Wpis z mikrobloga

Wczoraj odbyło się w Łodzi szkolenie na którym byłem prelegentem. Poszło sprawnie jak na mój pierwszy raz. :) Chętnie udzielę kilku rad osobom, które chcą występować: to, że wczoraj wystąpiłem publicznie, to efekt prawie 2 lat prac nad sobą. #budujzchaferem

Na wczorajszym szkoleniu w Łodzi mówiłem o tym, jak ważna jest analiza miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i chociaż pobieżna znajomość różnych przepisów dotyczących usytuowania budynku. Jasne, że o takich rzeczach wie projektant, ale zaraz napiszę dlaczego i my powinniśmy.

Najpierw mała pomoc dla osób, które chcą szukać działki pod budowę swojego domu:

- Przede wszystkim powinieneś mniej więcej wiedzieć, co będziesz chciał wybudować na działce. Dom parterowy, piętrowy, z poddaszem? Garaż w bryle, poza bryłą? Jaka powierzchnia domu? Jak będziesz chciał zagospodarować działkę? Im więcej zadasz sobie pytań tym lepiej. Kupowanie działki bez wiedzy o tym, co byś chciał na niej pobudować jest dużym błędem.

- Wybierz lokalizacje, w których chciałbyś zamieszkać. Każdy ma inne oczekiwania: być może będzie ci zależało na szybkim dojeździe do centrum najbliższego miasta, a może na cichej okolicy przy jeziorze. Nie przywiązuj za dużej wagi do odległości: liczy się czas dojazdu. Co z tego, że będziesz mieszkał 5 km od pracy, jeżeli będziesz stał w korku 30 minut?

- Dobrym pomysłem może być wydrukowanie mapy i zaznaczenie kółkami okolic, w których chciałbyś zamieszkać. Następnie sprawdź, czy na danym terenie obowiązuje plan miejscowy. Jeżeli tak to sprawdź koniecznie jego zapisy i upewnij się, że będziesz mógł w tej lokalizacji wybudować to, co zamierzasz. W planie miejscowym może być np. warunek postawienia domu parterowego z poddaszem użytkowym. Jeżeli planujesz wybudować dom piętrowy to po prostu skreślasz dane kółko. Dzięki temu ograniczasz liczbę lokalizacji. To dobrze - im mniej będziesz miał możliwości, tym szybciej podejmiesz decyzję :) Pamiętaj, że w planach miejscowych mogą być przeróżne zapisy: jeżeli planujesz budowę dużego domu parterowego, który będzie miał np. 190 m2 powierzchni użytkowej, to szczególną uwagę musisz zwrócić na to, jaka jest powierzchnia zabudowy.

O wyborze działki, planach miejscowych i warunkach zabudowy znajdziesz więcej informacji tu: https://blog.poradnik-budowlany.com/dzialka-budowlana-co-wazne/

- Zostało ci kilka lokalizacji? Przejedź się po okolicy, wybierz się na wycieczkę rowerową lub spacer. Pozwiedzaj, pomyśl, gdzie chciałbyś mieszkać. Porozmawiaj z ludźmi. Szczególną uwagę zwróć na domy w budowie - prawdopodobnie osoba, która się buduje, przechodziła niedawno to, co ty teraz :) Porozmawiaj z nią, spytaj, jakie działki brała pod uwagę, dlaczego zdecydowała się właśnie na tą, a inne odrzuciła, porozmawiaj o cenach. Dzięki rozmowom możesz dowiedzieć się bardzo wiele rzeczy.

- Porozmawiaj też z osobami pracującymi w pobliskim sklepiku, spytaj o to, czy ktoś nie sprzedaje jakiejś działki. Pamiętaj, że nie wszystkie działki przeznaczone na sprzedaż są umieszczone w internecie! Może znaleźć fajną działkę, którą znajdziesz dzięki ogłoszeniu na słupie lub na tablicy ogłoszeniowej przy domu sołtysa.

A dlaczego znajomość przepisów jest ważna? Wyobraź sobie, że masz na oku śliczną działkę. Z tyłu, na ogrodzeniem działki jest jakaś łąka - ogólnie jest ładnie i przyjemnie. Myślisz o tym, aby działkę kupić i postawić na niej dom tak, aby znalazł się możliwie blisko tej łąki. Kupujesz działkę, idziesz do projektanta i... problem. Okazuje się, że ta łąka jest naprawdę... lasem!

Co to oznacza?

Skoro jest to las, to musisz postawić dom co najmniej 12 metrów od niego (zachowując pewne zasady związane z ochroną przeciwpożarową) lub 16 metrów!

To, co widzisz nie ma znaczenia. Las nie musi być lasem. LAS według przepisów jest tylko w dwóch przypadkach:

- Kiedy ma mapie ewidencyjnej mamy grunt leśny oznaczony literkami Ls.
lub
- Kiedy w planie miejscowym teren jest przeznaczony jako teren leśny.

I to ma znaczenie, a nie to, że widzimy łąkę lub krzaczki.

Co ciekawe, wynika z tego, że w planie miejscowym teren może być przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową, a być dalej lasem! Dlatego tak ważne jest nie tylko przeczytanie (ze zrozumieniem!) planu miejscowego, ale także analiza mapy ewidencyjnej. Jeżeli na planie miejscowym jest teren oznaczony literkami MN, a na mapie ewidencyjnej literkami Ls, to jest to dalej grunt leśny. Takie są przepisy...

Na szczęście w tej drugiej sytuacji możesz usytuować dom w odległości 4 metrów od tego "lasu", ale musisz spełnić szereg wymagań:

- Dom musi być wykonany z elementów nierozprzestrzeniających ognia (uwaga: zarówno dom drewniany, jak i murowany można odpowiednio zabezpieczyć)

- Dom nie może zawierać pomieszczeń zagrożonych wybuchem

- Dom ma klasę odporności pożarowej wyższą niż wymagana.

To może wpłynąć na koszty budowy.

Uważajcie i starannie określcie swoje potrzeby. Zły wybór działki może oznaczać, że nie wybudujecie na niej wymarzonego domu.

Ps Zapraszam na: https://www.facebook.com/JakSieWybudowacINieZwariowac/ - często wrzucam tam różne krótkie teksty.

#dzialka #dzialkabudowlana