Wpis z mikrobloga

Konkretna orka mitu merytokracji w kapitalizmie oraz demaskacja gospodarczych, rasistowskich i odnoszących się do pojęć jak osobista odpowiedzialność (których rozumienie zakrzywione jest dziś przez neoliberalną nowomowę) kłamstw powielanych przez prawaków za pomocą twardych danych. Ciekawe fikcja tego rodzaju przekonań została przedstawiona w kontekście edukacji czy dalej w wątku dotyczącym architektury, gdzie poruszono temat budowanych dziś dworów dla burżujów. No i na koniec masakracja petersonizmów dotyczących równości szans czy stworzonego przez niego chochoła "równości wyników" :D Bardzo fajny materiał, polecam!

Jordan Peterson często kontrastuje równości wyników i równości szans, ale ostatecznie swój wywód sprowadza do odwołania się do zasłużonego autorytetu. Czym więc jest merytokracja i jak sprzyja ona strukturze władzy? Czy to kwestia sprawiedliwości społecznej lub zagadnienie dotyczące praw człowieka? Czy to biały przywilej? Chodzi o to, że musimy pytać.

Przekonania o zasłudze i merytokracji są głęboko zakorzenione w społeczeństwie zachodnim - w kapitalizmie. Czy powinny być?

#antykapitalizm #neuropa #4konserwy #libertarianizm #neoreakcja #bekazjordanapetersona #bekazlibertarian #wojnaidei #redpill #jordanpeterson #ekonomia #gruparatowaniapoziomu
Revmir - Konkretna orka mitu merytokracji w kapitalizmie oraz demaskacja gospodarczyc...
  • 22
@Revmir: No ja jestem kapitalistą, ale nie twierdzę, że to, że ktoś jest biedny a ktoś inny bogaty oznacza, że w 100% każdy z nich jest winny swojemu losowi. Nie zgadzam się za to z tym, że trzeba coś z tym zrobić systemowo i pod przymusem. Tak po prostu jest, jedni się rodzą zdrowi, inni chorzy, jedni biedni, inni bogaci, jedni mają predyspozycje do bycia wielkimi, inni nie.
@3edcvfr4: "tak po prostu jest" to żaden argument. Gdyby ludzie się tym kierowali, to nadal mielibyśmy niewolnictwo czy feudalizm. Systemowa niesprawiedliwość nie jest czymś, co można równać do czynników wyłącznie losowych.
@Revmir: Tutaj spór się opiera o to co kto uważa za sprawiedliwe. Moim zdaniem to, że ja mam dużo, a Ty mało nie daje Tobie prawa do przywłaszczenia części mojego dobytku i nie ma w tym nic niesprawiedliwego. Tak samo nie uważam żeby pracownicy byli wykorzystywani przez pracodawców w czystym wolnorynkowym kapitalizmie, kiedy obie strony godzą się na warunki zawarte w umowie regulującej warunki zatrudnienia.
@3edcvfr4: kapitalizm jest systemem z gruntu opartym na grabieży i wyzysku opierając się na realiach historycznych jak i współczesności. W nierównościach nie chodzi o sam fakt ich istnienia (w socjalizmie są one w jakimś stopniu dopuszczalne jeśli wynikają z zaangażowania w pracę i interesu wspólnego jako czynnik motywujący), a o to, jakie jest ich źródło - bynajmniej nie praca, czy też o szkodliwość społeczną. Wolnorynkowy kapitalizm to twór wyłącznie teoretyczny, w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@3edcvfr4: a ja uważam że bunt wobec rzeczywistości zamiast biernego godzenia się to jedna z tych rzeczy która czyni nas ludźmi a własność to jedno z praw wymyślnych i nadanych przez wspólnotę (państwo) i wspólnocie przysługuje prawo do jego modyfikacji.
Potrafię wyobrazić sobie mikroprzedsiębiorstwo zatrudniające jednego potężnego programistę, bez którego cała firma legnie w gruzach, wtedy to od jego widzi misie zależy los właściciela firmy, a gigaprogramista i tak znajdzie pracę gdzie indziej.


