Wpis z mikrobloga

Dobra, obiecałem sobie, że jak będzie 20 plusów to rozpocznę serię wpisów na temat budowy kompresora. Plusów się uzbierało ponad 50, więc mam podstawy by sądzić, że kogoś to zainteresuje ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Zaczniemy wpisem o podstawach, założeniach i jak ja to widzę. Dodam, że nie śpieszy mi się z budową tego cuda, więc niecierpliwi będą niezadowoleni ;).

Założenia ogólne
- Butla min. 180l (już posiadam),
- jak najmniej spawania na poszyciu zbiornika, jeśli uda się wszystko tak jak planuję, to nie będzie to konieczne, przez co nie będę musiał przeprowadzać próby wodnej,
- wydajność realna ~900l/min, chociaż zobaczymy jak to będzie,
- pewne części, ma nie być tanio, a solidnie, oczywiście bez przesady w drugą stronę,
- kompresor do amatorskiego malowania, w przyszłości do piaskarki własnej roboty,
- ciśnienie max. 8 bar,
- wyglądem będę finalnie starał się, aby wyglądał jak produkt sklepowy,
- pewno o czymś zapomniałem ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Zbiornik

Udało mi się wyrwać zbiornik w okazyjnej cenie po sprężarce ASPA 3jw60 bodajże o pojemności 180l. Myślałem bardzo nad zbiornikiem od LPG, bo są z grubej blachy, jednak nie ma takich dużych pojemności, a przynajmniej ciężko dostać, ale polecam każdemu kto chcę zbudować kompresor mniejszej pojemności. Sprężarka którą chcę zakupić to chinol (chociaż sprzedawca twierdzi, że to polska firma), dobrze znany HW3090, tak więc podobno butla jest trochę za mała dla niej, jednak w przyszłości chcę dołożyć zbiornik, albo podpiąć do instalacji w domu z zbiornikiem lub po prostu wymienić na większą.

W załączniku opisane są jak widzę wyjścia/wejścia zbiornika. Myślę, że o niczym nie zapomniałem.

Zapraszam do dyskusji i udzielania porad, aktualnie jestem na etapie kupna sprężarki, chłodnicy i całej reszty o sprzętu, silnik już mam, tylko bez odpowiedniej szajby (może ktoś z #tokarka obecny ( ͡° ͜ʖ ͡°)?) o czym w następnym wpisie.

Mielony - Dobra, obiecałem sobie, że jak będzie 20 plusów to rozpocznę serię wpisów n...

źródło: comment_lTMxSAR2TUtiBcY2IcjtEZlDR8J9OWql.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@Mielony: jak myślisz o piaskowaniu to w jednym zdaniu nie powinno się znajdować 900 litrów :)

Zaczynałem od 1200 i to było jak za kare
Felga stalowa 15 ponad godzina roboty
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mielony: skoro zakładasz 900l/min to już wiem że chodzi o kompresor 3090 bo tylko ten jest cenowo atrakcyjny i tak wydajny.

Ja stwierdziłem że wole wydać 2.5k cbl niż się męczyć ze składaniem czegoś co będzie mnie kosztowało 2k robione samemu (ciebie trochę mniej bo masz zbiornik)
  • Odpowiedz
  • 0
@Mielony mirek, sprzedałem tak i w ubiegłym roku za 500 zł praktycznie z zapasową sprężarką oczywiście był do remontu. Tyle że z tego co pamiętam do 8 bar ta butla się nie nadaje
  • Odpowiedz
@xXx_perun_xXx: myślę o bardzo amatorskim piaskowaniu drobnych elementów, z resztą zobaczymy co z tego wyjdzie.
@jalop: HS-11? Przecież ona ma bardzo małą wydajność.
@Iskaryota: Koło pasowe
@dildo-vaggins: Dokładnie, 3090. Mam zbiornik, silnik i parę innych gratów, myślę że się opłaca ;).
@roszej: Na butli pisze, że ciśnienie robocze 0,6 MPa, jednak te wartości zazwyczaj są mocno zaniżane.
  • Odpowiedz
@Mielony: jak masz jakieś pytania czy coś odnośnie piaskowania to Ci z chęcią pomogę

