Wpis z mikrobloga

#heroes3 #heroesowememsy #matematyka

Wczoraj zrobiłem takiego memeska oceniającego różne jednostki strzelające w Heroes III pod względem takich cech: skuteczność strzelecka, walka wręcz, wytrzymałość na obrażenia (określana w żargonie naukowym „Nie ginie jak #!$%@?”) ( link ). Pojawiły się komentarze typu „A co z XXX?” , więc pomyślałem, że mógłbym zrobić większą tabelkę uwzględniając wszystkie jednostki strzelające w grze. Potem wpadł mi do głowy pomysł, żeby dołożyć też czwartą cechę, koszt jednostki (naukowa nazwa: „Nie kosztuje #!$%@?” ) (pozdrawiam @MemeFairy ( ͡° ͜ʖ ͡°) ).

I tu napotkałem problem. Jak narysować cztery okręgi, aby każda dowolna kombinacja cech była możliwa. Spróbowałem najpierw na kartce, doszedłem do czegoś w stylu trzy okręgi jak przy trzech cechach plus jakby wężyk (podobne do tego: link ). Postanowiłem poszukać w internecie rozwiązania i okazało się, że… !!! nie da się narysować w taki sposób czterech okręgów! xD I jest na to dowód, dość prosty nawet, ale nie będę go tu przepisywał. Całe zagadnienie nazywa się diagramy Venna i jest bardzo ciekawe. Można poczytać o tym np. tu . Chociaż w szkole miałem raczej piątki z majcy, to przyznam się, że dopiero za jakimś 2-3 razem zrozumiałem to co chciałem xD Rozwiązaniem mojego problemu okazało się narysowanie czterech elips (jak tu ), albo czterech prostokątów (co też zrobiłem, bo wydało mi się czytelniejsze). (Choć jeszcze po późniejszym zastanowieniu się doszedłem do wniosku, że niektóre części wspólne zbiorów mam puste, więc nie mam rodziny niezależnej i być może dałoby się to przedstawić w jakiś inny sposób, ale już wpisałem do excela, więc zostawiam xD ).

Jaki z tego morał? Nie dajcie sobie wmówić, że przeglądanie i robienie memów to tylko strata czasu! Ja dzięki nim poznałem bardzo ciekawe zagadnienie matematyczne, które w sumie nie wiem po #!$%@? mi xD więc nie ma morału. (tak na serio, to nie wiem, może się kiedyś przyda może nie, ale będę przynajmniej wiedział, że takie coś jest i jak znajdę jakieś konkretne zastosowanie to będę wiedział, że to dzięki memeskom xD)
(I jeszcze jedno: zdaję sobie sprawę, że to zagadnienie może być wykorzystywane w „rachunku zbiorów” tak jak podano w artykule i być może jest to bardzo użyteczne i ludzie robią na tym przekozackie rzeczy, ale akurat nie ja ( ͡° ʖ̯ ͡°) )

------

No, w każdym razie prezentuję mój diagram Venna dla strzelców heroesowych podzielonych według cech: dobry strzelec, skuteczny w zwarciu, nie ginie jak #!$%@?, nie kosztuje #!$%@?. xD Przydział jednostek: subiektywny.
Akumulat - #heroes3 #heroesowememsy #matematyka 

Wczoraj zrobiłem takiego memeska ...

źródło: comment_aI3aZyQoJFO6w6xGlGU3yaqZkPd0C59T.jpg

Pobierz
  • 30