Wpis z mikrobloga

Czy jakis nauczyciel moze mi wytlumaczyc jedna rzecz? Nauczyciele od mojej podstawowki narzekaja na ogrom pracy, szkolen, odpowiedzialnosci, koniecznosc pracy po godzinach i kiepskie zarobki. Jednoczesnie praca nie sprawia daje im satysfakcji. W czasach gdy ja chodzilem do szkoly (lata 90) czesto nawet mowili o tym w klasie. Z wyrzutem, tak jakby to uczniowie byli za to odpowiedzialni i mogli to zmienic.

Po co Wy sie do tego szkolnictwa pchacie? Czy nie wiecie jak sytuacja wyglada? Podpowiem od 30 lat podobnie. Czy nie wiecie co lubicie robicie gdy podejmujecie decyzje o zawodzie? Czy Wy sie swiadomie pchacie w to bagno i potem macie pretensje? Czemu w koncu nie zmienicie pracy gdy widzicie jaka jest rzeczywistosc?
Myslcie, ze ludzie z innch profesji nie musza sie szkolic po godzinach, albo odpowiedzialnosci nie maja bo takie mam wrazenia za kazdym razem jak rozmawiam z nauczycielem?

Absolutnie w tym wpisie nie neguje koniecznosci uczciwego wynagradzania nauczycieli i zmiany sytuacji.

#edukacja #szkola #szkolnictwo #nauczyciele #polska #pracbaza
  • 12
  • Odpowiedz
@Mariusz30:
Też się z tym spotkałem, i też nie pojmuję.

Pomijając już inne względy - to jest skrajnie nieprofesjonalne. To tak, jakby chirurg przed operacją mówił pacjentowi "Wie pan, ja się strasznie brzydzę grzebać w tych flakach". Albo fryzjer, który strzyżonemu klientowi opowiada "Panie, nienawidzę tych kłaków!"...
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Mariusz30: zdradzę ci sekret - na nauczyciela nikt nie idzie żeby robić karierę tylko po to żeby spełnić misje, do której, jak mu się wydaje gdy jest młody, został stworzony. Potem okazuje się że jest #!$%@?, dzieci są #!$%@?, dyrektor jest #!$%@?, wokół atmosfera klepania się po plecach i robienia gały za 150zł motywacyjnego. Co za to dostajesz w zamian od rodziców i ogólnie społeczeństwa - pretensje że to przez ciebie
  • Odpowiedz
@Mariusz30 myślę, że część łapie się na pierwszą pracę a jak się wejdzie w bagno to wiekszości ciężko z niego wyjść. Zarobki prezentowane przez rząd i media nie są moze najgorsze ale rzeczywiste wynagrodzenia są naprawdę marne.
Są też nauczyciele, którzy naprawdę lubią swoją pracę i poświęcają się uczniom a w zamian dostają jałmużnę, za którą idzie pogarda rodziców i samych uczniów. To jest też przyczyna zgorzknienia starszych nauczycieli i uczenia po
  • Odpowiedz
większość latami klepie te swoje formułki w jednej technologii


@powaznyczlowiek: ciekawa rzecz, podpowiesz gdzie tak jest i gdzie można jako programista poklepać do emerytury te formułki w jednej technologii? Ja np. klepię od kilku lat klepię w kilku tych samych technologiach, a i tak dobre parę godzin w tygodniu spędzam na czytaniu, oglądaniu konferencji i podobnych bzdetach, dzięki którym mogę wiedzę utrzymać na w miarę bieżącym poziomie.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
podpowiesz gdzie tak jest i gdzie można jako programista poklepać do emerytury te formułki w jednej technologii?


@vrdst: wybierz sobie którekolwiek z większych korpo w tym kraju i odpowiedź brzmi "tam" ( ͡~ ͜ʖ ͡°)


w każdym zespole znajdziesz takiego "senior" developera. A że ty się rozwijasz - no cóż tym lepiej dla ciebie
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: faktycznie może na utrzymaniu siedzą takie dinozaury, ale tego się już raczej nie produkuje. Z takiej roboty ludzie raczej uciekają, chyba że mają do emerytury 5 lat albo im się najzwyklej w świecie nie chce.
Rozumiem Twój punkt widzenia, ale myślę, że programiści to nie do końca dobry przykład.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vrdst: myślę że to bardzo dobry przykład - w Polsce tak naprawdę nie powstaje jakoś dużo nowego oprogramowania - mamy oczywiście sporą scenę startupową (z których to startupów często niewiele wychodzi ale i tak dobrze że się dzieje) ale w korporacjach znacząca większość projektów to duże systemy na utrzymaniu, jakieś migracje ew implementacje pod klienta klepane na leciwym frameworku. I potem przychodzisz jako junior do takiego projektu z EJB i Java6-7
  • Odpowiedz
Po co Wy sie do tego szkolnictwa pchacie?


@Mariusz30: Bo lubię pracować z dziećmi. Lubię im szykować fajne lekcje, żeby potem podsłuchać taką rozmowę między nimi jak dzisiaj:
-A ja to już miałem w przedszkolu!
-Ale w przedszkolu nie miałeś takich fajnych pań jak pani Asia i pani Basia!
Staram się szkolić z tego co lubię, staram się robić projekty takie, które odpowiadają moim zainteresowaniom.
Ale nie jestem w stanie uciec
  • Odpowiedz
@Mariusz30: @RandomowyMirek: @powaznyczlowiek: @vrdst: @vrdst: @biuna: nauczyciele nie rezygnują, bo większość jest świadoma jakie ma profity i w sektorze prywatnym nikt im więcej nie zapłaci. Dla nauczycieli od wynagrodzenia zasadniczego istotniejsza jest kwota bazowa, czyli średnia jaką muszę uzyskać nauczyciele na danym stopniu awansu w każdej gminie. Dla dyplomowanego obecnie wynosi ona 5500 brutto. I jest ona nawet zaniżona, bo nie obejmuje dodatku wiejskiego 10%. I
n.....a - @Mariusz30: @RandomowyMirek: @powaznyczlowiek: @vrdst: @vrdst: @biuna: nauc...

źródło: comment_iMbhEDzjYxQNS1NXbR1BicfXINUzGY3B.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz