Wpis z mikrobloga

Cześć mirki. Przeglądając hashtagi #oczy #lentivu widzę ze ostatni jest sprzed ponad roku. Otóż jestem 3 dni po operacji obydwóch oczu metoda lentivu. Od ponad 10 lat bujalem się z okularami i postanowiłem w końcu coś z tym zrobić. Zdecydowałem na klinikę okulistyczna Optegra we Wrocławiu, moim lekarzem byl doktor Grzegorz Nawrot, którego serdecznie polecam. Koszt zabiegu na dwoje oczu to w moim przypadku 7799zl + wizyta kwalifikacyjna za 149zl. Do tego dochodzi ~150zl za obowiązkowe krople do oczu i 4 wizyty kontrolne - pierwsza darmowa, druga 50zl, trzecia 200zl i ostatnia prawdopodobnie 300zl. Przed zabiegiem wzięli mnie pokoju, podali syropek na uspokojenie i znieczulili oczy, tam spędziłem jakieś 1,5h i normalnie czułem się jak w spa, następnie zabieg przebiegł bez większych problemów, nie licząc tego mam mam twarda rogówkę i ciężko sie wyciągało soczewkę z lewego oka, przy tym czułem taki delikatny nacisk na oko, całość trwała około 15-20min. Po wyjściu z bloku operacyjnego zaraz po zabiegu dopadł mnie ogromny głód i zjadłem 30cm kanapkę w subway, mcflurry, po powrocie na chatę 6 naleśników, 2 Zingery, trochę frytek i paczkę chipsów, a dalej mi było mało tylko trzeba się było jakoś ogarnąć. Między poszczególnymi posiłkami spałem. Ogolnie to pierwszego dnia poszedłem spać o 21:30 i spałem do 9 dnia następnego. Kolejny dzień to był szok, z samego rana wzrok ostry jak żyleta, zero światłowstrętu, zapomniałem ze miałem jakikolwiek zabieg. Jedynie czułem suchość w oczach, ale to pewnie dlatego ze po zabiegu założyli mi soczewki chirurgiczne, w których spałem. W celu ich ściągnięcia udałem się na pierwsza wizytę kontrolna gdzie porobili mi badania, wszystko było idealnie, wada zniwelowana do zera. Jednak po powrocie do mieszkania doświadczałem wahania ostrości wzroku . Raz na jedno oko widziałem lepiej, raz na drugie. Dochodziło do tego uczucie suchości i czasami pojedynczo zachodzily mi mgła. Nie przeszkadzało mi to jednak w czytaniu i korzystania z telefonu (chociaż staram się ograniczyć na maxa). Od tego czasu mój największy problem to nuda, nie bardzo wiem jak zabic czas bo nie mogę za bardzo oczu przemęczać, nie mogę przez tydzień wysiłku fizycznego uprawiać, a kompa i telefon mam ograniczyć do max 3-4h dziennie. Drugiego dnia zrobiłem głupotę bo bez okularów poszedłem na miasto, a było mega słonecznie. Ogolnie to jak byłem na mieście mi nic nie przeszkadzało, jedynie delikatnie mruzylem oczy, ale po powrocie do domu zaczęły mnie trochę bolec oczy i głowa i bez tabletek się niestety nie obeszło. Przez cały pierwszy, drugi i dzisiejszy trzeci dzień mam wahania ostrości wzroku i czasami mi się mgli na chwile przed oczami. Wg zaleceń lekarza muszę co 2h kropić oczy, ale kropie częściej bo mam uczucie suchości w oczach. Po tygodniu będę mógł ile wlezie siedzieć przed kompem, ale niezbędne będą krople do nawilżania oczu. Jak macie jakieś pytanka to walcie śmiało ☺️ chętnie odpowiem
  • 57
@Michalinaaa: Drogie czy nie to jest kwestia względna. Możesz już zoperować prywatnie za 2tys, tylko wtedy okres gojenia jest o wiele dłuższy i jest okropny dyskomfort podobno. Pomyśl o tym ze to inwestycja jedna na całe życie. Dodatkowo masz gwarancje na 10 lat, ze jeśli ci wada wróci to operują ponownie na swój koszt. Pomyśl ze mając okulary średnio co 2-3 lata wymienisz szkła/oprawki i robisz jakieś badania kontrolne, dodatkowo korzystasz
@odczepciesie: Po 10 latach mija gwarancja, wiec jeśli po tym czasie wzrok Ci się znowu zepsuje to kolejna operacja do sfinansowania przez Ciebie. Mam koleżankę która jest 3 lat po operacji ta metoda, ona miała wadę -10 i po -3 astygmatyzmu, po 3 latach mówi ze nie pamietam o tym ze kiedykolwiek miała wadę, nie ma żadnych wahań. Jeśli chodzi o krople to uwzględniłem je w tej kwocie 150zl. Wychodzi na
@Starq: A ja mam znajomego, ktory mial operację wlaśnie 10/11 lat temu. Mial korekcję do zera, ale teraz ma okolo -1D na kazdym oku, bo wada sie powiększyła. Operował się przy -6D/-7D, nie pamiętam dokladnie. Do tego ma halo wieczorem, przy slabym oswietleniu.

