Wpis z mikrobloga

Chciałem się podzielić taką refleksją z rana ze wszystkimi co myślą długoterminowo :).

Żyję już ponad 40 lat (sic!) ( mój syn wczoraj zapytał kiedy mu założę konto w banku, bo nie chce trzymać kasy w szufladzie w domu... ) także widziałem już coś więcej niż tylko bańkę na BTC.

W latach 80 była w Polsce komuna. Ludzie inwestowali wtedy w książeczki mieszkaniowe, kożuchy z Turcji, dolary, złoto ( sam mam do dzisiaj sztabkę złota z 1szej komunii hehe ). W 89 a właściwie chwilę wcześniej wraz z ustawą Wilczka o prawie działalności gospodarczej komuna upadła. Większa część ludzi została wyruchana. Wkłady na książeczkach mieszkaniowych stały się mało warte, ich pensje stały się mało warte, złotówkę zjadła hiperinflacja.

W latach 90 jak już system okrzepł, ludzie zaczeli inwestować w giełdę. Pojawiły się fundusze inwestycyjne, które obiecywały długoterminowe wzrosty. Pamiętam na forach wpisy, gdzie głównie młodzi ludzie prześcigali się w bełkotach o tym jak to będą oszczędzać na emeryturę w funduszach inwestycyjnych :). Potem przyszedł kryzys i znowy wszyscy oni zostali wyruchani bo jednostki ich funduszy inwestycyjnych i akcje spółek zaczęły szorować dno. Tak skończyło się marzenie o kasie na emeryturę hehe. ( a jeszcze pamiętam jak pytałem się bankowców po hui budują takie wielkie placówki w każdej dziurze, jak za 20 lat cała bankowość będzie w necie, to patrzyli na mnie jak na ufo, dziś te obiekty stoją puste i straszą marmurami)

Nastało nowe milenium i od nowa Polska Ludowa. Kredyty we frankach. I znowu ta sama śpiewka. Mieszkania to inwestycja która nigdy nie traci ( lol w UK są całe dzielnice gdzie można kupić dom za 1 funta, bo nikt tam nie mieszka, przeważnie stare dzielnice z lat 80 ). U nas dopiero się to zacznie. Małe miasteczka będę się wyludniać. Umierający będą zostawiać w spadkach mieszkania w blokach i domki z lat 80. To wszystko będzie trafiać na wtórny rynek. Myślę że dojdziemy też do cen mieszkanie za 1 zł, w niektórych opuszczonych dzielnicach. Ale to jeszcze przed nami, na dziś frankowicze zostali wyruchani bo uwierzyli że frank zawsze będzie tani.

Co łączy te zjawiska i bitcoina ? :)
Wiara że przyszłość będzie taka jak teraźniejszość. W ciągu dekady może zmienić się wszystko: system polityczno-gospodarczy, może wydarzyć się wojna, zmiany techologiczne mogą kompletnie odmienić biznes.

Do czego zmierzam. Wielu bitcoin maksymalistów wierzy że za 10-20 lat będą milionerami.
Powiem tak.


#kryptowaluty
#bitcoin
  • 107
  • Odpowiedz
: Polacy w UK to mieszkają w blokach socjalnych, gdzie państwo im opłaca czynsz..