@3edcvfr4: ciężko mi sobie wyobrazić taki przypadek, jak by to miało wyglądać? Jakim kapitałem miał by dysponować niby taki mikro przedsiębiorca? Programista i tak wykonywałby zlecenia dla większego podmiotu. Nijak ma się taki przykład do współczesnej gospodarki.
a ja uważam że bunt wobec rzeczywistości zamiast biernego godzenia się to jedna z tych rzeczy która czyni nas ludźmi a własność to jedno z praw wymyślnych i nadanych przez wspólnotę (państwo) i wspólnocie przysługuje prawo do jego modyfikacji.


@Assailant: Ja jestem antypaństwowcem i skrajnym indywidualistą i sądzę, że WSZYSTKIE stosunki pomiędzy jednostkami powinny być regulowane dobrowolnymi umowami, co wytrąca w moich oczach z rąk przeciwników własności prywatnej wszelkie argumenty o
@3edcvfr4: ale historia pokazuje, że formowanie się własności prywatnej nic wspólnego z dobrowolnością nie miało, więc traktowanie jej jako niepodważalną świętość to kompletny absurd.
@Revmir: zgodzę się, obecny system i wszystkie je poprzedzające uznaję za niemoralne i nie twierdzę, że jakikolwiek kapitał zgromadzony w przeszłości został niewątpliwie zgromadzony w moralny sposób. Z drugiej strony próby wyrównania tych dziejowych nierówności moim zdaniem przyniosły by jeszcze więcej niesprawiedliwości, więc przychylam się jednak ku pozostawieniu własności prywatnej jej właścicielom rozpoznawanym przez państwo w momencie jego obalenia, ale za to zyski z prywatyzacji własności państwowej rozdał bym jako jednorazową
jak często masz styczność z najbiedniejszymi


@yamnichek_pyesio: rzadko, wychowałem się w rodzinie należącej do średniej klasy robotniczej, sam mam wyższe wykształcenie, dobrą pracę i poza iściem przez miasto albo jazdą komunikacją publiczną mam styczność z ludźmi wyłącznie wykształconymi i stosunkowo dobrze ustawionymi.

ile o nich wiesz i ich rozumowaniu i warunkach życia?


@yamnichek_pyesio: niewiele mnie to obchodzi, wiem że zarabiając grubo powyżej średniej i płacąc podatki proporcjonalne do moich zarobków
Z drugiej strony próby wyrównania tych dziejowych nierówności moim zdaniem przyniosły by jeszcze więcej niesprawiedliwości, więc przychylam się jednak ku pozostawieniu własności prywatnej jej właścicielom rozpoznawanym przez państwo w momencie jego obalenia


@3edcvfr4: tak nie jest. No to teraz już wiesz, czemu uważam "a"kap za pewną formę neofeudalizmu. Nie ciężko się domyślić, w czyich rękach w szybkim czasie znalazłyby się PAO ( ͡° ͜ʖ ͡°) Byłaby to
no to teraz już wiesz, czemu uważam "a"kap za pewną formę neofeudalizmu. Nie ciężko się domyślić, w czyich rękach w szybkim czasie znalazłyby się PAO ( ͡° ͜ʖ ͡°) Byłaby to prawdopodobnie najbardziej autorytarna forma kapitalizmu, jak twierdzi zresztą N. Chomsky.


@Revmir: To jest złożony temat: faktycznie, duża siła militarna może zostać skupiona w prywatnych rękach, ale skąd wiemy, że zostanie użyta do agresywnego ataku? W kapitalizmie
wbrew temu co kładą do głów ludziom od dziesięcioleci antykapitalistyczne media głównego nurtu


@3edcvfr4: xD które to media? W Polsce lewica w zasadzie nie posiada żadnych liczących się mediów trafiających do masowego odbiorcy.

najbogatsi są Ci, którzy najefektywniej spełniają potrzeby zwykłych ludzi.

Nie wiem dlaczego tego typu człowiek miałby próbować zdominować ludzi przy użyciu siły, kiedy tak dobrze idzie mu dobrowolna wymiana swoich produktów na pieniądze tych samych ludzi.


@3edcvfr4: