Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@CreaOnion: Ale głupi obrazek. Chrześcijanie mieli duży wkład w rozwój nauki. Choćby wspomniany Kopernik
@AgresywnyKardiolog: głupie to jest mówienie, że religia miała jakikolwiek wkład w naukę. Nie miała żadnego. To se ktoś był katolikiem nie oznacza że skład w naukę miała jego religia, religia zazwyczaj stanowiła tylko przeszkodę.
Sama nauka bez religii poradziłaby sobie doskonale, a nawet znacznie lepiej, bo ludzi nie ograniczałaby ta marna proteza wiedzy.

Jedyny
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AgresywnyKardiolog: przeszkadza, bo zastępuje wiedzę i jest odpowiedzą ludzi na zapotrzebowanie na odpowiedzi na pytania właśnie takie jak sens istnienia. I piszesz, że głupi obrazek bo chrześcijanie mieli duży wkład w rozwój nauki. Ale to że oni byli chrześcijanami nie miało przecież żadnego pozytywnego wpływu na to.
  • Odpowiedz
@Aldarith: pierwszy zadałem ci pytanie i do tej pory nie uzyskałem na nią odpowiedzi, więc czemu mam odpowiadać na twoje, jeszcze po tym jak mnie zwyzywałeś? No, ale niech będzie.

A przytoczyłeś wypowiedź Zaimatsu bo? 


Bo ta część mojego posta była skierowana do niego, nie do
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Vivec:

gdy instytucja kościelna wspierała rozwój nauki.
A bez tej instytucji równie dobrze więcej środków mogłoby być na te badania przekazane.

I skąd wniosek że bez tej wiary by osiągali gorsze wyniki? Czy ideologia zdobywania wiedzy, postępu i rozwoju nie może istnieć bez kościoła? Czemu wymienisz jednostkowe przypadki podczas gdy w rzeczywistości przypadków odwrotnych są krocie? Co w ogóle do tego ma religia? Nawet sama Koncepcja kreacjonizmu może istnieć bez
  • Odpowiedz
@vind:

A bez tej instytucji równie dobrze więcej środków mogłoby być na te badania przekazane


Tak? A kto w średniowieczu dawałby te środki gdyby nie
  • Odpowiedz
@CreaOnion: ale czemu mówisz nieprawdę? Kościół nie zakazywał stosowania teorii kopernikańskiej (a zawierała ona błędy), sprzeciw KKwynikał ze stosowania tej teorii jako pewnik. W latach 1512-1517 V Sobór Laterański korzystał z ekspertyzy Kopernika podczas wprowadzania reformy kalendarza. W 1531 roku znany astronom przygotował dla przyjaciół zarys swojej teorii, a papież Klemens VII zwrócił się do Johanna Alberta Widmanstadta o wygłoszenie publicznego odczytu na ten temat w Rzymie. Papież był pod
  • Odpowiedz