Wpis z mikrobloga

@mucher @Dax13: Ale to nie jest kantor, a "alior właściwy" - który kursy miał okropne.

Kantor jest spoko, sam korzystam i przepuściłem przez niego kupę kasy. Natomiast trzeba wiedzieć, jak używać kart, żeby nie zrobili ci akcji pt. "potrójne przewalutowanie" - wtedy możliwe są akcje w stylu:

Witam, chciałbym zwrócic uwagę iż jeśłi np w Chorwacji zapłacicie kartą Euro Alior Banku to będzie POTRÓJNE a nie podwójne przewalutowanie. Mianowicie:

1. Kuna
@Dax13: Źle zrozumiałeś. Generalnie gość rozliczyl transakcję w PLN bez mojego udziału już po zwroicie auta - zadzwoniłem zrobić chargeback (nie autoryzowałem tej transakcji jako złotówkowej) - bank uznał mi to jako reklamację i oddał kasę. Generalnie tak samo może stać się w Revolucie (częste pytanie dlaczego komuś terminal proponuje przeliczenie na funty).

A na wyjazdy w strefę EUR bierze się jak najbardziej kartę EUR; cytowany przykład nie jest mój.
A na wyjazdy w strefę EUR bierze się jak najbardziej kartę EUR; cytowany przykład nie jest mój.


@mucher: Otóż nie. Skoro to nie jest twój przykład to nie wiem dlaczego się nim sugerujesz i zniechęcasz do tego innych.
Sam mam kartę aliora w EUR i USD. Przed wyjazdem poszedłem do placówki się spytać z jakiej waluty będą rozliczane operacje w Bułgarii (BGN). Powiedzieli mi że z USD i żebym nie brał
@Dax13: Dlatego, żeby uważali czym płacą - masz rację, do "innych" walut jest karta USD; jeśli ktoś zapłaci kartą EUR - srogie rozczarowanie (sam piszesz, że upewniałeś się na infolinii której karty użyć). Tego dotyczył w sumie przykład i uważam, że jest to albo niedopatrzenie albo zła wola po stronie Aliora, że to tak funkcjonuje. I broń boże nie zniechęcam, wręcz polecam IKA, bo to wg mnie najlepsza tego typu oferta
@mucher: Ale osoba z przykładu który podałeś jest sama sobie winna bo nie płaciła w EUR tylko w Kunach. Jakby użyła karty w USD to by miała pojedyncze przewalutowanie po kursie MC
@mucher: Taki dzisiaj świat, banki korzystają jak mogą na niewiedzy klientów. Zresztą tak jest we wszystkim, jeśli czegoś nie dopilnujesz to nie będziesz miał. Specjalnie ukrywają pewne fakty lub o nich nie wspominają aby zarobić.
Przeciętny Janusz który wyjedzie za granicę na wakacje raz na rok albo dwa lata weźmie i zapłaci kartą, zobaczy ile mu ściągnęło z konta i pomyśli że tak ma być i sprawę zostawia a bank się
@mucher W tym roku byłem w Holandii, Francji, Hiszpanii i Portugalii i płaciłem kartą w euro od kantoru aliora i nigdzie nie było problemów. Nie rozliczało mnie w złotówkach tylko zawsze w euro. Przy wypłacie z bankomatu też obyło się bez żadnych prowizji.
@mucher: karta wielowalutowa, mowisz o jednej karcie do kilku rachunkow walutowych? nie wiem po co komplikowac zycie. jak sie zarabia tylko w zlotwokach, to mbank, envelobank i pekao sa ma karty ktore bez prowizji przeliczaja na zlotowki, a nie bawic sie w wymiane walut przed transakcjami
@Chandox: Bo generalnie tak jest. Problemem jest zwykle głupi/nieuczciwy sprzedawca - jeśli wciśnie ci guzik od DCC (konwersji na złotówki) to jesteś jakieś 10-15% w plecy.

@rtg_: Mbank tylko w kartach intensive czyli płatnych dość konkretnie. Nie wiem jak ten envelo, a co do pekao to mam traumę i nie bedę tam wiecej kupował ( ͡° ͜ʖ ͡°). Kiedyś jeszcze polbank dawał takie karty, transakcje rozliczały
@rtg_: Mbank tylko w kartach intensive czyli płatnych dość konkretnie. Nie wiem jak ten envelo, a co do pekao to mam traumę i nie bedę tam wiecej kupował ( ͡° ͜ʖ ͡°). Kiedyś jeszcze polbank dawał takie karty, transakcje rozliczały się po kursie nawet lepszym.


@mucher: w envelo jest tak jak w mbank intensive. w pekao jest podwójne przewalutowanie (najpierw na USD) ale też idzie przez
@mucher: envelobank masz wymaganie przelew przychodzacy 1k zl i jedna transakcja karta, inaczej placisz w miesiacu 5zl, plus za darmowe bankoaty zagranica 5zl / mc