Wpis z mikrobloga

Hej czy może ktoś mi wyjaśnić dlaczego w życiu miał bym się kierować moralnością?
W życiu kieruję się głównie swoją korzyścią i szukam jakiś mądrych ludzi którzy mogli by mi podać argument bym zaczął postępować według jakiejś etyki
Widzę wiele osób są weganami z powodu cierpienia zwierząt a ja nie jestem w stanie odmówić sobie pysznego mięska, z tak błachego powodu że inna istota przez to cierpi, szczerze jest mi to całkowicie obojętne.
Oczywiście gdy mogę komuś pomóc, nic przy tym nie tracąc lub bez większego wysiłku to pomogę ale robić z tego jakieś motto życiowe czy tracić na tym to nie bardzo.
Jak już robie coś dla kogoś to zwykle dlatego bo
1. Jest to ktoś dla mnie bliski
2. Chcę samopotwierdzenia że jestem dobrym człowiekiem
3. Mam u kogoś dług wdzięczności lub ktoś u mnie
Gdy znajdę portfel na ulicy i znajdę tam 20zł to pójdę sobie na kebab na koszt typa i nawet przez myśl mi nie przejdzie by specjalnie iść na policje, stać w kolejce, oddać portfel zapłacić dziś za swój obiad by ktoś kogo nie znam odzyskał dokumenty
Kiedyś wierzyłem w Boga (a tak naprawdę to nie miałem wyboru) i postępowałem według 10 przekazań ponieważ bałem się "piekła", teraz gdy jestem ateistą, nic mnie nie trzyma przed przygarnięciem sobie takiego portfela.
Aktualnie nie zabijam ludzi bo nie chce iść do więzienia. Tak to wygląda.
Może trzeba się z tym urodzić albo kwestia wychowania?
Nie jestem socjopatą i wychowywany byłem zgodnie z katolickimi wartościami
Szukam jakiś powodów bym zaczął chcieć zachowywać moralnie a wiem że są tu bardzo oczytani ludzie, którzy mogą wyjaśnić, dlaczego postępują według jakiegoś systemu etycznego lub co popycha ich do altruizmu?
Dziękuje za przeczytanie i zachęcam do wypowiedzi

#filozofia #weganizm #wegetarianizm #pomagajzwykopem #pytanie #wosp
HmmCiekawe - Hej czy może ktoś mi wyjaśnić dlaczego w życiu miał bym się kierować mor...

źródło: comment_JugBjOzdNmBqVPYn6D4WzmAxOx5Wu0Ma.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@HmmCiekawe:

Nie jestem socjopatą


powie każdy socjopata

wychowywany byłem zgodnie z katolickimi wartościami


Wielu seryjnych morderców też było. Postępujemy moralnie nie dlatego, że tak ktoś każe. Bóg z batem w postaci piekła jest/był niezbędny dla lemingów, którzy są niesamodzielni myślowo.
Podstawą moralności jest nie tylko rozum, ale i również empatia. Jeśli nie umiesz wczuć się w cierpienie innych i co ważne utożsamić się z tym cierpieniem, nie jesteś w stanie pojąć,
  • Odpowiedz
@siepan: Dlaczego od razu złodziej? Jak ktoś zgubił to sam sobie winien.

A co do ateizmu to nie każdy prawak jest konserwą, tak samo jak nie każda konserwa jest prawakiem. Nie sprowadzaj dwuosiowego podziału politycznego do jednej osi bo to idiotyzm.
  • Odpowiedz
@HmmCiekawe: Czy dziś uważasz się za tę samą osobę co wczoraj?

Jeśli nie: w takim razie już jesteś altruistą, bo jutro nie będziesz sobą. Mimo wszystko (chyba) nie robisz żadnych głupot mogących zaszkodzić jutrzence, ale zadowalających tu i teraz.
Jeśli tak: to znaczy, że da się być jedną osobą w dwóch lub więcej różnych miejscach jednocześnie (jak pouczają Einstein, Lorentz, Minkowski i Poincare). Potrafisz wskazać barierę, która chroniłaby przed wnioskiem, że
  • Odpowiedz
@HmmCiekawe:
Zdecydowaną większość ludzi skłania do tego ewolucja, której produktem jest mózg funkcjonujący w taki sposób, że bardzo skutecznie wyszukuje zasady panujące w społeczeństwie i bardzo chętnie za nimi podąża. Właśnie te zasady, które są fundamentem moralności, umożliwiają formowanie się społeczeństwa - czyli bardzo dużej grupy, ułatwiającej przetrwanie. Tylko człowiek jest w stanie funkcjonować w bardzo dużych grupach, żaden inny gatunek tego nie potrafi. Mrówki i pszczoły tworzą społeczności będące jedynie
  • Odpowiedz
@HmmCiekawe:

Wybacz pomimo szczerych chęci nie rozumiem co chcesz mi przekazać

To:

"You possess all conscious life. Whenever in all time and wherever in all the universe (or beyond) any conscious being stands, sits, crawls, jumps, lies, rolls, flies or swims, its experience of doing so is yours and is yours now. You are that being. You are fish and fowl. Deer and hunter. You are saints and sinners. You are
  • Odpowiedz
jestem dobrym człowiekiem


nie jesteś

Nie jestem socjopatą


jesteś

argument bym zaczął postępować według jakiejś etyki


nie ma żadnych argumentów
dobrzy ludzie postępują dobrze bo mają empatię i źle czuliby się postępując źle
ty nie masz empatii więc nie masz powodów w sumie
ale jeśli nie chcesz iść do więzienia to dobrze byłoby przestrzegać chociaż prawa które oczywiście jest pojęciem mocno różnym od etyki i nie ma z nią jakoś bardzo dużo
  • Odpowiedz