Wpis z mikrobloga

@rzuberbozy: Partyzantka wspierana przez zewnętrzny kraj zawsze masakruje okupanta. Identyczna sytuacja była w Afganistanie jak to USA wspierało partyzantke przeciwko ZSRR. USA przynajmniej nie zbankrutowało po tej wojnie tak jak ZSRR po Afganistanie ( ͡º ͜ʖ͡º)
@KryptoFanatyk ZSRR nie zbankrutowało w Afganistanie, mieli tam nawet nie 3% armii sowieckiej. Sprawy zaczely sie komplikować gdy rebelianci dostali zaawansowane systemy rakiet i #!$%@? kazde smiglowce jakie przyleciały. Jezeli porównywać Wietnam i Afganistan - USA w Wietnamie #!$%@?ło w tą studnie bez dna o wiele wiecej dolarów ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ
@rzuberbozy: z tą wygraną nie jest tak kolorowo, był tu kiedyś o tym artykuł. Z punktu widzenia militarnego i strategicznego to USA wygrywało wojnę, z punktu widzenia społecznego i PR-u USA ją przegrało. Była tam opisana historia generała, który wygrał niemal wszystkie bitwy i wrócił jako pokonany, bo odzyskiwane pozycje były natychmiast zajmowane ponownie, a wróg nie liczył się ze stratami.

Amerykanie stracili w tej wojnie 58 152 żołnierzy, Viecong ponad
KarmazynowyAstrofizyk - @rzuberbozy: z tą wygraną nie jest tak kolorowo, był tu kiedy...

źródło: comment_Wu6HiTEzluvwBJQzvWJesVLTIigqsksM.jpg

Pobierz
@KarmazynowyAstrofizyk Ze stratami pełna racja, Vietcong tam stracił o wiele więcej ludności. USA mimo wszystko, iż straciło na tej wojnie to kontrolowali szlaki opiumowe, chociażby idące przez Laos.

Pokażesz te artykuły odnośnie kluczowego przegrania w Afganistanie? Sam osobiście nie uważam jakoby czynnik ekonomiczny wpływały na rozpad ZSRR. To było po prostu wywłaszczenie się elit partyjnych, którym ówczesna uprzywilejowana pozycja nie pasowała. Kryzys ekonomiczny to dopiero zaczął się w Federacji w latach '90,
@KryptoFanatyk: NEP który wprowadzono w ChRL czy Wietnamie to może i przywrócenie elementów kapitalizmu ale pod ścisłą kontrolą partii komunistycznych, to jest socjalistyczna gospodarka rynkowa a nie jakiś tam neoliberalizm. I to nie wygląda też tak kolorowo, bo sytuacja gorzej usytuowanych i nie tylko się bardzo pogorszyła w takich kwestiach jak dostęp do edukacji, ubezpieczeń społecznych czy służby zdrowia.
@KryptoFanatyk: przestańcie z tym socjalizmem sowieckim. Nie ma tutaj na wykopie żadnych zwolenników takiego socjalizmu. Dzisiaj socjalizm należy rozumieć jako socjal-demokracja i punktem odniesienia powinny być kraje skandynawskie. Tyle.
@rzuberbozy: co do rozpadu ZSRR to przypominam, że w referendum z 1991 roku większość była temu przeciwna. Mało tego, jeśli chodzi o politykę wewnętrzną, to w zasadzie większość reform przeprowadzonych w ramach pierestrojki była dobra, zwłaszcza jak wprowadzenie niezależnej od przedsiębiorstw produkcyjnych komisji kontroli. Jak widać demokratyzacja wcale nie musiała się skończyć tym z czym mamy dziś do czynienia w postaci putinowskiej Rosji. Na skutek nieudanego puczu moskiewskiego menel Jelcyn objął