Wpis z mikrobloga

@drect: skąd mam wyciągać wnioski? Przecież co kraj to inne opracowania, pare rzeczy się zgadza ale nie wszystkie. Narracji jest więcej niż dwie. Skończ z tymi wnioskami, bo jak mam wyciągać wnioski skoro nie mam oryginału? Powtarzam, każdy kraj układa historie pod siebie, nie wspominając o tym że wygrywająca strona uzupełnia historię.
  • Odpowiedz
@drect: Ty o jednym a ja o drugim. Czytaj tym razem ze zrozumieniem, skąd mam wyciągać wnioski jeżeli nie mam dostępu do najstarszych źródeł? Oficjalne historie różnych państw różnią się, czasem się zgadzają ale to tylko w kilku miejscach.
  • Odpowiedz
@savenir: Z podejścia "sola scriptura" w wierze wychodzą nam fanatyczni protestanci-kreacjoniści, a w nauce historii tuzy pokroju Bieszka. Krytyczne myślenie jest tak samo potrzebne w analizie tekstów źródłowych, jak i w ocenie opracowań. Sam dostęp do źródeł, których nawet tłumaczenie też jest przecież interpretacją(!), bez odpowiednich narzędzi poznawczych i znajomości kontekstu niewiele by ci dał.
  • Odpowiedz
@bem_ben: debilek, debilek, debilek - debilek dostał cytaty, debilek ich nie zrozumiał, debilek z książki skorzystać nie umiał. Bo bem_ben to debilek, debilek, debilek :D
  • Odpowiedz