Wpis z mikrobloga

To bardzo podejrzana sprawa. Księżyc który był bombardowany meteorytami przez miliony lat stoi w miejscu. Masywne skały które pozostawiły ogromne kratery musiały wpłynąc na ruch obrotowy księżyca. Tym samym powinien utrzymywać niezerową prędkość obrotową.

A tak w ogóle co to jest ten księżyc.. kupa gruzu przypałętała się do naszej planety. #!$%@?ć to!
  • Odpowiedz
@Chrzonszcz: to nie jest tak, że stoi w miejscu xD

Ruch księżyca jest schynronizowany z ruchem Ziemii. Gdyby się nie obracał, to właśnie wtedy moglibyśmy go obejrzeć z każdej strony.

Wyjaśnione na filmie 2:40.
Maciek5000 - @Chrzonszcz: to nie jest tak, że stoi w miejscu xD

Ruch księżyca jest...
  • Odpowiedz
Księżyc który był bombardowany meteorytami przez miliony lat stoi w miejscu. Masywne skały które pozostawiły ogromne kratery musiały wpłynąc na ruch obrotowy księżyca.


@Chrzonszcz: Wystarczyło, żeby statystycznie tyle samo skał spadło na jedną, co na drugą stronę tarczy ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
Samo zdjęcie zrobić to pół biedy, ale jak przeczytałem w jaki sposób je przesłano to poczułem wielki szacunek dla pomysłowości twórców.
  • Odpowiedz
@Chrzonszcz: @NoOne3: "Tidal Lock", nie wiem jak to po polsku jest, blokada pływowa? Grawitacja między ziemią a księżycem odkształca je bardzo delikatnie powodując ich zjajowienie, powoduje to asymetrię rozkładu mas w obu ciałach a ta powoduje powstanie momentu hamującego ich względny obrót. Za pierdyliard miliardów lat ziemia też się przez to "zatrzyma" zrównując swój okres obrotu z okresem orbitalnym księżca.
  • Odpowiedz