Wpis z mikrobloga

Chciałem się podzielić taką refleksją z rana ze wszystkimi co myślą długoterminowo :).

Żyję już ponad 40 lat (sic!) ( mój syn wczoraj zapytał kiedy mu założę konto w banku, bo nie chce trzymać kasy w szufladzie w domu... ) także widziałem już coś więcej niż tylko bańkę na BTC.

W latach 80 była w Polsce komuna. Ludzie inwestowali wtedy w książeczki mieszkaniowe, kożuchy z Turcji, dolary, złoto ( sam mam do dzisiaj sztabkę złota z 1szej komunii hehe ). W 89 a właściwie chwilę wcześniej wraz z ustawą Wilczka o prawie działalności gospodarczej komuna upadła. Większa część ludzi została wyruchana. Wkłady na książeczkach mieszkaniowych stały się mało warte, ich pensje stały się mało warte, złotówkę zjadła hiperinflacja.

W latach 90 jak już system okrzepł, ludzie zaczeli inwestować w giełdę. Pojawiły się fundusze inwestycyjne, które obiecywały długoterminowe wzrosty. Pamiętam na forach wpisy, gdzie głównie młodzi ludzie prześcigali się w bełkotach o tym jak to będą oszczędzać na emeryturę w funduszach inwestycyjnych :). Potem przyszedł kryzys i znowy wszyscy oni zostali wyruchani bo jednostki ich funduszy inwestycyjnych i akcje spółek zaczęły szorować dno. Tak skończyło się marzenie o kasie na emeryturę hehe. ( a jeszcze pamiętam jak pytałem się bankowców po hui budują takie wielkie placówki w każdej dziurze, jak za 20 lat cała bankowość będzie w necie, to patrzyli na mnie jak na ufo, dziś te obiekty stoją puste i straszą marmurami)

Nastało nowe milenium i od nowa Polska Ludowa. Kredyty we frankach. I znowu ta sama śpiewka. Mieszkania to inwestycja która nigdy nie traci ( lol w UK są całe dzielnice gdzie można kupić dom za 1 funta, bo nikt tam nie mieszka, przeważnie stare dzielnice z lat 80 ). U nas dopiero się to zacznie. Małe miasteczka będę się wyludniać. Umierający będą zostawiać w spadkach mieszkania w blokach i domki z lat 80. To wszystko będzie trafiać na wtórny rynek. Myślę że dojdziemy też do cen mieszkanie za 1 zł, w niektórych opuszczonych dzielnicach. Ale to jeszcze przed nami, na dziś frankowicze zostali wyruchani bo uwierzyli że frank zawsze będzie tani.

Co łączy te zjawiska i bitcoina ? :)
Wiara że przyszłość będzie taka jak teraźniejszość. W ciągu dekady może zmienić się wszystko: system polityczno-gospodarczy, może wydarzyć się wojna, zmiany techologiczne mogą kompletnie odmienić biznes.

Do czego zmierzam. Wielu bitcoin maksymalistów wierzy że za 10-20 lat będą milionerami.
Powiem tak.


#kryptowaluty
#bitcoin
  • 107
  • Odpowiedz
widzę że dotknąłem tym wpisem głównie zadłużonych w bankach mirków co myślą że ich mieszkania są inwestycja życia, przepraszam nie do was było to kierowane, osobiście nie musiałem nigdy brać kredytu, więc wam współczuję i się nie obrażam :)
  • Odpowiedz
lol w UK są całe dzielnice gdzie można kupić dom za 1 funta, bo nikt tam nie mieszka


@atari_XE: To czemu Polacy czy inni emigranci wynajmują jakieś zapleśniałe nory w Londynie a raczej jego obrzeżach za gruby hajs kiedy co dzień mogą sobie kupić po 100 domów i mieszkań na własność?
  • Odpowiedz