Wpis z mikrobloga

#wolnoscfinansowa
#pociagdozyskow
#pieniadze
#inwestycje
#inwestowanie

Witam.
Pierwszy wpis w moim blogu finansowym wolnoscfinansowa, bez owijania w bawełnę - wszystkie cyferki do dwóch miejsc po przecinku.
Może trochę o sobie - facet, żonaty, dwójka dzieci, mieszkam poza granicami kraju.
Moim celem jest osiągnięcie wolności finansowej - tj. aktywność zawodową chciałbym traktować rekreacyjnie, to moje inwestycje mają pokryć moje miesięczne wydatki.
Inwestuję od lutego 2014 - średnia stopa zwrotu to okolice 15%. Za pierwszy cel na swojej drodze uznałem uzbieranie 1mln złotych - wtedy powinienen zarobić ok. 150 000zł rocznie, co da mi dochód na poziomie 10 000zł netto miesięcznie. Powinno wystarczyć by pokryć podstawowe wydatki.
W 2014 zaczynałem od 70000zł własnego kapitału. Pieniądze które wcześniej przez lata trzymałem na lokacie dostając jakieś smieszne odsetki w stylu 100-150zł miesięcznie. Przekonany byłem, że inwestowanie z zyskiem jest jedynie dla wybrańców, trzeba mnóstwo czytać, siedzieć w temacie, być na bieżąco bo inaczej to się jedynie straci. W pewnym momencie powiedziałem - a spróbuję. Targetem na pierwszy rok było zarobienie na dodatkowe wakacje - udało się.

W ciągu 4 lat mój profit (zysk netto z inwestycji) wyglądał tak:
2014 - ~12000zł
2015 - 17945,85zł (zacząłem prowadzić excela stąd taka dokładność)
2016 - 21514,73zł (zero dofinansowania z własnej kieszeni)
2017 - 31465,47zł (50k dorzucone do inwestycji)
2018 - 43054,60zł (50k dorzucone do inwestycji)
2019 - stan teraz - 17361,01 (w tym roku na 100% nic nie dofinansuję)

Podczas gdy trzymając pieniądze na lokacie przez podobny okres zarobiłem jakieś 3-4k złotych... :D

Stan mojego portfela na dzisiaj:
1. Mintos - 30400.30zł
Platforma pośrednicząca - łączy inwestorów prywatnych dysponujących wolnym kapitałem z firmami pożyczkowymi (poza bankowymi) tego kapitału potrzebującymi. Działa to na identycznych zasadach jak... bank. Bardzo upraszczając bank korzysta z naszych pieniędzy zgromadzonych na lokotach czy nawet ROR-ach, pożycza je innej osobie zarabiając na różnicy w oprocentowaniu. Na lokacie oferuje nam 1-2% rocznie, średnia pożyczka bankowa to 5-20%/rok.
Mintos działa identycznie tylko liczby się zmieniają bo firmy pożyczkowe pozabankowe to dużo wyższe oprocentowanie (nawet powyżej 100%/rok przy chwilówkach). W skrócie my dostajemy 10-16% (w zależnosci od waluty), mintos jakiś znikomy 1-2% za pośrednictwo (zgaduję w tym momencie), firma pożyczkowa pozabankowa pożycza nasze pieniądze na ok. 50-70%. Biorąc też na siebie ryzyko, bo większość pożyczek (i wszystkie w które ja inwestuję) są objęte gwarancją. Która działa - przynajmniej do tej pory - bez żadnego problemu.
Aktualna stopa zwrotu to: 11.23%/rok

