Wpis z mikrobloga

Mircy potrzebuje pomocy i objasnienia jak to dziala.

W mieszkaniu mam ogrzewanie gazowe i taki nowoczesny piec gazowy w lazience (nie junkers 1960).

Dopiero co sie wprowadzilam i chcialabym zapanowac nad kosztami juz od samego poczatku.

W mieszkaniu mam taki centralny punkt sterowania temperatura (pic related), do tego na kaloryferach mam pokretlo od sterowania natezeniem ciepla (1-5) a do tego jeszcze na piecyku mozna ustawic temperature xD

Jak to ze soba dziala i wspolgra? Jak sie np ma ustawienie pokretla kaloryfera do ustawienia temp na tym centralnym pokretle pic related?

#mieszkanie #mieszkania #remontujzwykopem #kaloryferboners
G.....J - Mircy potrzebuje pomocy i objasnienia jak to dziala.

W mieszkaniu mam ogrz...

źródło: comment_8PTZETFHJGijIZIsdN07agVrkaSWaE4v.jpg

Pobierz
  • 11
W mieszkaniu mam taki centralny punkt sterowania temperatura (pic related), do tego na kaloryferach mam pokretlo od sterowania natezeniem ciepla (1-5) a do tego jeszcze na piecyku mozna ustawic temperature xD

Jak to ze soba dziala i wspolgra? Jak sie np ma ustawienie pokretla kaloryfera do ustawienia temp na tym centralnym pokretle pic related?


@GN00J: Termostat od kotła powinien być w najzimniejszym pomieszczeniu, w którym też na kaloryferze nie ma głowicy
@GN00J: woda na grzejniki 60°C.
Masz prysznic czy wannę?
Termostat ścienny do wymiany. Obecny to typowy mechanik z dużą histerezą i małą dokładnością. kup coś typu SALUS 091 FL w wersji przewodowej.
@eeemil dziekuje serdecznie. Czyli rozumiem, ze w kuchni (w ktorej mam termostat) mam trzymac grzejnik z glowica ustawiona na 5, natomiast w innych pomieszczeniach moge to dowolnie regulowac? Czy to, ze reguluje glowicami w kaloryferze wplynie na zmiejszenie kosztow ogrzewania mimo, ze temperatura w temostacie jest ustawiona stale na te sama wartosc?
@GN00J: sterownikiem pokojowym ustalasz górna, maksymalna temperature dla pomieszczen (dlatego powinien być w najzimniejszym ppmieszczeniu), głowicami na kaloryferach możesz ustawiać niższe temperatury dla każdego pomieszczenia, na kociołku ustawiasz temperaturę wody w układzie co co wpływa na szybkość nagrzewania pomieszczeń - ustaw tam wartość ekonomiczna zalecana dla kociołka i grzejników z tym, że w teorii gdy będą mocne mrozy niższe temperatura czynnika może nie nadążyć ogrzać pomieszczeń i możesz się obudzić rano
@pablo397: @Silikon: hej a jak sie to robi w praktyce , zalozmy ze jest sobie 3 pokoje i lazienka. Lazienka ma podlogowke na zaworze RTL a reszta grzejniki.

W rozdzielaczu na kazdej petli grzejnikow jest termostat przewodowy, a na petli podlogowi jest zawor RTL przwodowy.

1. pytanie pierwsze czy jesli w rozdzielaczach sa termostaty to czy montowac je dodatkowo przy grzejnikach ? w sensie w rozdzielaczu zrobie przwodowe do jakiegos
@GN00J: jest bardzo ale to bardzo mała szansa, że w ten sposób oszczędzisz cokolwiek, a nawet jeśli ci się uda to "zapłacisz" za to własnym komfortem ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie wdając się w szczegóły - mierzę na bieżąco użycie gazu w swoim mieszkaniu (podobny piec, 60m, trzy ściany na zewnątrz) i w zeszłym sezonie, gdy uprawiałem magię z ustawianiem temperatur (łącznie z programowaniem godzin itp) spaliłem