Wpis z mikrobloga

Chciałbym w Locusie dodać do mapy plik .kml albo .gpx z zaznaczonym obszarem dwóch rezerwatów - Ławic Kiełpińskich i Wysp Zawadowskich i mam mały problem. Gpxów z zaznaczonymi rezerwatami jakoś w necie nie znalazłem, a żeby je samemu przygotować, musiałbym wejść w Google Earth i przerysować je z jakiejś poglądowej mapki metodą "na oko" i wyeksportować (jeśli się da wolę się nie przyzwyczajać do robienia "na oko").
Z drugiej strony znalazłem Geoserwis GDOŚ i tam jest wszystko ładnie i dokładnie wyświetlone, ale znów trik w tym, że pobrać/wyeksportować elementów albo nie można albo nie umiem. Myślałem żeby chociaż ten GDOŚ otworzyć w Locusie (zakładam, że w zakładce WMS) i przerysować je jako trasę, ale to znów nie chce się tam nawet otworzyć. Pewnie się do wszystkiego zabieram z dupy strony, gdyby ktoś miał jakiś mądry pomysł będę bardzo wdzięczny.

#locus #mapy #geoportal #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
kubakokos - Chciałbym w Locusie dodać do mapy plik .kml albo .gpx z zaznaczonym obsza...

źródło: comment_dZn2ArXJfKBmY3oSJmOt0q7CqvXPMgnj.jpg

Pobierz
  • 14
@kubakokos:

1. Ściągasz wikimapię w kml i odpalasz w GE: http://wikimapia.org/ge.kml
2. Szukasz obszaru - najlepiej w GE zostaw tylko nazwy miejscowości, żeby się jakoś nawigować po mapce
3. Jak znajdziesz obrys rezerwatu (na razie sprawdziłem że Wyspy są na pewno) to szukasz takiego żółtego kropka przylegającego do obrysu
4. Klikasz na kropka prawym, zapisz miejsce jako, zmieniasz z .kmz na .kml i voila
@kubakokos: jak będziesz miał problem ze znalezieniem to daj znać to Ci poślę kmle. Pamiętaj że ta wikimapia jest online, i czasem chwila musi minąć żeby to się wszystko pobrało do GE. Jeśli nie zaskoczy to wyłącz i włącz layer.
Pamiętaj też że rezerwat musi być w całości na ekranie, jesli się nie zmieści (zoom będzie za duży) to się nie wyświetli i będzie Ci się wydawało że go nie ma.
cultofluna - @kubakokos: jak będziesz miał problem ze znalezieniem to daj znać to Ci ...

źródło: comment_LqsISyQfZJI5FEbTebMDPKJeImgId16g.jpg

Pobierz
@cult_of_luna: @CherryJerry: Wow, dziękuję, niech wam życie słodko płynie jak Wisła do Gdańska! :) Korzystając z okazji jeszcze może po małym pytaniu, jeśli pozwolicie:

@cult_of_luna: Widzę, że te dane z wikimapii można sobie tekstowo wyszukiwać na stronie wikimapii (np. wpisałem Wyspy Zawadowskie i są). A czy jakimś cudem można sobie szukać po nazwach z poziomu GE? Czy tylko ewentualnie klikając w te kropki i patrząc co się wyświetla?
I
@kubakokos:

Widzę, że te dane z wikimapii można sobie tekstowo wyszukiwać na stronie wikimapii (np. wpisałem Wyspy Zawadowskie i są). A czy jakimś cudem można sobie szukać po nazwach z poziomu GE? Czy tylko ewentualnie klikając w te kropki i patrząc co się wyświetla?


No właśnie w kmlu wszystkie elementy są [bez nazwy] a ich nazwa właściwa jest jako opis elementu i tu szukajka nie działa.

I jeszcze jedno: w Locusie
@kubakokos: edit: możesz spróbować zzoomować sobie odpowiedni obszar, poczekać aż się załaduje, zapisać wszystkie elementy z wikimapii jako kml (nie tylko ten wybrany). Potem tego kmla otwierasz choćby excelem i tam powinno działać wyszukiwanie. Będziesz miał też koordynaty więc to co Cię interesuje będzie łatwiej namierzyć potem ręcznie w GE. Tylko że zzoomowany obszar na GE to kilka x kilka km raptem żeby Ci się wyświetliły wszystkie szczegóły. A przy okazji
@cult_of_luna: Wszystko jasne jak słońce, o to szło. Z tym szukaniem po nazwach w GE tak tylko profilaktycznie zapytałem, na okoliczność gdyby można było sobie jeszcze ze 2 kliknięcia w życiu uprościć.;)
A z tym skrojeniem wikimapii pod google to czy można w pewien sposób wyciągnąć analogię do map osm, tzn że istnieją sobie 2 różne serwisy z własnymi mapami i oba, każde na swój sposób, swoim użytkownikom umożliwiają ich edycję?
A z tym skrojeniem wikimapii pod google to czy można w pewien sposób wyciągnąć analogię do map osm, tzn że istnieją sobie 2 różne serwisy z własnymi mapami i oba, każde na swój sposób, swoim użytkownikom umożliwiają ich edycję? (ale to już zupełnie na marginesie)


@kubakokos: jeśli nie webserwisy, no to muszą eksportować to w całości lub właśnie kawałkami online do jakichś ogólnie rozpoznawalnych formatów (gpx, kml, kmz)

btw. już któryś
@cult_of_luna: No to sytuację mamy podobną, tylko moje umiejętności obsługi softu mniejsze. Ale dobra, wszystko pomalutku i może jakoś pyknie, będę się zgłaszał. ;) Jeszcze gdyby tak samej turystyki było co najmniej tyle ile czytania o niej w necie, to by było dobrze. Chociaż kiedy GIS wejdzie za mocno to pewnie i kwestia wyjścia na dwór zacznie schodzić na drugi plan.;)
@kubakokos: Ja siedze w GISie zawodowo, więc mi to wszystko łatwo przychodzi. ArcGISa można do tego użyc, ale soft jest płatny no i to kobyła softwareowa, możesz wziąć triala na 1-2 miesiące, ale to bez sensu. Najbardziej uniwersalny jest QGIS - darmowy. W nim podczytasz Shapefile, pozaznaczasz co chcesz i wrzucisz do kmla (powinien miec taką opcję).
@CherryJerry: Jeśli wykonalne to z górki, posiedzę, podłubię, poczytam, popróbuję. Dzięks!
(a jeszcze przy okazji - znasz może jakieś warte polecenia kursy, tutoriale, etc. wprowadzające do GIS lub posługiwania się samym QGISem?)