Wpis z mikrobloga

Jak wygląda lekcja angielskiego u Szwedów i Norwegów? Przykładowo od 16+?
Jak usłyszałem jak mówią po angielsku to pomyliłem ich z brytolami... Nie dość, że w mowie maja bardzo płynny angielski to jeszcze w piśmie.
Zapewne nie każdy włada tak dobrym angielskim, ale zdecydowana większość która spotkałem mówiła angielskim godnym do pozazdroszczenia
#angielski #norwegia #szwecja #naukajezykow #nauka
  • 46
  • Odpowiedz
@Kur_Piejak: maja języki blisko spokrewnione z angielskim, staronordycki był źródłem słownictwa i gramatyki dla języków skandynawskich i angielskiego właśnie. Gdyby w obecnych czasach językiem powszechnie znanym, ówczesnym "lingua franca" był rosyjski to między innymi Polacy nie mieli by z nim żadnego problemu (na dodatek alfabet ten sam)
  • Odpowiedz
  • 4
Potwierdzam, jak miałam do czynienia z uczniami z Norwegii na wymianie, gdzie rozmawialiśmy tylko po ang, to aż mnie zżeralo z zazdrości, że dzieciaki 3 lata młodsze ode mnie miały tak plynna mowę i akcent ;_; w ogole system szkolnictwa w Norwegii jest zupełnie inny niż w Polsce, u nich np. uczniowie do nauczycieli mówią po imieniu i traktują siebie wzajemnie jak kolega-koleżanka, a po szkole chodzą bez butów, w skarpetkach XD
  • Odpowiedz
@niepanimaju: Co nope? Z doświadczenia wiem, że Ci którzy najwięcej uczyli się angielskiego, najlepiej go znali. Dokładanie tak samo było z każdym innym przedmiotem w szkole... pewnie przypadek jakiś
  • Odpowiedz
@Kur_Piejak: nordycy maja mało własnej telewizji, głównie informacyjne, nie maja tez często lektorów tylko napisy wiec jak oglądają kanały anglojęzyczne mocno się z językiem osł#!$%@? - tak mi przynajmniej tłumaczyli znajomi z Danii i Szwecji. Coś w tym może być, sam za gowniaka sporo cartoon network oglądałem po ang i w szkole brylowałem
  • Odpowiedz
@Kur_Piejak: Norweski/Szwedzki/Dunśki to generalnie taki angielski w przebraniu(oskubany z kilku form gramatycznych nadal obecnych w językach nordyckich - np. rodzajniki). Sporo rzeczy działa tak samo, sporo słów jest niemal identycznych.
1. Słowa
behøve/behøve/behöva - behove(norweski/dunski/szwedzki - angielski).
Ski, Glass, Finger, over, under, for, person, test, data, arrangement - dosłowne, a setki są ze zmienioną pisownią:
tre - tree, katt - cat, snø - snow, vinter - winter, mus- mouse, gress -
  • Odpowiedz
@addddd w Norwegii do wszystkich się mówi po imieniu, jestem na "ty" z moim lekarzem, szefami wraz z głównym dyrektorem, panem w sklepie, czy w banku i weterynarzem mojego kota. :D W Polsce to nie do pomyślenia.
  • Odpowiedz
@Kur_Piejak: Co do wymowy: ja myślę, że dużym problemem jest polska mentalność, wg której nie warto w ogóle ćwiczyć poprawnej wymowy, bo po co. "Skoro i tak mnie rozumieją, to czemu mam mieć idealny akcent". Tymczasem angielska (czy jakakolwiek inna) wymowa to rzecz, której można się nauczyć jak wszystkiego innego, kwestia ćwiczeń i motywacji i tyle. Są nawet specjalne podręczniki przeznaczone wyłącznie do tego celu. Sama miałam w liceum naprawdę w
  • Odpowiedz
@janeeyrie: mnie zawsze krew zalewa w tych watkach na vipok z #!$%@? o tym, jak to nikt nie daje #!$%@? o gramatyke i wymowe, byle dalo rade zrozumiec xD z drugiej strony, nie dziwie sie jak polowa emigracji na vipok to pracownicy magazynowi z Barnsley xD a jeszcze bardziej rozpieprzaja mnie te pokretne tlumaczenia o dumie z pochodzenia, o tym ze tak strasznie #!$%@? brzmi 'udawany' angielski akcent (udawany angielski brzmi
  • Odpowiedz