Wpis z mikrobloga

Serwus, w lipcu bronie magisterke z technologii chemicznej (kondensatory i ciecze jonowe) i zastanawiam sie nad wyjazdem na jakis staz zagraniczny. Ma ktos jakies doswiadczenia w takich rzeczach w #szwajcaria #niemcy #emigracja i moglby sie podzielic jak to wygladalo? Jak pacza na takich okresowych pracownikow? Nie umiem w niemiecki, ale robie magisterke po angielsku i mam zacne cv z powyzszych tematow.
  • 8
@Szatanski_werset: zgadzam się z @manedhel: , u mnie też branża chemiczna, są praktyki ale musisz w niemiecki, plus rozumieć dialekty (nie trzeba w nich mówić). Spróbuj uderzyć w duże korporacje (na przykład w kantonie Zug lub Basel), tam jest większa szansa że angielski będzie wystarczający :)
powodzenia :) P.s. Do lipca jeszcze trochę czasu, jeśli ogarniesz niemiecki w stopniu żeby się dogadać, to twoje szanse wzrosną :) niedawno zmieniałam pracę
@Szatanski_werset: z tego co się orientuję to w Basel i w Rotkreuz (kanton Zug) możesz spróbować uderzyć do Roche'a i Novartis'a. Mam znajomych, którzy pracują w tych firmach (lub pracowali) i używali angielskiego na początku. Później z czasem nauczyli się niemieckiego i drogi awansu się nagle otworzyły ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@messageinabottle: Nie dam rady ogarnąć czasowo teraz języka. Jeździłem palcem po mapie szukając firm, ale zdecydowana większość to korpo albo polimery. Fajna jest IoLiTeC, która zajmuje się właśnie cieczami jonowymi na sprzedaż. Pracuję na projekcie w gloveboxie więc może tam spróbuję.

Nigdy nie byłem na pozakrajowym stażu. Jak wyglądają kwestie techniczne takich staży? Muszę sobie poradzić ze wszystkim sam czy oferują jakąś pomoc w zakwaterowaniu or smth?
@manedhel: Jak na razie nie wybrzydzam pod względem regionu :P Myślałem żeby koniec końców przeprowadzić się do Szwajcarii, a taki początkowy staż mógłby być dobrym początkiem czegoś fajnego. Nigdy nie miałem styczności z korpo.. Jak wyglądają takie staże?
@Szatanski_werset: zależy czy staż czy praca dyplomowa. Ja zacząłem od stażu w EMPie (empa.ch) w Thun w laboratorium Advanced Material Technology (czy coś takiego, to już jakiś czas temu było).

Ogólnie staże możesz podzielić na 2 sposoby - staż w laboratorium czy w firmie czy w placówce naukowej będzie wyglądał tak samo - dostajesz swój projekt (który istnieje już wcześniej, bo aplikujesz praktycznie zawsze do projektu), mentora i zadania. Jak to