Wpis z mikrobloga

Chciałem się zabrać za czyszczenie przerzutki tylnej.
Jakie macie sposoby by wyczyścić i nasmarować przerzutkę bez zbytniego rozbierania go?

Myślałem żeby jedynie kółeczka ściągnąć, wyczyścić i dać smaru do łożysk, a resztę przerzutki np. sprężyna za pantografem itp jest dość mocno brudna, ale i schowana więc może kąpieli w benzynie ekstrakcyjnej + szczoteczka do zębów.
Tylko czy jak tak wyczyszczę to martwię się czy uszczelki gumowe nie uszkodzą się od benzyny i czy jak tak dobrze wypłukam brud to czy potem będę wstanie dobrze to naoliwić bez rozbierania np. śruby mocujące i sprężyny?

Nie mam niestety nic w spreju. Czy poza łożyskami kółek dawać smar czy raczej oliwkę do łańcucha?
Jakie rady?
Mam dokładnie taką przerzutkę
#rower #rowery #mtb #serwisrowerowy
  • 14
  • Odpowiedz
@Lewo: A po co chcesz to czyścić? Po co czyścić tą sprężynę? Jeśli działa i się nie zacina to zostaw ją i niech działa dalej. Kółka zębate odkręć i wyczyść, wyczyść też ramię przerzutki, będzie ładniej wyglądać i mniej syfić łańcuch własnym brudem. Łożyska, jeśli masz kulkowe to raczej ich nie nasmarujesz bo powinny być uszczelniane. Ta sama zasada, jak się kręcą gładko to nie wsadzaj łap. Jeśli masz tuleje to
  • Odpowiedz
@stassma: Jak zanurzy całość w benzynie i wypłucze wszystkie smarowidła to potem będzie musiał to jakoś nasmarować. A jak się nie dało rozebrać do czyszczenia to pewnie i do smarowania ciężko. Ja bym takiego czegoś nie robił.
  • Odpowiedz
@4833478 nie napisał że trudno rozebrać tylko jak wyczyścić bez rozbierania. Zbyt dużo do smarowanie też nie ma. Jedynie sprężyna i nożyce od haka a to wszystko jest na wierzchu i nie potrzebuje jakoś super smarowania bo nie ma dużych oporów
  • Odpowiedz
@4833478: tzn jeśli chodzi o kąpiel to po niej kapię oliwkę w ruchome elementy, to spływa a potem wycieram na sucho.
Widziałem z tym gdzieś filmik. Mogę też ile się da szczoteczką. Szajk mówił, że niektórzy (ale tacy co często serwisują), to myją to chyba ciśnieniówka + sprężone powietrze a potem wd-40 na te elementy (częściej po prostu tym psikają a nie łapie tak brudu)
Chodzi o to, że ta widoczna
  • Odpowiedz
zakładając ze mam wyczyszczana sprezyne, oliwicie ja? ona brud zbiera a nie ma styku metal-metal
edit: jedynie chyba antykorozyjnie mozna jakims wd-40?
  • Odpowiedz