Wpis z mikrobloga

Konkretna orka mitu merytokracji w kapitalizmie oraz demaskacja gospodarczych, rasistowskich i odnoszących się do pojęć jak osobista odpowiedzialność (których rozumienie zakrzywione jest dziś przez neoliberalną nowomowę) kłamstw powielanych przez prawaków za pomocą twardych danych. Ciekawe fikcja tego rodzaju przekonań została przedstawiona w kontekście edukacji czy dalej w wątku dotyczącym architektury, gdzie poruszono temat budowanych dziś dworów dla burżujów. No i na koniec masakracja petersonizmów dotyczących równości szans czy stworzonego przez niego chochoła "równości wyników" :D Bardzo fajny materiał, polecam!

Jordan Peterson często kontrastuje równości wyników i równości szans, ale ostatecznie swój wywód sprowadza do odwołania się do zasłużonego autorytetu. Czym więc jest merytokracja i jak sprzyja ona strukturze władzy? Czy to kwestia sprawiedliwości społecznej lub zagadnienie dotyczące praw człowieka? Czy to biały przywilej? Chodzi o to, że musimy pytać.

Przekonania o zasłudze i merytokracji są głęboko zakorzenione w społeczeństwie zachodnim - w kapitalizmie. Czy powinny być?

#antykapitalizm #neuropa #4konserwy #libertarianizm #neoreakcja #bekazjordanapetersona #bekazlibertarian #wojnaidei #redpill #jordanpeterson #ekonomia #gruparatowaniapoziomu
Revmir - Konkretna orka mitu merytokracji w kapitalizmie oraz demaskacja gospodarczyc...
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

xD które to media? W Polsce lewica w zasadzie nie posiada żadnych liczących się mediów trafiających do masowego odbiorcy.


@Revmir: miałem na myśli głównie produkcje kinowe i telewizyjne, czyli praktycznie najpopularniejszą rozrywkę przeciętnego człowieka - od dawna czarnym charakterem jest często podły kapitalista, który próbuje przejąć władzę nad światem korumpując rządzących itp.

bardzo idealistyczna i utopijna wizja kapitalizmu, rodem z paróweczkowych anegdotek, jednak negatywnie weryfikowana przez
  • Odpowiedz
@3edcvfr4: własność prywatną (ale w sumie też osobistą) ktoś musi po pierwsze legitymizować, po drugie być w stanie obronić oraz rozstrzygać spory jej dotyczące. Dlatego "a"kap w istocie jest prywatyzacją państwa. I nie mam powodu, by sądzić, że będzie on bliski takiej propertariańskiej wizji z powodów wcześniej wymienionych, zwłaszcza, że w przypadku prywatyzacji przemocy efekt skali szczególnie zyskuje na znaczeniu.
  • Odpowiedz