Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@eloar: Z tego co czytam w internetach, kiedyś rzeczywiście odmawiano pogrzebów samobójcom, ale od jakiegoś czasu - o ile nie siał publicznego zgorszenia - nie robią z tym problemów. Co więcej, jeżeli w miejscowości jedynym cmentarzem jest cmentarz katolicki, kościół nie może odmówić pochowania tam danej osoby.
Wierzę jednak, że rzeczywiście mogą być księża starszej daty, którzy albo pozostają nieświadomi zmiany stosunku kościoła wobec samobójców albo umyslnie ustają przy starych regułach.
@Krogan tylko jeśli jest to cmentarz komunalny. nie wszystkie kościelne cmentarze są komunalne. na komunalnym ksiądz nie ma możliwości odmówić pochówku. może odmówić odprawienia ceremonii.
kwestia tylko że minąłeś się z tematem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@eloar: Nie minalem się z tematem. Jako "pogrzeb" mam na myśli cała ceremonię.

"Jest jednak prawdą, że w ostatnich latach zmienił się stosunek Kościoła do tej tragedii, jaką w każdym przypadku jest śmierć samobójcza. Ma się bowiem na uwadze dość powszechne zdanie psychiatrów, że samobójcy nie są w pełni odpowiedzialni za swój czyn, stąd nie odmawia się im pogrzebu katolickiego ani też nie czyni różnicy w samej celebracji pogrzebu, jeżeli w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@eloar: Zacząłem, gdyż zainteresowała mnie Twoja uwaga. Z resztą się zgadzam, choć słyszałem, że już się ich nie zostawia na stosie, tylko wzywa smieciarkę. Jakbyś był na bieżąco ze zwyczajami to byś wiedział ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@lolek-lolkowsky-3: no, rozpoczął się na dobre xD
Gdyby nie to, że sam jeżdżę i mocno zwracam uwagę na różne debilizmy drogowe, to skasowałbym już dwa tygodnie temu pierwszego dawcę. 80-90 w zabudowanym przez centrum ruchliwego miasteczka w środku dnia sobie jechał. Kątem oka zobaczyłem wątłe światełko, kiedy już miałem wyjeżdżać, oczywiście po uprzednim dokładnym rozejrzeniu się - miałem stop. Niektórzy nigdy się nie nauczą, że małą lampkę ciężko zauważyć z daleka,