2. Fastinvest - 28534.09zł
Serwis bardzo podobny do mintos-a. W praktyce różni się jedynie zasadami wykupu - mintos posiada rynek wtórny. W fastinvest każda pożyczka w razie potrzeby jest w ciagu 3dni wykupowana przez pierwotną firmę pożyczkową.
Może się trochę się rozpiszę, by nie brzmiało to tak enigmatycznie. Na obu serwisach inwestujemy w pożyczki, umowa jest wiążąca dla obu stron i nie możemy jej wcześniej zerwać - spłaty najczęściej są ratalne, a okres to nawet kilka lat. Co w razie gdy dany inwestor chce nagle wycofać kapitał? Na mintos rozwiązano to w ten sposób iż wprowadzono rynek wtórny - inwestorzy mogą kupować/sprzedawać pomiędzy sobą wierzytelności będące w okresie spłaty. W fastinvest natomiast pierwotna firma pożyczkowa w ciągu 3dni zobowiązana jest do wykupu pożyczki (lub precyzując części sfinansowanej przez nas) ALE tracimy całość oprocentowania, 100% zysku nawet za czas w którym nasze pieniądze pracowały.
Aktualna stopa zwrotu: 15.48% (ale tutaj będzie drastycznie spadać, wcześniej pożyczki w PLN były oprocentowane na 16%, aktualnie 12%)

3. kokos.pl - 42310.48zł
polski serwis socjal lendingowy który już nie działa. Ale umowy wciąż są wiążące i wciąż mi co miesiąc spływa z niego kasa. Serwis zakonczył działalność na poletku SL w lutym 2018. Wtedy miałem tam zainwestowane ponad 200 000zł.
Aktualnie około 13.44% - niestety gdy serwis zmienił profil działalnosci spłacalność drastycznie spadła. Rok temu miałem tutaj ponad 15%

4. Envestio - 5000zł (1150euro)
investuję tu od bardzo niedawna. Trochę ponad tydzien. Serwis socjal lendingowy ale pośredniczący pomiędzy inwestorami a realnymi firmami potrzebującymi kapitału. Plusy serwisu - bardzo wysokie oprocentowanie, 14-17%/rok, jak do tej pory (a sledzę ten serwis od kilku miesięcy 100% skuteczność, firmy które tam składają wnioski o pożyczkę są bardzo skrupulatnie weryfikowane przez serwis, wpadki jeszcze nie było. Pewnie do czasu.
W razie wpadki, bankructwa, wałeczka - serwis gwarantuje zwrot 95% kapitału. Ciężko to na dzien dzisiejszy zweryfikować. Obiecanki - cacanki.

5. konto bankowe + giełda - 36827,52zł
Na koncie bankowym niewiele - jakieś 2k złotych. Z tego konta korzystam jedynie jak jestem w PL - wakacje, wizyta u rodzinki.
Giełda to izostal, varsav, toya, ci games, synerga i obligacje Ghelamco. Na łączną kwotę 34101,80zł.

Giełdę traktuję jako maczugę finansową - przyznam się, że czekam na krach i wtedy zrobię wieksze zakupy.

6. finansowo.pl + jedna pożyczka prywatna - 193172zł
Fiannsowo to typowy portal socjal lendingowy. Łączy inwestorów dysponujących gotówką oraz ludzi którzy tej gotówki potrzebują. Ludzie Ci składają wnioski, inwestor wyraża wolę udzielenia pożyczki. Kilka kliknięć i jest automatycznie generowana umowa pożyczkowa -jak najbardziej respektowana przez polskie sądownictwo - to nie przelewki, można się sądzić, mozna windykować.
Jest to portal chwilówkowy (w 95%) ja inwestuję raczej jedynie w pożyczki ratalne, nie interesuje mnie trzycyfrowe RSSO, raczej dwucyfrowe (nawet w okolicy 20%) ale też i spokojna głowa. Współpracuję z kilkoma osobami (właściciel kilku domków pod wynajem nad morzem, własciciel firmy budowlanej, własciciel drukarni, własciciel firmy IT, prawnik), unikam strzelania na ślepo - przeważająca większość to niestety desperacja zadłużona wszędzie gdzie się da po szyję.
Aktualna stopa zwrotu: 47.58% (ale chyba z tym zliczaniem RRSO przez serwis jest coś nie tak)

