Wpis z mikrobloga

Cześć mirki. Przeglądając hashtagi #oczy #lentivu widzę ze ostatni jest sprzed ponad roku. Otóż jestem 3 dni po operacji obydwóch oczu metoda lentivu. Od ponad 10 lat bujalem się z okularami i postanowiłem w końcu coś z tym zrobić. Zdecydowałem na klinikę okulistyczna Optegra we Wrocławiu, moim lekarzem byl doktor Grzegorz Nawrot, którego serdecznie polecam. Koszt zabiegu na dwoje oczu to w moim przypadku 7799zl + wizyta kwalifikacyjna za 149zl. Do tego dochodzi ~150zl za obowiązkowe krople do oczu i 4 wizyty kontrolne - pierwsza darmowa, druga 50zl, trzecia 200zl i ostatnia prawdopodobnie 300zl. Przed zabiegiem wzięli mnie pokoju, podali syropek na uspokojenie i znieczulili oczy, tam spędziłem jakieś 1,5h i normalnie czułem się jak w spa, następnie zabieg przebiegł bez większych problemów, nie licząc tego mam mam twarda rogówkę i ciężko sie wyciągało soczewkę z lewego oka, przy tym czułem taki delikatny nacisk na oko, całość trwała około 15-20min. Po wyjściu z bloku operacyjnego zaraz po zabiegu dopadł mnie ogromny głód i zjadłem 30cm kanapkę w subway, mcflurry, po powrocie na chatę 6 naleśników, 2 Zingery, trochę frytek i paczkę chipsów, a dalej mi było mało tylko trzeba się było jakoś ogarnąć. Między poszczególnymi posiłkami spałem. Ogolnie to pierwszego dnia poszedłem spać o 21:30 i spałem do 9 dnia następnego. Kolejny dzień to był szok, z samego rana wzrok ostry jak żyleta, zero światłowstrętu, zapomniałem ze miałem jakikolwiek zabieg. Jedynie czułem suchość w oczach, ale to pewnie dlatego ze po zabiegu założyli mi soczewki chirurgiczne, w których spałem. W celu ich ściągnięcia udałem się na pierwsza wizytę kontrolna gdzie porobili mi badania, wszystko było idealnie, wada zniwelowana do zera. Jednak po powrocie do mieszkania doświadczałem wahania ostrości wzroku . Raz na jedno oko widziałem lepiej, raz na drugie. Dochodziło do tego uczucie suchości i czasami pojedynczo zachodzily mi mgła. Nie przeszkadzało mi to jednak w czytaniu i korzystania z telefonu (chociaż staram się ograniczyć na maxa). Od tego czasu mój największy problem to nuda, nie bardzo wiem jak zabic czas bo nie mogę za bardzo oczu przemęczać, nie mogę przez tydzień wysiłku fizycznego uprawiać, a kompa i telefon mam ograniczyć do max 3-4h dziennie. Drugiego dnia zrobiłem głupotę bo bez okularów poszedłem na miasto, a było mega słonecznie. Ogolnie to jak byłem na mieście mi nic nie przeszkadzało, jedynie delikatnie mruzylem oczy, ale po powrocie do domu zaczęły mnie trochę bolec oczy i głowa i bez tabletek się niestety nie obeszło. Przez cały pierwszy, drugi i dzisiejszy trzeci dzień mam wahania ostrości wzroku i czasami mi się mgli na chwile przed oczami. Wg zaleceń lekarza muszę co 2h kropić oczy, ale kropie częściej bo mam uczucie suchości w oczach. Po tygodniu będę mógł ile wlezie siedzieć przed kompem, ale niezbędne będą krople do nawilżania oczu. Jak macie jakieś pytanka to walcie śmiało ☺️ chętnie odpowiem
  • 57
  • Odpowiedz
@Starq: Hej, jestem tydzień po zabiegu. Nie umiem jeszcze określić czy wszystko będzie dobrze, póki co mały stresik i niepewność jest. Wciąż rozmazuje mi się obraz, tak jakbym był bez okularów ale z mniejszą wadą - choć nie jest to na stałe, są etapy, że widzę bardzo ostro. Jak zakropię sztucznymi łzami to przez parę minut widzę super ostro, póki nie wypłuczę nadmiaru płynu.
Nie wiem jak powinna objawiać się
  • Odpowiedz
  • 0
@print_r: spora czesc osób ma problem z nadwrażliwością na światło i tego pochodnymi (efekt halo - ja akurat nie miałem). Na Twoim miejscu starałbym się ograniczać komputer i inne źródła światła zarówno tego sztucznego jak i naturalnego. Jak poczytasz te moje komentarze to tez zauważysz ze w pierwszych tygodniach ostrość widzenia się wahała od super ostrego do rozmytego. Obecnie odstawiłem już w ogóle krople do oczu. Suchość oka dla mnie
  • Odpowiedz
  • 0
@print_r: I pamiętaj ze ten rozmyty wzrok w pierwszych tygodniach to skutek uboczny antybiotyku w kroplach. Jakie w ogole miałeś przepisane krople@do oczu?
  • Odpowiedz
@Starq: Staram się ograniczyć, ale praca wymaga jednak bym siedział przy kompie. A l4 dostałem, ale mam własną działalność, więc nie pracując nie zarabiam a kontrahenci czekają :)
Wizytę kontrolną miałem następnego dnia, kolejna po miesiącu dopiero. Lekarz mówił, że wszystko wygląda dobrze i kwestia już gojenia się rogówki. Przez tydzień kropiłem oftaquix a przez 4 tygodnie mam kropić lotemax. Thealoz duo oczywiście też, cały czas, jedna paczka już poszło,
  • Odpowiedz
@Starq: jak wygląda sytuacja po dłuższej chwili po zabiegu? Nadal masz problemy z ostrością obrazu? I co mnie najbardziej ciekawi jak z suchością oka, trzeba mieć zawsze krople pod ręką? Sama się zastanawiam nad operacją ale mam jakieś wewnętrzne obawy, że coś pójdzie nie tak. A i wołam jeszcze @print_r jak jest po takim czasie po operacji?
  • Odpowiedz
  • 0
@kingapal: Ja już krople odstawiłem ponad 1-1,5 miesiąca temu :P jutro mam 3cią wizytę kontrolną. Zapomniałem już ze kiedykolwiek nosiłem okulary
  • Odpowiedz
@kingapal: hej, jestem teraz 6 tygodni po zabiegu. Mniej więcej do czwartego tygodnia rozmazywał mi się obraz z rana (pierwsze 2-3 godziny przy kompie). Wynikało to z suchości oka (przez noc się nie nawilżało tak jak powinno i zanim doszło do siebie mijało kilka ładnych godzin). Od czwartego tygodnia jest już dużo lepiej. Nadal pierwsze co robię po obudzieniu się to kropienie oczu, ale potem w ciągu dnia kropię bardzo
  • Odpowiedz
@Starq: ja jakoś dalej mam cykora. Nie wiem jak zdecydować się na najlepszą metodę i ciągle pamoetam jak mi okulista powiedział, że za darmo nie chciał operacji bo zawsze jest jakieś ryzyko. Jednak pomału dorastam do tej decyzji ... chyba
  • Odpowiedz
@Starq: Hej, u mnie w porządu. Rano kropię sobie po kropelce Thealoz duo gel i potem w ciągu dnia już nie mam problemów. W przyszłym tygodniu mam wizytę kontrolną :)
  • Odpowiedz
@Starq: @print_r: Hej, i jak się wam sprawują oczy po tym czasie? Trafiłem na ten wątek bo też myślę nad korekcją i mam podobne obawy co do np. suchości oka i innych komplikacji, bo dużo pracuję przy kompie.
  • Odpowiedz
@Slavq: hej, przypomniałeś mi, że muszę się zapisać na kontrolę, w połowie lipca mija rok od zabiegu. Po mniej więcej 3 miesiącach całkiem odstawiłem jakiekolwiek kropelki. Suchość oka w minimalnym stopniu nadal występuje, nauczyłem się częściej mrugać i to bardzo pomaga. Czasem z rana zdarzy mi się mieć suche oko, ale to kwestia minuty, kilku mrugnięć i jest ok.
Wahania ostrości są dawno zapomnianą historią, widzę ostro i wyraźnie, po
  • Odpowiedz
@print_r: Cieszę się, że mogłem pomóc w ten sposób :D Dzięki za info. Mi już czasem teraz doskwierają suche oczy jak siedzę zbyt długo, ale chwila przerwy zwykle pomaga. Nie chciałbym uzależnić się od kropel. Mimo wszystko za jakiś czas chyba zaryzykuję i zobaczymy co się stanie.
  • Odpowiedz
  • 1
@Slavq: Nie uzależnisz się od kropel. Ja po ponad roku polecam każdemu, u mnie bez żadnych komplikacji. Jak popracuje po 12-15h na kompie to na następny dzień rano mam czasami uczucie suchego oka, ale po 1-2 kroplach do oczu Thealoz Duo efekt ten mija. Ostatnie opakowanie kropli do oczu kupiłem jakieś 6-8 miesięcy temu i dalej mam kilka ml do wykorzystania.
  • Odpowiedz
@print_r: Jak u Ciebie wyglądało po 3 miesiącach? Ja po Lentivu, po tym czasie mam ciągle widoczne halo, wysychające oczy i słabsze widzenie w ciemności. Do tego wydaje mi się, że obraz jest jakby nieco wyblakły i bardziej ziarnisty, ostrość widzenia jest dobra, ale lepsze wrażenia z widzenia miałem nosząc soczewki przed korekcją. Na prawdę ciekaw jestem co będzie po roku. Jak na razie jestem średnio zadowolony.
  • Odpowiedz
@aerator-siarkowodorowy: Hej, chwila już minęła, ale z tego co pamiętam to tak: efekt halo miałem jeszcze przez parę miesięcy. Cały czas też musiałem kropić oczy, głównie rano. Co do widzenia w nocy to u siebie nie zauważyłem jakiejś znaczącej różnicy przed i po operacji. Ale też mi długo zajęło by być w pełni zadowolonym, rogówka (?) goi się bardzo długo
  • Odpowiedz
Pora po raz kolejny odkopać : 3

@aerator-siarkowodorowy Hej i jak tam, nadal występuje halo i jakieś inne problemy w nocy? Też zastanawiam się nad tym zabiegiem, ale z tego co czytam, to sporo osób pisze, że ma przynajmniej jeden z tych efektów widocznych w nocy po wykonanym zabiegu i u niektórych to nie ustępuje (mimo roku +) od wykonanego zabiegu: halo, glare, starburst, zamglenie albo podwójne widzenie.

@print_r @
  • Odpowiedz
@Nathaniel86: Hej, u mnie bez zmian. Oczu nie kropię, suchość nie występuje. Po takim czasie ciężko sobie przypomnieć jak się widziało wcześniej i być może nadal mam jakieś defekty, tylko nie zwracam na to uwagi.
Coś co rzuca się w oczy (hehe) to raz na kilka tygodni chwilowe słabsze widzenie na któreś oko. Ale wystarczy pomrugać, zamknąć na chwilę i znowu jest ok. I mówimy o drobnym wahaniu przy czytaniu
  • Odpowiedz