Wpis z mikrobloga

Hmmm, widzę że w ciągu roku pojawiło się na internecie wiele artykułów o szkodliwości e-papierosów. Np. "e-papierosy tak samo szkodliwe jak tradycyjne"
W większości jest to click-bait ale przeczytałem kilka artykułów o tym że e-papieros szkodzi tak samo jak tradycyjne.
Oczywiście te strony powołują się na jakieś super prestiżowe badania jakichś korporacji...
Ja po mojej głupocie palenia analogów przez 2 lata, przerzuciłem się kilka lat temu na e-pety.
Intrygują mnie te artykuły i badania na jakie powołują się ich autorzy.
Przecież w analogach jest ~4k szkodliwych substancji i metale ciężkie, a w e-petach może jakieś kilka substancji szkodliwych?
Moim zdaniem te "naukowe badania" są opłacane przez koncerny produkujące papierosy.
#epapierosy #epapieros #papierosy #analogi #palenie #vape #vapenation
  • 4
@oddawaj_kredki Bo są, inna sprawa że jednak w epapierosach powyżej pewnej temperatury, konkretnie powyżej około 230 stopni, w wyniku podgrzewania mieszanki vg/mg powstaje aldehyd mrówkowy i octowy (substancje karcenogenne) w wyższej temperaturze ich stężenie przewyższa wartość jaką powstaje w trakcie palenia normalnego papierosa. Tryb kontroli temperatury poniżej 230 stopni i powinno być dobrze, dalej bez porównania do syfu z papierosów.
Sakaton - @oddawaj_kredki Bo są, inna sprawa że jednak w epapierosach powyżej pewnej ...

źródło: comment_a9vfBwc2Jy5y8sSUfKXPPJoqJqg7wN42.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sakaton: @oddawaj_kredki: co ciekawe część metodyki badań zakładało takie zaciąganie się, które w realnym życiu poparzyłoby płuca użytkownika na długo przed pojawieniem się aldehydów. Nadal - nawet uwzględniając ich udział - e-p są o 95% zdrowsze niż zwykłe papierosy. Można spokojnie oprzeć się na badaniu niezależnym gov.uk/government/news/e-cigarettes-around-95-less-harmful-than-tobacco-estimates-landmark-review
Z ciekawostek - WHO próbuje od kilka lat wpisać NIKOTYNĘ na listę substancji powodujących raka, mimo że ona go sama nie powoduje. Generalnie
@oddawaj_kredki Wiesz, kwestia wyników zależy od tego kto zlecił takie badania. Jeśli zrobił to koncern tytoniowy to efajki są blee i bardziej szkodliwe, jeśli firma zajmująca się produkcja/ dystrybucją e-papierosów to wyniki będą będą mówiły o dużo mniejszej szkodliwości e-papierosow (co jest prawda) względem analogow i to że są dobrym krokiem do rzucenia palenia lub zdrowsza alternatywą, jeśli badania zlecił koncern farmaceutyczny to e-papierosy są gorsze od zwykłych papierosów aaa najlepiej to