Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Siemano mirki i mirabelki, mam własny serwer dedykowany w domu i zastanawiam się nad kilkoma kwestiami.

1. Mam od dostawcy jeden adres ip, a zakup większej puli jest drogi. Czy gdybym wykupił vpsa i zrobił z niego vpn z wieloma adresami ip, ma to sens i jak to wygląda z wydajnością?

2. Chce dedyka podzielić na wirtualki. Dedyk stałby na Linux. A na jednej z wirtualek chce postawić Windows. Czy taki zabieg mocno obciąża sprzet?

3.Na jednym z wirtualek chce postawić win pod grę Arma3, która lepiej się ma w tym środowisku. Czy wirtual w tym przypadku zwiększy opóźnienie(ping)?

#serwery #serwerownia #programowanie #internet #dedyk #vps #vpn #siecikomputerowe #sieci
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jakisprostylogin: jest to kombinacja, jednak z mojego doświadczenia lepsze pingi sa dla stron i apk pod Linuxem. A mniejszym złem jest gdy tylko serwer pod arme ma większe opóźnienie niż cały system
@ArtiIOMI:
1. Zakup serwera w zewnętrznej firmie ma sens. Dedyki nie są teraz drogie a i o dodatkowy ip nie problem koszt to około 10/zł netto miesiąc.

2. Jest to jak najbardziej wykonalne do tego wykorzystaj darmowe narzędzie które nazywa się Proxmox

3. Wszystko zależy od sprzętu tak jak mówię sposobem który podałem ci w punkcie nr 2 możesz bardzo wiele osiągnąć. Jedna wirtualka z Windowsem druga z Ubuntu/Centosem a jak
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
: @ArtiIOMI: na pewno wirtualek nie powinieneś ciągnąć na jednym dysku twardym, powinieneś mieć przynajmniej ssd lub HDD per system. Co do wirtualizacji Windowsa nie jest to takie proste jeśli chodzi o licencje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@htsz_: Załóżmy że uparłem się na swój domowy serwer. (Koszty jakimś cudem są niższe niż z firm)
Kupuję VPS pod VPN czy jest możliwość przypisania do każdej wirtualek inny adres ip?
@ArtiIOMI
1. Zrób NAT i przekieruj porty na odpowiednie wirtualki.
2. Zależy od sprzętu i HV.
3. Pewnie tak, ale to zależy od tego co będzie na innych VMkach.
@htsz_: Jak ma parę wirtualek na krzyż bez jakichś szczególnych wymagań to równie dobrze może to zrobić z palca na qemu+kvm, przynajmniej będzie wiedział, co robi ;) @K5HV: Czy ja dobrze rozumiem, że chcesz postawić NAT na VPSie?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@K5HV: czy NAT pozwoli mi na rozszerzenie ilosci ip publicznych i przydzielenie ich na vpsy? Raczej pozwala na stworzenie sieci lokalnej która w sieci publicznej posiada dalej tylko jeden adres. Do tego potrzebny jest VPS który miałby większą pulę adresów
@ArtiIOMI Czyli chcesz wykupić kilka adresów na VPS i tunelowac ruch między nim a twoim serwerem a martwisz się opóźnieniem wynikającym z wirtualizacji windowsa?
( _)