Podsumowanie miesiąca:
Łaczny stan aktywów 01.03.2018: 332814,20zł
Łaczny stan aktywów na dzisiaj: 337022,03zł

Zysk miesięczny: 4207,83zł (w ciągu ostatniego miesiąca zrobiłem też mały zakup na allegro, na kwotę 645zł, więc tak naprawdę zysk z inwestycji był w okolicy 4850zł)
Co miesięcznie daje 1.4% zysku, 16.8%/rok

Po co sie rozpisuję?
Trochę mnie to nuży - chciałbym się podzielić tym co robię i dodatkowo zmotywować. Mam nadzieję, ze kilka osób dołączy.
Jeżeli forma się nie przyjmie - tj. dzielenie sie liczbami przyjęte zostanie jako próba chwalenia się, czy zaistnienia to po prostu tego pseudoblogu nie będę kontynuował.
Inspiracją dla mnie był ten blog: https://financiallyfree.eu/

Bardzo mile widziane pytania, odpowiadać będę na bieżąco, z tym, że przy kompie jestem przez godzinkę-dwie dziennie więc czasami trzeba będzie poczekać.

Serwisy mintos, fastinvest, envestio oferują programy partnerskie - są dostępne linki referencyjne które dają bonusy obu stronom (zapraszającemu i zapraszanemu). Nie wciskam nic na siłę - jakby ktoś był zainteresowany to pisać - wyslę w PW.

Pozdrawiam.
shaki24 - #wolnoscfinansowa
#pociagdozyskow
#pieniadze
#inwestycje
#inwestowanie
...

źródło: comment_mO058rZ4DVpSawIofyQJhiL4w0J4BWph.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
@Silvervend: 15% nie osiagniesz. Zauwaz, ze u mnie glowna role odgrywa jednak finansowo gdzie mam duzo wieksze RRSO.
11-12%/rok minus podatek to to na co mozesz realnie liczyc. Analizowac nie trzeba bo w sumie nie ma co - inwestujesz jedynie w pozyczki z gwarancja wykupu.
Mozesz przyjrzec sie ratingom firm pozyczkowych (robionych przez mintos) w ktore bedziesz inwestowal.
Zauwaz, ze ze 100k kapitalu i tak bedziesz mial 10k rocznie zysku.
  • Odpowiedz
@shaki24: Świetny wpis!! Kiedyś już dyskutowałam tu na temat inwestycji w pożyczki jestem w tym nowa. Ja wrzuciłam trochę kapitału na: Europpa.eu, na razie jest jedna inwestycja, w której jest gwarancja zwrotu kapitału wraz z odsetkami. pozostałe już są zakończone.

Europpa uczestnicy jako aktywny inwestor na części udziałów pożyczki i mają następujące zabezpieczenia - w sumie to mnie przekonało.

Pytanie - Czy pozostałe serwisy tez mają tego typu zabezpieczenia jak europpa ? Ściagnełam to ze
  • Odpowiedz
@ozzi91: @GabrysCichy:

