Wpis z mikrobloga

Hipoteza Riemanna

Problem ten ma duże znaczenie dla całej matematyki – w szczególności dla teorii liczb, ale również dla statystyki oraz fizyki. Jest jednym z problemów milenijnych, ogłoszonych przez Instytut Matematyczny Claya w roku 2000. Clay Mathematics Institute (CMI) ufundował nagrodę w wysokości miliona dolarów za dowód lub obalenie tej hipotezy. Hipoteza Riemanna jest ósmym problemem z listy problemów Hilberta.

G.H. Hardy oraz J.E. Littlewood udowodnili, że istnieje nieskończenie wiele miejsc zerowych funkcji dzeta na prostej krytycznej.

Dzeta Riemanna ma tzw. trywialne miejsca zerowe dla s = -2, -4, -6, ... . Hipoteza Riemanna mówi, że wszystkie pozostałe miejsca zerowe znajdują się na prostej Re s = ½, zwanej prostą krytyczną.

Zastanawiam się w jaki sposób wygenerowano nieskończony ciąg liczb aby udowodnić, że istnieje nieskończenie wiele miejsc zerowych funkcji dzeta na prostej krytycznej. Jakoś nie wydaje mi się możliwe aby utworzyć zbiór liczb naturalnych od 1 do nieskończoności, a co dopiero utworzyć taki z liczbami ujemnymi czy urojonymi.

Ja myślę, że był bym w stanie wyłowić wszystkie liczby pierwsze z przedziału od 1 do nieskończoności gdyby tylko ktoś inny był w stanie wygenerować taki zbiór ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#matematyka #liczbypierwsze

Tak poza tym to nie rozumiem dlaczego matematycy w ogóle interesują się urojeniami Riemanna. Gadają bzdury o jakichś schodach liczb pierwszych, że to niezwykłe, niewytłumaczalne i nie ma na to żadnej reguły. Że ich rozkład jest nierówny itd. Przecież to nie ma żadnego sensu. To tak jak bym założył, że na wakacje muszę zabrać laptopa, suszarkę, czajnik elektryczny, materac, ładowarkę, kurtkę, ze 2 bluzy, 7 par bokserek, 7 koszulek, 2 bluzki z długim rękawem, 2 pary spodni, buty, 10 par skarpet i później płakał dlaczego mój bagaż jest taki ciężki. Ustalając takie warunki uzyskuje się to czego się szukało. Te liczby nie muszą przecież układać się w kolejności albo równych odstępach, bo przecież nie takie właściwości są zdeterminowane przez założenia określające czym są liczby pierwsze. Kiedyś myślałem, że matematyka ma coś wspólnego z logiką ale te pierdoły, które pociskają jacyś na wykładach czy w filmach dokumentalnych o liczbach pierwszych to istna komedia.

Określmy jakiekolwiek parametry np. wielkość czy masę jabłka oraz wybarwienie skórki i w zależności od tego jaką tolerancję ustalimy to będziemy w stanie zebrać 100% jabłek, 75%, 50%, 25%, albo i 2% jeżeli normy będą zbyt wyśrubowane. Wtedy też nie będzie to jakaś równa ilość jabłek odrzucanych tylko raz te odstępy będą większe, a raz mniejsze. Nierówność odstępów może wynikać z samych właściwości liczb w przypadku liczb pierwszych, a w przypadku jabłek może zależeć od pogody, warunków glebowych sposobu uprawy, miejsca i występujących w tym rejonie chorób. Zrobiono z jakiejś trywialnej bzdury zagadkę wszech czasów i oferują 1 milion $ za udowodnienie, że wszystkie nietrywialne miejsca zerowe tej funkcji znajdują się na prostej krytycznej tylko problem w tym, że nikt nie jest w stanie wygenerować nieskończonego ciągu liczb.
tojestmultikonto - Hipoteza Riemanna

Problem ten ma duże znaczenie dla całej matem...

źródło: comment_qwHZ4JqrZxc5VY2lcNJ6n7Zfadfs7BWV.jpg

Pobierz
  • 43
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@tojestmultikonto:

Zastanawiam się w jaki sposób wygenerowano nieskończony ciąg liczb aby udowodnić, że istnieje nieskończenie wiele miejsc zerowych funkcji dzeta na prostej krytycznej. Jakoś nie wydaje mi się możliwe aby utworzyć zbiór liczb naturalnych od 1 do nieskończoności, a co dopiero utworzyć taki z liczbami ujemnymi czy urojonymi.


Aksjomat istnienia zbioru induktywnego w ZF
Hipoteza Riemanna


@Zielony_Minion: No wiesz co trollu, ja 3 noce zarwałem żeby stworzyć algorytm do generowania licz pierwszych i poległem na tym, że mój komputer nie jest w stanie tego wygenerować. Mam raptem 100 GB dysk twardy i choć bym się zesrał to nie upchnę na nim nieskończoności.
@Anoia: Ale, że co? Rozumiem, że teorię poznałeś jedynie w teorii. Ja naprawdę chciałbym wygenerować wszystkie liczby pierwsze, ale nie ma do
@Anoia: Nie da się. Nawet nie wygenerujesz liczb naturalnych z przedziału od 2 do + nieskończoności, a co dopiero jakieś urojenia Riemanna. Tego się po prostu nie da technicznie wykonać. Ja bym naprawdę to sprawdził. Mógł bym nawet tworzyć dowolnej wielkości liczby pierwsze mniejsze od nieskończoności. Jedyne co mnie ogranicza to skończona moc obliczeniowa mojego komputera i pojemność dysku twardego. Jak miałbym coś udowodnić nie dając na to dowodu. Czy 100
@tojestmultikonto: No wydaje mi się, że żyjemy w takich czasach gdzie im lepsze komputery tym większe liczby. Największa pierwsza to teraz 2^77232917 – 1. O ile nie mam pojęcia dlaczego te wszystkie matematyczne łby się nad tym głowią, tak wiem że wraz z postępem technologicznym potrzebujemy tych liczb. Liczby pierwsze są używane np w kryptografii. Im większa liczba pierwsza tym mocniejszy szyfr.

Z drugiej strony wydaje mi się, że z nadejściem