Wpis z mikrobloga

@marcpol: Wlasnie czytam, ze o ile nadplaty w Polsce nie sa niczym niezwyklym, o tyle faktycznie nie widze informacji o dostepie do nadplaconych srodkow. Moj bank pokazywal to zawsze jako dostepne srodki. Ale sytuacja nie jest beznadziejna - nadal mozesz to zrobic kontem offsetowym, nawet w Polsce:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/205829,1,co-to-jest-offset-przy-kredycie-hipotecznym.read

https://blogkredytowy.pl/wczesniejsza-splata-kredytu-hipotecznego/
  • Odpowiedz
@Iguan: To rozwiązanie nazywa się mechanizmem bilansującym. Nie jest to nadpłacanie kredytu, tylko specjalny rachunek. W praktyce nie jest to stosowane. Banki skutecznie do tego zniechęcają poprzez wyższe oprocentowanie takich kredytów lub dodatkowe miesięczne opłaty (np. mBank 2% kwoty kredytu za uruchomienie plus 99 zł miesięcznie).
  • Odpowiedz
@marcpol: to dziala dokladnie jak nadplacanie kredytu. Od 100 wplaconych na konto offsetowe obnizasz o 100 podstawe kredytu. Co do kosztow w Polsce to moze masz racje, nie bede sprawdzal wszystkich ofert. U mnie offset czy nadplaty sa darmowe.
  • Odpowiedz
@marcpol: to dziala dokladnie jak nadplacanie kredytu. Od 100 wplaconych na konto offsetowe obnizasz o 100 podstawe kredytu. Co do kosztow w Polsce to moze masz racje, nie bede sprawdzal wszystkich ofert. U mnie offset czy nadplaty sa darmowe.


@Iguan: Nie ma wielu ofert do sprawdzania, bo oferują to tylko trzy banki. Mechanizm bilansowy lub rachunek bilansowy NIE JEST nadpłacaniem kredytu. Rzeczywiste zadłużenie się nie zmniejsza, jednak odsetki
  • Odpowiedz
@marcpol: Boze, ja wiem jak dziala rachunek offsetowy. Napisalem, ze DZIALA jak nadplacanie. Jak masz 100zl kredytu i 10zl na offsecie to placisz odsetki od 90zl. Dokladnie tak samo jakbys nadplacil 10zl. To sa osobne konta, ale funkcjonalnie rezultat jest taki sam bo odsetki sa liczone od calego salda. W kazdym momencie mozesz z offsetu przeplacic na rachunek hipoteczny jesli odlozysz odpowiednio duzo.
  • Odpowiedz