

#fizyka #kiciochpyta
  • 6
@haes82: układ ruchowy człowieka na długie dystanse nie jest aż tak optymalny, bo każdy krok to wysiłek by oprócz nadania szybkości podnieść kilkadziesiąt kilogramów. Coś za coś. Za to potrafimy wchodzić po drabinie, skakać po kamyczkach lub wdrapywać się na Marriott bez zabezpieczeń. Rower jest lepszy do długich dystansów po płaskim
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@haes82: w poruszaniu się przede wszystkim chodzi o opory. Zobacz sobie, że na rolkach czy łyżwach robisz znacznie większe prędkości. Idąc pieszo masz większy opór niż przy toczeniu się kół. Dodatkowo idac za każdym razem musisz podnosić swoje cialo, jadąc na rowerze, siedząc na siodełku cześć ciężaru cały czas jest oparta na podłożu. Przy poruszaniu się to przyspieszenie a nie prędkość "zużywa energię".