Wpis z mikrobloga

Pozdrawiam z Edynburga. Ostatnie miasto do kolekcji "miast kultowych" albo "miast magicznych". Absolutnie perełka. Zanim zmontuję i wrzucę vloga, kilka ciekawostek, które zebrałem przy researchu
- Kamienice w Edynburgu z uwagi na brak możliwości rozbudowy miasta poza mury i skałę, rosły w górę i niektóre przekroczyły 10 pięter. Czaicie? Mamy XIX wiek i pierwsze wysokościowce były tu.
- W Edynburgu narodził się smog na masową skalę. Z tego właśnie względu. Bo jak tyle mieszkań pali w kominkach to natężenie dymu z kominów było level master
- Edynburg był miastem, które kształciło najlepiej i najlepszych medyków w Imperium Wiktoriańskim Stąd zapotrzebowanie na ciała do eksperymentów i lekcji anatomii. Wśród złodziejaszków narodziła się więc specjalizacja "złodziej zwłok". Wartość ciała było swego czasu taka wysoka, że zaczęto... masowo mordować ludzi, by sprzedać ich ciała akademii. Poczytajcie o dwóch Williamach: Burke i Hare
- JK Rowlin właśnie tu napisała Harry-ego Pottera (a potem w Porto), Stare Miasto inspirowało ją mocno a tutejsze cmentarze (nagrobki) dawały czasami imiona i nazwiska bohaterów książki. W tym Toma Riddle, którego grób odwiedzany jest przez fanów #harrypotter z całego świata. Pokażę go w filmie, choć trochę creepy :/
- Zamek królewski wybudowany został na ostałym kominie wulkanicznym i już sam Ptolemeusz/Platon (do weryfikacji w domu) pisał o tym miejscu "Skała na północy". Był najczęściej obleganym przez tego samego wroga zamkiem Europy.
- Edynburg zwano Atenami Północy i nie tylko ze względu na masę genialnych twórców, których zrodził: pisarzy, wynalazców, polityków, dowódców ale i fakt, że na miejskim wzgórzu wzniesono budynek, podobny do Partenonu, choc wstydliwy, bo nieskończony.

Jeśli jeszcze macie jakieś ciekawostki, piszcie, zostaję tu 1,5 dnia jeszcze. Zapraszam do śledzenia tagu #pannoramixtrip ewentualnie zgłoszenie do wołania
Na kanał #motyliglobus kręciłem vloga o Rzymianach w Brytanii :)
Pannoramix - Pozdrawiam z Edynburga. Ostatnie miasto do kolekcji "miast kultowych" al...

źródło: comment_ln6iItYgso7icoRTkyDBTttXCDJztLQF.jpg

Pobierz
  • 7
@Ber_in: Aż tak głęboko sytuacji nie znam. Wiem, że z powodu Brexitu więcej Szkotów, niż zazwyczaj ma do Brytyjczyków pretensje. Różnie to może się skończyć. Moje przewidywania są takie, że jednak za 5,10, 15 lat Szkocja będzie samodzielnym krajem.
- Kamienice w Edynburgu z uwagi na brak możliwości rozbudowy miasta poza mury i skałę, rosły w górę i niektóre przekroczyły 10 pięter. Czaicie? Mamy XIX wiek i pierwsze wysokościowce były tu.


@Pannoramix: Echhh, te clickbaity ;-) Tak wiem, różnica poziomów.