Wpis z mikrobloga

Mam problem. Zainstalowałem dzisiaj Ubuntu obok Windowsa 10. Wybrałem ubuntu bo już kiedyś się z nim zetknąłem więc stwierdziłem, że może zainstaluję go i w wolnym czasie po prostu na nim będę siedział. Przymierzam się też do zainstalowania linuxa na mojego leciwego laptopa. Teraz po prostu testuje, czy wszystko co będę potrzebował zadziała i nie będę miał problemów jak coś się popsuje. Wiem, że jest milion wersji linuxa, ale o tym czy wybrałem najlepszą/najgorszą kiedy indziej. Głównie chodzi o to, że zainstalowałem Ubuntu wg. poradnika benchmarka. Wszystko fajnie, zainstalowało się, ale nie mam gruba. Od razu odpalało się do W10, a jak chce się dostać do Ubuntu to muszę zmienić w Biosie kolejność bootownia. Na 1 miejscu mam Windows Boot Loader, potem Dysk twardy. Jak chce, żeby Ubuntu się włączył muszę zmienić i na 1 miejscu dać dysk. Chciałbym, aby domyślnie ładował się W10, ale żeby przez chwilę pojawiał się boot loader z możliwością wyboru. W momencie kiedy nie kliknę nic włączy się W10. Co zrobiłem źle i jak zrobić tak jak to opisałem przed chwilą?
#linux #pc #pcmasterrace #programista15k #systemyoperacyjne #windows10
  • 8
@sorhu: Mam zainstalowany go na maszynie wirtualnej, ale czuję się jakby było to dosyć mocno okrojone doświadczenie. Wiem, jest jeszcze LiveCD, ale jakoś też ten wybór mnie nie satysfakcjonował