Wpis z mikrobloga

@Wychwalany: przepisy zakonnicy poszły w górę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@vlodek2532: dobrze, że podnieśli ceny, bo ludzie może zaczną wybierać innych przewoźników - takich którzy dostarczą paczki po dwóch dniach a nie po dwóch tygodniach ( ͡° ͜ʖ ͡°) polecam też sendit - ja tutaj wysyłam
@Mzl02: @Wychwalany: @vlodek2532: @rzemon: No właśnie, nie wiem czy zauważyliście.. zmieniły się ceny listów, do których ludzie pchali bluzy, dętki od kół rowerowych, suszone grzyby. Co sprytniejsi wysyłali całe pudła, a firmy przy odpowiednich umowach wysyłały pudła wielkości torby listonosza za parę złotych. Więc ta zmiana ma na celu -> aby ludzie wybierali do wysyłania takich rzeczy zamiast wysyłać te rzeczy listem, wybrali usługę paczkową. Bo wysyłanie towarów
nie wiem czy zauważyliście..


@haosek: nie wiem czy wiesz ale listy są zwolnione z VATu. Firma gdy pobiera oplate za wysylke musi zaplacic VAT. Po podwyzkach firmom nie oplaca sie wysylac nawet zwyklego listu poleconego bo porównywalnie wychodzi kurierem a jest o kilka dni szybciej.
@Wychwalany: List polecony to teraz 5,90 . Więc nie wiem, który kurier za tyle ma przesyłki. Druga sprawa, że jak firma nadaje dużo - to podpisuję umowę, a tam już się warunki ustala indywidualne - i niektóre banki czy urzędy mają jeszcze umowy gdzie list nadają za groszowe spawy (nie więcej niż 1zł). Chyba nie powiesz, że wysyłanie takich rzeczy jak to (zdjęcie) - jako list nierejestrowany to odpowiednia i normalna
źródło: comment_ru9rL9r1ti6yCKyrYolQgeOQW3Srjr3i.jpg
takich rzeczy jak to (zdjęcie)


@haosek: od kilku lat poczta weryfikuje rozmiary i nie przyjmuje nieregulaminowych listów. Pracownik który przyjmie osobiscie pozniej odpowiada za to. Jeśli było nadawane masowo przez firme to pozniej dostaja opłate karna.

Za 5,90 zł to nawet pliku kartek A4 nie wyślesz. Taki plik priorytetem jest juz droższy niż kurier. Przesada
@Wychwalany: Weryfikacja to ciekawa sprawa. To zdjęcie robiłem miesiąc temu, a w mojej skromnej kilkuletniej karierze na Poczcie zdarzało się, że trafiały do mnie listy o ciężarze między 2,3 - 2,7 kg :). Jak niektóre firmy masowo nadają to zdarza się, że nikt tego nie sprawdza.

Co do pliku kartek A4 no to bodajże teraz "rozmiar M" to 6,30 byle nie przekraczał rozmiaru 2 cm. W Niemczech też funkcjonuje takie coś,
@Wychwalany: Ale, żeby nie było generalnie rozumiem o co Ci chodzi i zgodzę się z Tobą, że jest drogo. Porównując z innymi "bogatszymi" krajami tam usługi listowe są tańsze (jeżeli weźmiemy ile % naszej wypłaty to koszt nadania listu). Z drugiej strony w innych krajach główny operator pocztowy jest syto dofinansowany. U nas częsciowo PP jako, że świadczy usługi powszechnie to dostaję kasę, ale to nie są aż takie pieniądze jak
Jak niektóre firmy masowo nadają to zdarza się, że nikt tego nie sprawdza.


@haosek: sprawdzają na sortowni i później taka firma dostaje dodatkowe opłaty na fakturze. Od grudnia tak też robi inpost, bo wszyscy masowo generowali etykiety do skrytki C. Opłaty karne poszły w tysiące.

masowi nadawcy sobie wynegocjują takie umowy


@haosek: masowy nadawca to taki który wysyła kilkadziesiac tysiecy listow, zwykle firmy na to nie łapią się, nie ma
@Wychwalany:
Jest coś takiego jak "przesyłka listowa firmowa". Jest to usługa umowna, niepowszechna i z VAT 23%.
Dla firm, nawet jak cena będzie taka sama jak za normalny listy (polecony czy zwykły) to i tak wyjdą na plus.