I absolutnie nie mówię że te operacje są złe, czy coś. Tylko trzeba się liczyć z efektami ubocznymi, niepożądanymi i tym, że wada może wrócić. A jest to
@odczepciesie: Dziękuje, dziekuje. Apropo twojego znajomka. To 10/11 lat temu nie było jeszcze tej metody. Podejrzewam ze Twój znajomy miał robiona operacje metoda FemtoLASIK, która jest niby złotym środkiem, ale tak naprawdę jest najgorsza możliwa metoda (wg mojego researchu), metoda LASEK, tańsza i starsza, choć jej czas gojenia jest dłuższy i trzeba sobie zarezerwować miesiąc na dojście do siebie to jest o wiele bezpieczenijsza niż femtoLASIK. A jeśli miał robiony zabieg
@Starq: żadna z tych metod nie eliminuje przyczyny. A przyczyną jest nieprawidlowy ksztalt gałki ocznej. To tak jakbyś sobie "wbudował" okulary w rogówkę. W związku z tym, ja dziękuję bardzo. ¯\_(ツ)_/¯
@print_r: Miło ze ktos to czyta.
EDIT: kur napisałem elaborat na kartkę A4 na telefonie i wrzuciło mi tylko pierwsze zdanie.... o ch tu chodzi... jutro wrzucę ponownie
@print_r: Jak masz jakieś konkretne pytania to pisz. Poniżej opis moich odczuć podzielony na tygodnie. 1 tydzień: ciagle wahanie ostrości widzenia. Raz turbo ostro, raz delikatnie rozmyte na jedno oko, czasami wrażenie widzenia za mgła. Jest to spowodowane tym ze przez pierwsze 2 tygodnie brałem antybiotyk + coś jeszcze + krople nawilżające. Jednym z efektów ubocznych antybiotyku i tego drugiego były wahania ostrości widzenia i wrażenie suchych oczu, które pojawiało się
Cz2 (nie opublikowało we wcześniejszym wpisie) dodatkowe informacje: u mnie nie wystąpiło nadwrażliwość na światło i mogłem normalnie chodzić po ulicy i patrzeć w ekrany, pomieszczenia klimatyzowane nie sprawiały dyskomfortu. Czytanie książek/dokumentów na dłuższa metę było męczące i wysuszało oczy, średnio co 45-60min musiałem kropić oczy. Czasami po długim, męczącym dniu miałem wrażenie ze mam soczewki na oczach które przez to są zmęczone i miałem ochotę je ściągnąć czego niestety nie mogłem
@Starq: dzięki, super wszystko opisane. Jak szybko od pierwszej konsultacji miałeś operację? Domyślam się, że to jest uzależnione od miejca i obłożenia, ale może są jakieś przybliżone wartości.
Same koszty mnie nie przerażają, bardziej fakt, że pracuję przy komputerze (pomijając weekendy to po 12 h dziennie) i nie wiem czy starczy mi urlopu by sobie odpuścić pracę na kilka tygodni.
A jak z prowadzeniem samochodu? Nie było stresu, że raptownie stracisz
@print_r: Jeśli chodzi o operacje to ja miałem po 2 miesiącach, mogłem mieć już w sumie po około 2 tygodniach, ale musiałem sobie ogarnąć robotę i inne rzeczy (byłem w trakcie pisania pracy magisterskiej). Jeśli chodzi o prace, normalnie przysługuje Ci L4 za ten zabieg. Z reguły wypisują na 2 tygodnie, ale jeśli poprosisz to bez problemu wypiszą na 4-6. Razem ze mną był gość - informatyk i poprosił o L4
@Starq: Ok, nie brzmi to tak strasznie, za dwa tygodnie mam wizytę, zobaczymy co mi powiedzą. W razie czego będę Cię jeszcze męczył pytaniami, wielkie dzięki.
@Starq: Hej, jakieś zmiany po kolejnych dwóch tygodniach? Byłem dziś na badaniu wstępnym i jeśli się zdecyduję to w ciągu tygodnia wykonają mi zabieg. Przeciwwskazań nie mam
@print_r: zmiany na lepsze ;P dużo czytam i dużo pracuje przy kompie, korzystam ze słońca i jest super. Ciagle co jakiś czas kropie oczy, zwłaszcza po czytaniu. Dzisiaj byłem u barbera i przy obcinaniu brody kładą taki ręczniczek na oczy, jak mi go gość zdjął po obcięciu to czułem delikatny dyskomfort, ale w przeciągu nminuty wszystko wróciło do normy. Polecam się zdecydować i nie zastanawiać się