Wpis z mikrobloga

Fragment mojego kursu o wyborze i zakupie działki budowlanej :) #budujzchaferem

https://www.youtube.com/watch?v=3XMcmjSgtks&feature=youtu.be

Film trwa 12 minut, a to tylko... 2% całego kursu :)

Ps Zapisz się wstępnie na kurs - dam znać, jak już będzie gotowy: https://jaksiewybudowac.pl/kurs-dzialka/kurs-o-zakupie-i-wyborze-dzialki.htm Nagrane już mam prawie wszystko, a teraz tylko poprawki, montaż i tysiące pierdół do zrobienia :)

Ps2 Ps Film jeszcze będę poprawiał, to taka wersja "prawie" finalna.

#budujzwykopem #dzialka #budowadomu
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chafer: z calym szacunkiem do Ciebie, ale...
Jezeli nie rozumiesz dlaczego plany miejscowe sa rozne w różnych miescowosciach i czemu domy maja zapis o dachach dwuspadowych, a uslugi plaskie dachy to widac Twoja ignorancje!
Wiem ze nie jestes z wykształcenia zwiazany z budownictwem, lecz takie rzeczy ucza na studiach np. architektonicznych. Co to jest założenie urbanistyczne, co to jest pierzeja, co to jest dominanta, czym ma sie cechować miasto i czemu
@abell: Fakt, za bardzo poleciałem w niepotrzebne dygresje, zamiast skoncentrować się na faktach. Na moją obronę dodam, że to nie jest ostateczna wersja filmu, a czekam jeszcze na 2 opinie osób, które zawodowo zajmują się miejscowymi planami.

Jakie materiały mógłbyś polecić? I dlaczego bywa w planach, że usługi mają płaskie dachy?
@chafer: Co do książek to nie pamiętam ich, czasy studenckie. To nie książki dla przyjemności, lecz książki do nauki i poszerzenia wiedzy. Sporo też o dziwo wyniosłem z wykładów no i sporo siedzę w tej branży. Dobry zbiór książek mają na https://sklep.architekci.pl/ - osobiście tam kupowałem książki.

Co do dachów, dam przykład:
Plan miejscowy opisuje: jedna kondygnacja, dach dwuspadowy od 30-45 st. Plan nie podaje wysokości.

Dom jeszcze zachowuje proporcję i
abell - @chafer: Co do książek to nie pamiętam ich, czasy studenckie. To nie książki ...

źródło: comment_zsN0oHBV0W19fpbrzbok8zdmJFyM4amg.jpg

Pobierz
@chafer: A co do powierzchni zabudowy, którą opisujesz. też się nie zgodzę z Tobą.

W filmie mówisz, że nawet mały wystający element ponad parterem jest wliczany do powierzchni zabudowy i Tobie się to nie podoba, bo to nie jest fizyczna zabudowa.

Ale Ty pewnie byś zrobił nawis ok.1-1,5m - np. by urozmaicić bryłę prostego budynku.

Ale ja, jako zachłanny deweloper zrobił bym budynek w kształcie litery L na parterze i na
abell - @chafer: A co do powierzchni zabudowy, którą opisujesz. też się nie zgodzę z ...

źródło: comment_uhgwU6jwfdj6VlGuX6FFnt9DmBIRNu7n.jpg

Pobierz
@chafer: Natomiast powierzchnia działek o których mówisz (przytaczasz wartości 800m2-1200m2) też jest ważna z punktu urbanistycznego.

Wyobraź sobie działki zielone, pięknie zadrzewione pod dużym miastem. Każdy ma działkę po 1500-2000 m2 i ma tylko jeden dom o powierzchni zabudowy 250m2, natomiast Ty dostałeś w spadku działkę o powierzchni 800m2 i stawiasz tam jeden dom - Ty nie widzisz problemu, ale intensywność zabudowy jest większa - dwukrotnie. Tak jak Ty, inni też
@chafer: a jeszcze jedno, powierzchnia biologicznie czynna na działce nie służy produkcji tlenu, lecz odbiorowi wód opadowych i nie zalewaniu miasta. Chyba w Lublinie wycieli dużo drzew w mieście, zabetonowali co się da i teraz mają problem z powodziami.

Nie jestem przekonany, że trawa produkuje wystarczające ilości tlenu - porównując pracę jaką wykonują drzewa.

I tu link o czym mówie - link do wykopu:
https://www.wykop.pl/link/4969877/dlaczego-sa-powodzie/
abell - @chafer: a jeszcze jedno, powierzchnia biologicznie czynna na działce nie słu...

źródło: comment_reK01HGN5mUAM53ZEglsRccjAH0Qn9T8.jpg

Pobierz
@abell: Dzięki wielkie za wartościowe komentarze. Masz oczywiście dużo racji.

Dwa wyjaśnienia:

"W filmie mówisz, że nawet mały wystający element ponad parterem jest wliczany do powierzchni zabudowy i Tobie się to nie podoba, bo to nie jest fizyczna zabudowa.".

Przykład z deweloperem bardzo celny. Natomiast zwróciłem uwagę na to, że przepisy się wykluczają, ale nie oceniłem negatywnie tego, że wystające elementy nie są fizyczną zabudową.

" powierzchnia biologicznie czynna na działce
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chafer: architekt z zawodu.
Jezeli wiążesz przyszlosc z budownictwem to czy nie myślałeś by isc na studia zaoczne. Architektura lub budownictwo?
Wiem ze w Polsce sa 2 prywatne uczelnie o takich kierunkach w Warszawie i Krakowie.