zaczynałem od małego kompresora i piaskarki bassa, przerabiałem te sprzęty i usprawniałem

teraz pracuję na kompresorze 5000 litrów i piaskarce chyba contracora ale wiem, że bardzo solidna i robi robotę
  • Odpowiedz
@Mielony: z racji pojemności i ciśnienia tego typu sprężarka powinna być zarejestrowana w UDT (1440 bar x l). Jeżeli będzie to handmade, rejestracja jest praktycznie niemożliwe. Nie chwal się na około, że korzystasz z tego typu zbiornika.

Zapomniałeś o dość ważnej i istotnej rzeczy jaką jest zawór bezpieczeństwa (na zdjęciu opisałeś króciec pod zawór, a na liście nie wymieniłeś). W twoim przypadku ważne, żeby jego przepustowość była większa niż wydajność agregatu
  • Odpowiedz
@adrian19921: Dzięki za obszerny komentarz. Widzę, że znasz się trochę na rzeczy ( ͡º ͜ʖ͡º).
Co do UDT, to słyszałem na ten temat, jednak nie martwię się, z kompresora będę korzystał tylko ja, a zachowam odpowiednie środki ostrożności.
Co do bezpieczeństwa to mam zamiar zastosować:
- presostat, wyłączający zasilanie przy dobiciu do 8 bar,
- zawór bezpieczeństwa przy presostacie, ustawiony gdzieś na 8,5 bara,
- dodatkowy
  • Odpowiedz
@Mielony: Dwa zawory są niepotrzebne, żadna nowo kupowana sprężarka nie ma czegoś takiego. Wystarczy Ci jeden i ciężko będzie znaleźć zawór 8,5 bar. Standardem jest 6, 8, 10, 11 bar. Jak już wchodzimy w szczegóły, to powinieneś wiedzieć na jakie ciśnienie zbiornik został zaprojektowany i na podstawie tego określić maksymalne ciśnienie zbiornika. Będzie trochę słabo jak zbiornik np. zaprojektowano do ciśnienia 6 bar, a użytkownik ma w nim ciśnienie 11 bar.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@adrian19921: do domu udet ohui prawie padłem w domu to se gościu może zrobić sprężarke o napędzie atomowym i udt może mu conajwyzej pozamiatać na podjeździe :) problem będzie jeżeli wykorzysta ją już jako firma
  • Odpowiedz
@Bertos: Może trochę źle napisałem, albo nie do końca jasno. To po stronie użytkownika stoi zadanie zarejestrowania urządzenia. Oczywiście, że UDT nie wbije mu na chatę, bo przecież nie będzie o tym wiedział, ale jeżeli dostanie zgłoszenie to wyśle pismo do użytkownika. Jeżeli urządzenie nie zostanie zarejestrowane, to wtedy sprawa kierowana jest do prokuratury (wysyłają jakieś zawiadomienie czy coś takiego). Czy to osoba fizyczna, czy osoba prawna, to nie ma znaczenia.
adrian19921 - @Bertos: Może trochę źle napisałem, albo nie do końca jasno. To po stro...

źródło: comment_J0dCWjyhbF5iAhGGZbuvXj6pvKMXCVTj.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@adrian19921: o, doswiadczony czlowiek na pokładzie to ja pytanie mam : co kupić do użytku domowego 50l żeby sie tej korozji nie bać? Pomowanie kół, klucz pneumatyczny, czasem malowanie, rzadziej piaskowanie.
  • Odpowiedz
@bajcik: korozja będzie zawsze, to tak samo jak z samochodem. Możesz dbać, doglądać, a i tak wcześniej czy później ruda go zaatakuje. Po prostu spuszczaj często kondensat, a będzie długo chodził. Najważniejsze, żeby nie kupować najtańszego chinola z marketu, a jak już to spytać się sprzedawcy / przeczytać instrukcje eksploatacji, czy nie ma takiego kwiatka jak wcześniej pisałem, że dwa lata i out. 50 l to mały rezerwuar powietrza, ale myślę,
  • Odpowiedz