Wpis z mikrobloga

Czy wiecie, skąd wzięły się popularne dziś powiedzenia? Takie o "kocie w worku", "puszczaniu płazem" albo "udawaniu Greka"?

- "SMALIĆ CHOLEWKI" znaczy teraz tyle, co zalecać się do kogoś. Skąd to się wzięło? Przed laty porządny kawaler, który wybierał się w konkury, musiał mieć czyste, lśniące buty. Dobrym sposobem było opalanie obuwia nad ogniem, zwane smaleniem.

- O genezie zwrotu: "NIE KUPUJ KOTA W WORKU" może lepiej nie pamiętać... W średniowieczu kocie skóry cieszyły się dużym powodzeniem.. Szyto z nich ubrania, obijano meble. Specjalni łapacze polowali na bezpańskie koty, ale zdarzało się, że złapali zwierzę, które miało właściciela. Ci - aby uchronić swoje koty przed losem obicia na krzesło - wypalali im na futrze specjalna pieczęć, dzięki czemu mruczki przestawały być atrakcyjnym towarem. Bywało jednak, że hycel złapał i takiego oznaczonego kota. Stąd ostrzeżenie dla kupujących, żeby sprawdzali, za co płacą.

- Także w średniowieczu szczególnie "zasłużonych" złoczyńców wieszano w towarzystwie psów. Miało to oznaczać, że skazaniec zasłużył na los zwierzęcia, a nie człowieka. Do naszych czasów przetrwał zwrot: WIESZAĆ NA KIMŚ PSY".

- W średniowieczu skazańców ścinano też mieczem. Jeśli katowi w czasie obcinania głowy obsunęło się ostrze i uderzył przestępce boczną stroną miecza - tzw. płazem - to kara była anulowana, a skazany odzyskiwał wolność. Dotąd przetrwał zwrot: "PUŚCIĆ PŁAZEM".

- Dawniej na wystawnych ucztach ludzie bogaci, poubierani w drogie, barwne szaty, zajmowali najlepsze miejsca przy stole. Biedniejsi, poubierani na szaro, siedzieli gdzieś na końcu. Dlatego dziś mówimy: "NA SZARYM KOŃCU".

- Powiedzenie "NIE UDAWAJ GREKA" zawdzięczamy greckiemu filozofowi Sokratesowi, który zaczepiał ludzi i zadawał im pytania, udając, że sam nie zna na nie odpowiedzi.

- W wiekach średnich, aby zmusić więźnia do przyznania się do winy stosowano tortury. Śledczy zobowiązani byli jednak stosować się do szczegółowych instrukcji i określonych procedur. Jedna sesja tortur nie mogła trwać dłużej niż pół godziny, a liczba wszystkich sesji nie przekraczała sześciu. Jedną z bardziej drastycznych metod wydobywania zeznań było przypalanie ogniem. Jeśli delikwent lub delikwentka przeżyli pięć tur przesłuchania, po szóstej sąd rezygnował z oskarżenia i puszczał ich wolno, co zdarzało się bardzo rzadko. Na pamiątkę tej "atrakcji" mamy dziś powiedzenie: "PAL SZEŚĆ!".

#wmrokuhistorii #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #polska #powiedzenia #jezykpolski
w-mroku-historii - Czy wiecie, skąd wzięły się popularne dziś powiedzenia? Takie o "k...

źródło: comment_RaMLe2J3pQgL2xkTaxJN63HTH5ynpu1Z.jpg

Pobierz
  • 56
  • Odpowiedz
@Zrobiony_bobr: Toflow był bardzo zdenerwowany że jego wiadomości wysyłane pocztą miały strasznie długi czas dostarczenia. W większości przypadków już po sprawie której tyczyły.
Dlatego wymyślił że powie babie. No i baba, babie jedna po drugiej. Wiadomości dochodziły w zawrotnym jak na tamte lata czasie.
W uznaniu nazwano to poczta Pana Toflowa, co przeszło do użytku jako poczta pantoflowa
  • Odpowiedz
W średniowieczu skazańców ścinano też mieczem. Jeśli katowi w czasie obcinania głowy obsunęło się ostrze i uderzył przestępce boczną stroną miecza - tzw. płazem - to kara była anulowana, a skazany odzyskiwał wolność. Dotąd przetrwał zwrot: "PUŚCIĆ PŁAZEM".


@w-mroku-historii: to na jakieś 99% jest ściema. To znaczy płaz to owszem bok miecza, ale nie było takiego zwyczaju ani prawa, by puszczać przestępców jak się kat pomyli. Źródło poproszę.

Inne punkty też
  • Odpowiedz
  • 16
@w-mroku-historii bez źródeł to niestety żadna wiedza. Do każdego powiedzenia czy przysłowia można wymyślić taką żwawą i na swój sposób ciekawą historyjkę. Tak jak paru mireczków wyżej proszę o źródła
  • Odpowiedz
@w-mroku-historii

W średniowieczu skazańców ścinano też mieczem.

Jeśli katowi w czasie obcinania głowy obsunęło się

ostrze i uderzył przestępce boczną stroną miecza - tzw. >płazem - to kara była anulowana, a skazany odzyskiwał >wolność. Dotąd przetrwał zwrot: "PUŚCIĆ PŁAZEM".


co to za #!$%@? xdd określenie bierze się stąd, że w czasie bitwy, gdy jeden z walczących chciał się poddać, to jedynym sposobem tego drugiego by nie zabić tego pierwszego gdy było się
  • Odpowiedz