1. zdecydowanie mintos. Jest najbardziej transparentny, imho ryzyko, ze zwinie sie z moja kasa jest w przypadku mintos zdecydowanie nizsze niz fastinvest czy envestio.
2. dokladnie, inwestowanie na finansowo niestety wymaga mnostwo czasu i cierpliwosci. 95% PB nie pozyczylbym nawet grosza. Wiekszosc z tych 5% jest rozchwytywana w ciagu kilku minut nawet sekund. Taktyka jaka bym doradzil dla upartych i chcacych sprobowac - ustawic sobie powiadomienia na maila o aukcjach, obserwowac nicki osob ktorych akcje sa w momencie “zamykane”, probowac ich podebrac. Chamsko ale mamy przeciez wolny rynek.
No i finansowo to chwilowki, aukcje ze splata ratalna sa tam praktycznie ignorowabe bo nie oferuja tak wysokiego zwrotu. Osobiscie wole pozyczyc 5k osobie na 2 lata bo wiem, ze przy zarobkach 3k miesiecznie rata nie jest problemem niz te 5k na miesiac bo wiem ze jak za miesiac nikt mu nie pozyczy 5k to mi nie splaci.
3. placisz 19% od zyskow kapitalowych.
  • Odpowiedz
@szcz33pan: Tak szczerze to ja ustawiłem bota reinwestującego jakieś pół roku temu na mintos-ie i do tej pory chodził bez zmian.
Własnie sobie go zedytowałem - super jest to zrobione, bo obok fim pożyczkowych od razu widać rating. Wywaliłem więc eurocent, pozostawiając złotówkową całą resztę tj. aasa, alfacredit, capitalservice, creditstar, getbucks, kuki.pl, mogo.
Nie będę na razie inwestował w euro - trzymam się PLN.
No i malutką część inwestycji w
  • Odpowiedz
@oczkers: szczerze? nie windykowałem, przez 4 lata nie miałem dowodu (skonczył mi sie termin ważności i jakoś nie miałem głowy by go wyrobić - ale już mam i tak się powoli za to zabieram...). Sporo sprzedałem na rynku wtórnym za ok. 30% wartości.

A mimo to zarabiałem - imho zasługa bardzo dobra dywersyfikacji. Przez długi okres czasu moim maxem było 500zł i miałem otwarte 400-450 pożyczek non-stop.

Wykres z znpd
shaki24 - @oczkers: szczerze? nie windykowałem, przez 4 lata nie miałem dowodu (skonc...

źródło: comment_3wAzU2H3juLvdVhsqswdLfYd9f8iXTDR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@kasiaInwestor: nie znam tego portalu. Wygląda na bezpośrednią konkurencję dla capitalclub. Mamy czasy gdy inwestować i to skutecznie pomnażać kapitał może praktycznie kazdy a kres hegemonii i monopolu bankowego już widać na horyzoncie.
  • Odpowiedz
@shaki24: Masz w 100% rację, dlatego fajnie, że coraz więcej firm w Polsce umożliwia takie inwestycje. Myślę, że inwestowanie w pożyczki a już w te zabezpieczone nieruchomością jest fajna alternatywą do pomnażania swoich pięniędzy :) No nic miłego wieczoru!!
  • Odpowiedz
No i malutką część inwestycji w mintos mam w tengu kazachstanskim - na razie nawet tego nie liczę.


@shaki24: rynek kazachski startuje od 18.5% KREDIT24 CZY 18% Tengo, obie z ochroną kapitału, nie lepiej tam wrzucać środki? 18%> niż 12,5% w PLN
  • Odpowiedz
Przez długi okres czasu moim maxem było 500zł


@shaki24: Ja właśnie wychodziłem z podobnego założenia i rzucałem po 100-200zł tylko później się okazywało że jak ktoś przestaje płacić, chcesz to egzekwować i nie daj boże komornik będzie nieskuteczny (bo np mu się nie będzie chciało bawić dla takiej kwoty i fikcyjnie pójdzie poszukać majątku) to się okazuje że drugie tyle wyrzuciłeś na koszty egzekucyjne i nikt Ci tego nie zwróci.
  • Odpowiedz
Aktualnie w Polsce nie ma takiego poryalu. Swego czasu byl kokos.

Socjal Lending w naszym kraju praktycznie nie istnieje. Zostalo finansowo.pl ktore ma (tak na oko) 90% rynku oraz kilka portalikow ktore ledwo przeda (zakra etc.)
Na finansowo w 99% finansujesz pozyczke w calosci - sa ludzie ktorzy pozyczaja po 100-200zl, oferuja naprawde wysokie bonusy, ale ryzyko, ze nie splaca jest bardzo wysokie. Ja unikam takich inwestycji.
  • Odpowiedz