Wpis z mikrobloga

@lakukaracza_: Serio, zgodnie z tą historią tam coś musiało się o-----ć ostrego, skoro nagle anioły bez wolnej woli masowo zbuntowały się Bogu. I fakt, że mamy tak ostry podział na 100% zło i 100% dobro sugeruje, że ktoś mocno podrasował tę historię ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Miesho: Cytując, Wolna wola anioła jest zupełnie zjednoczona z wolą Bożą, także to jedna z tych wielu gwałcących logikę zagrywek katolicyzmu, gdzie stawia się dwie sprzeczne tezy i uznaje prawdziwość obydwu, rysując to na nadnaturalne, tajemnicze i "nie do zrozumienia".

W skrócie według katolicyzmu anioły mają wolną wolę, ale jest ona całkowicie zsynchronizowana z wolą Bożą. Czyli nie mają wolnej woli ;)
  • Odpowiedz
  • 0
@Hound Nie twierdze, że mają. Obrazek zakłada "przejście na ciemną stronę" szatana już po dokonaniu zbrodni na ludzkości a to jest nieprawdą.
  • Odpowiedz
  • 1
@Hound niespójności Bibli lub jej wzajemne sprzeczność jak najbardziej istnieją i nie próbuje dowieść ich braku. Akurat w tym przypadku nie widzę sprzeczności, anioły mają wolną wole ale tak się składa, że zgadza się ona z boskimi ideałami wiemy też że nie mają obowiązku się z nimi zgadzać przykład szatan. Wracając, nie stwierdziłem, że Biblia nie posiada sprzeczności jedynie zwróciłem uwage na pewne mogące wprowadzić w błąd treści prezentowane przez obrazek.
  • Odpowiedz
@lakukaracza_: tak swoją drogą to właśnie jest na odwrót, szatan to mężczyzna, a bóg to dzieciak. Coś się p------o, pokłócili się, szatan stwierdził, że w------a na swoje i żeby bóg dał mu spokój. A co robi bóg? K---a typek tworzy sobie świat, tworzy tam istoty sobie podobne, żeby mieć komu opowiadać, jaki to jego kumpel szatan jest zły xD jeszcze robi sobie syna, wysyła go do tych stworzeń i każe
  • Odpowiedz
W skrócie według katolicyzmu anioły mają wolną wolę, ale jest ona całkowicie zsynchronizowana z wolą Bożą. Czyli nie mają wolnej woli ;)


@Hound: a czy wtedy można uznać, że bóg ma wolną wolę? może to nie jest synchronizacja w jedną stronę? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Prezydent_Polski: Interpretuję to jako taką doskonałość czynów, że zawsze, bez wyjątków wybierają najlepszą opcję, a w przypadku "remisów" opcji mają - doskonały, a jakże - deterministyczny algorytm decydowania między nimi.

Tylko jeśli zawsze wybierasz najlepszą opcję, to nie masz wolnej woli. Są niewolnikami swojej doskonałości, a skoro oni są... to Bóg też musi być.

Wolna wola kłóci się z doskonałością. Wolna wola wymaga możliwości popełnienia błędów. Pytanie czemu istota doskonała
  • Odpowiedz
@Hound:
Naszła mnie taka myśl. Powiedz co sądzisz, bo widzę, że ogarnięty z Ciebie zią ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ZAŁOŻENIE:
1) Bóg istnieje, jest doskonały, podejmuje tylko najlepsze decyzje.
2) Bóg stworzył człowieka. Stworzenie człowieka musiało być
  • Odpowiedz
@Prezydent_Polski Wydaje mi się, ze nie da się zdefiniować "najlepsza" w kontekście decyzji Boga. Dywagując o nim w kontekście katolicyzmu należy pamiętać, że to on stworzył logikę, fizykę i inne prawa i jest poza nimi. Tak to jest.
  • Odpowiedz