Wpis z mikrobloga

Siema Miraski!

tl;dr podstawy JavaScriptu w 48h!

Sprawa jest taka - IV klasa technikum here, w styczniu egzamin E14, ocena na koniec roku z programowania aplikacji internetowych (taki przedmiot zawodowy w technikum) - 4. Troche mnie to nie satysfakcjonuje, bo to ocena na świadectwie maturalnym, na koniec technikum. Więc trzeba coś z tym zrobić. Z rozmowy z nauczycielem wyszło, że jeśli chcę mieć 5/6, to w poniedziałek indywidualny egzamin z JS-a.

Problem polega na tym, że JS-a nie ogarniam, znam tylko podstawy, a skrypty jakie pisałem, to tylko te z pomocą internetu. Dlaczego tego nie potrafię? Bo to nie do końca moja bajka. Nie odnajduję się jako programista, nie będę nikogo oszukiwał, w tym samego siebie.

Więc tak, rozpoczynam naukę z Mirkiem Zeneltem, mam około 70h na naukę podstaw JS-a. Czy dam radę?
Nie oczekuję wiedzy jak #programista15k . Chcę żebyście mnie dobrze zrozumieli - nie zostanę programistą w kilka dób, ale chcę zobaczyć, czy da radę w trzy dni ogarnąć podstawy, filar do dalszej nauki.

Zadania na egzaminie z tego co wiem nie są jakieś wygórowane, skomplikowane. Mam nadzieję, że dam radę. Jestem zmotywowany.

Trzymajcie kciuki Murki, dam znać w poniedziałek ja mi poszło!

#informatyka #programowanie #nauka #egzaminzawodowy #challenge
  • 70
  • Odpowiedz
@Veni: @Pawloo:
Aktualizacja 14.12.18 godz. 23:47

Udało mi się zrobić kolejny skrypt. Tym razem zadanie o treści:
----------------------------------------
 Zawartość panelu dolnego:
 Nagłówek drugiego stopnia o treści: „Ile będzie kosztowało moje wesele?”
 Tekst: „Podaj liczbę gości: ”, dalej pole numeryczne
 Pole typu checkbox, po nim treść: „Wesele z poprawinami?”
 Przycisk o treści „Oblicz koszt”, którego wybranie uruchamia skrypt
 Paragraf z miejscem na wyniki działania skryptu
  • Odpowiedz
@enemyw0w-:
1. Stosuj poprawki podawane wcześniej! Bo nie będę sprawdzał dalej ;)
2. Nie używamy znacznika
3. Nie nazywam zmiennych jednoliterowymi nazwami, nazwa ma jasno określać zawartość, wyjątkiem są zadania matematyczne pokroju obliczenie wzoru koła.
4. document.poprawiny.czypoprawiny.checked - wcześniej źle napisałem o tym, bo nie zwróciłem uwagi co jest w tych warunkach. Wydaję mi się, że te zapisy wystarczy skrócić do formy czypoprawiny.checked, ale sprawdź dla pewności.
  • Odpowiedz
Fakt- nie poprawiałem wszystkiego na bieżąco, bo tak jak pisałem wcześniej była duża rozbieżność między tym co pisałem tutaj( że udało mi się bla bla bla) a tym co robiłem faktycznie. Bo gdy dostałem odpowiedź od Was, Panowie, właściwie byłem już w trakcie pisania kolejnego skryptu. Teraz jestem na bieżąco. Przy tej okazji chciałbym znów złożyć wielkie podziękowania. Kolejny raz powtórzę - nie jesteście w stanie wyobrazić sobie jak mocno mi pomagacie.
  • Odpowiedz
@enemyw0w-: Nie ma rzeczy, które są nie, bo nie ;) Wszystko ma swoje uzasadnienie. Znacznik podobnie jak jest to znacznik, pochodzący z wcześniejszych specyfikacji niż html5. Jest to znacznik, który ma wpływ na wygląd dokumentu, a takie znaczniki nie powinny być stosowane. Od ustalania wyglądu jest css i tak powinno zostać. A co do końcówki wypowiedzi to zaraz to sprawdzę.
  • Odpowiedz
@enemyw0w-: No nie musisz teraz używać, ale pamiętaj, że tak to działa. Co do tego co wcześniej to warunki powinny być takie:
a) pierwszy warunek: poprawiny.czypoprawiny.checked
b) drugi warunek: !poprawiny.czy
poprawiny.checked
W if'ach domyślnie przyjmuje się, że coś jest sprawdzane czy jest true, więc znaki równości są tam zbędne. Natomiast ! stawiany przed zmienną czy tak jak tu oznacza negację, czyli zaprzeczenie wartości.
  • Odpowiedz
  • 0
@PiesLat2230: Siema. Pierwszego dnia robiłem egzaminy (tzn. zadania z egzaminów e14) z delikatna pomocą internetu. Wczoraj robiłem je już zupełnie sam, a dziś jeszcze nic nie zrobiłem, bo dopiero wstałem. Pełna relacja będzie jutro, mogę zawołać.
  • Odpowiedz