@atari_XE: Skąd ty czerpiesz taka wiedzę, co?!?Podaj lepiej źródła tych rewelacji jak to 2,5 miliona Polaków mieszka za darmo w UK?!?
  • Odpowiedz
@atari_XE: fajny wpis, ale z niektórymi tezami będę polemizował, choćby dla zaczątku dyskusji.Piszesz ze wraz z ustawa Wilczka większość zostala wyruchana, podczas kiedy to była najlepsza ustawa gospodarcza w naszej historii- wszystko co w dzialalnosci gospodarczej nie jest zabronione, jest dozwolone- czyli minimalna ilosc koncesji, pozwolen, klauzul itd, W razie problemów z organami to urzędnik musial Ci udowodnic, ze cos robisz nie tak, a nie jak dzis ze urząd moze udupić
  • Odpowiedz
@Obruni: Mi w tym wpisie chodzi głównie o to, że bardzo trudno przewidywać przyszłość. Inwestycje długoterminowe to imho bardzo duże ryzyko. A biorąc pod uwagę, że czasu nie da się odkupić, to siedzenie w piwnicy i czekanie aż "urośnie" jest bez sensu. Ciebie to nie dotyczy, Ty korzystasz z BTC, tu i teraz i to moim zdaniem jest lepsze podejście. Żyć tu i teraz, korzystać póki można a nie patrzeć "długoterminowo"
  • Odpowiedz
ludzie atari zaczal fajna dyskusje, a tu wszystkie wpisy na temat cen mieszkan, spiepszajcie na forum budowlaniec.com,
  • Odpowiedz
@sh2dov: przecież nie chodziło mi o to że to przeciętna cena, tylko że inwestycja w mieszkanie też może być niewypałem, imho wielu ludzi się o tym w Polsce dopiero przekona
  • Odpowiedz
@atari_XE: znajomy kupil szeregowca 10 lat temu w 4 strefie za 250k funtow. Teraz moze go sprzedac spokojnie za 500k. Co on takiego narobil! ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@atari_XE: troszkę inaczej.Ja uszczknę troche z btc wtedy, kiedy zarobie na szitach, w sumie caly czas wkladam, bo tez w to wierze, Co do przyszłości to ja w ogóle jestem zdania ze planowanie przyszłości poza 2025/30 kompletnie traci sens, bo biorąc pod uwagę wykładniczy przyrost technologi, wiedzy i wynalazków. Swiat wchodzi na takie tory ze planowanie nie ma sensu, bo sztuczna inteligencja, bo neurallink muska, bo nanotechnologia, bo wynalazki, ktorych "nikt
  • Odpowiedz
@atari_XE: Tak jesteśmy na drugim miejscu jeśli chodzi o brane benefit... bo jesteśmy jedną z najliczniejszych mniejszości, ale to dalej nie potwierdza tego że Polacy mieszkają za darmo w UK... i twoją przedziwą logiką można też dojść do wniosku że wszyscy Polacy w Polsce mieszkają za darmo gdyż jesteśmy w tym kraju najprawdopodobniej na pierwszym miejscu jeśli chodzi o pobierany socjal!!!
  • Odpowiedz
@Brunner: teraz to ty robisz z logiki #!$%@?ę, tam nie ma brytyjczyków na tym zestawieniu, fakty są jakie są, to za sprawą naszych rodaków jest brexit XD, to z powodu brania przez Polaków socjalu przeciętny brytol nie chce być w UE, nie z powodu pakistńczyków bo ich przywileje obywateli UE nie dotyczą ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@mk321: wychować dzieci tak żeby były w stanie ci pomagać, emerytura to nie tylko pieniądze, ktoś ci jeszcze musi pampersa zmienić i zrobić jeść, oczywiście może to robić płatna opiekunka, ale chyba lepiej jak ma się też rodzinę, która chce się opiekować emerytem, czy nie?
  • Odpowiedz
Wielu bitcoin maksymalistów wierzy


@atari_XE: Widzisz, ty opierasz inwestycje na wierze. Przez to wrzucasz wszystko do jednego worka, nawet kompletnie niezwiązane że sobą tematy. Książeczki mieszkaniowe, Bitcoina i uważasz że jak jedno jebło, to reszta też jebnie...

O tym czy dana inwestycja odniesie sukces nie decyduje ślepy los ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gdybym orał inwestycję w Bitcoina tylko na wierze to byłbym idiotą. Odkąd dowiedziałem się o
  • Odpowiedz
  • 1
@cyberpunkbtc Jestem w BTC tyle co Ty, może nawet trochę dłużej, to że była bańka dla mnie o niczym nie świadczy, adopcja stoi tam gdzie stała 10, 8, 5, 3 lata temu. Nie chodzi mi o zaawansowanie technologiczne bitcoina ale o jego używanie. Mam wręcz wrażenie regresu. A świat nie czeka idzie do przodu. Ktoś kto raz zapłacił telefonem z NFC w życiu skanowania kodów QR robić chciał nie będzie. Wiem że
  • Odpowiedz