Wpis z mikrobloga

Siema Miraski!

tl;dr podstawy JavaScriptu w 48h!

Sprawa jest taka - IV klasa technikum here, w styczniu egzamin E14, ocena na koniec roku z programowania aplikacji internetowych (taki przedmiot zawodowy w technikum) - 4. Troche mnie to nie satysfakcjonuje, bo to ocena na świadectwie maturalnym, na koniec technikum. Więc trzeba coś z tym zrobić. Z rozmowy z nauczycielem wyszło, że jeśli chcę mieć 5/6, to w poniedziałek indywidualny egzamin z JS-a.

Problem polega na tym, że JS-a nie ogarniam, znam tylko podstawy, a skrypty jakie pisałem, to tylko te z pomocą internetu. Dlaczego tego nie potrafię? Bo to nie do końca moja bajka. Nie odnajduję się jako programista, nie będę nikogo oszukiwał, w tym samego siebie.

Więc tak, rozpoczynam naukę z Mirkiem Zeneltem, mam około 70h na naukę podstaw JS-a. Czy dam radę?
Nie oczekuję wiedzy jak #programista15k . Chcę żebyście mnie dobrze zrozumieli - nie zostanę programistą w kilka dób, ale chcę zobaczyć, czy da radę w trzy dni ogarnąć podstawy, filar do dalszej nauki.

Zadania na egzaminie z tego co wiem nie są jakieś wygórowane, skomplikowane. Mam nadzieję, że dam radę. Jestem zmotywowany.

Trzymajcie kciuki Murki, dam znać w poniedziałek ja mi poszło!

#informatyka #programowanie #nauka #egzaminzawodowy #challenge
  • 70
  • Odpowiedz
@dzikipies102: Ogólnie, to moreli nie spinam, jedne z lepszych wyników próbnych matur w szkole (mat + ang + polski), całkiem niezła średnia i dość duże perspektywy nawet bez studiów. Dzięki za wsparcie ;)
  • Odpowiedz
@enemyw0w-:

Uwierz, mam.

No wybacz, nie uwierzę ;)
To, że wydaje Ci się, że znasz dane technologie jest na tym etapie dość naturalne. W żaden sposób Cię nie atakuje a z czasem zobaczysz jak bardzo byłeś w
  • Odpowiedz
@Veni: Dziękuje za link.

Troche mojej historii:
Spędziłem w tym roku dwa miesiące w Anglii pracując na produkcji. 10h w robocie, do tego godzina z buta w jedną i w drugą stronę. Poznałem tam kumpla, x, freelancera, studenta drugiego roku na uniwersytecie y. Facet miał super podejście do życia, typowy intelektualista ze zdrowym podejściem do życia. Później razem zmieniliśmy robote, mozna powiedzieć, że trzymaliśmy ze sobą. Chłop dość dobrze się
  • Odpowiedz
  • 0
@enemyw0w- efekt dunninga Krugera cię dopadł kolego xd spoko też po technikum go miałem, kwestia czasu jest to że zrozumiesz, że w sumie gówno umiesz. GL hf i cement to zły wybór xd
  • Odpowiedz
@enemyw0w-: Ogólnie jest tak, że wielu osobom się wydaje, że html i css są to proste technologie, a wbrew pozorom wcale aż takie oczywiste to nie jest. Takie osoby zazwyczaj nie zwracają uwagi na kwestie bezpieczeństwa, semantyki, dostępności i paru innych rzeczy, które są z tym bezpośrednio powiązane. Moment, w którym człowiek zrozumie, że mimo spędzonych godzin czeka go jeszcze ogrom czasu nim sprawnie się będzie nimi posługiwał jest bardzo
  • Odpowiedz
@enemyw0w-: Bardzo by mnie ciekawiła potem Twoja opinia, co było dla Ciebie jasne, a co nie zostało wytłumaczone. Myślę o własnym mini-kursie, a feedback od osoby początkującej, która próbuje sama się przebieć przez materiały (wielki szacun!) byłby niezwykle cenny. W razie czego, może uda mi się wyjaśnić to, czego Tobie brakuje/brakowało.
Pozdrawiam i trzymam kciuki.
  • Odpowiedz
@maque: Dzięki za odpowiedź.
Na początek - ksiązki podrzucone od chłopaków są wg mnie zbyt rozległe. Zbyt mała ilość materiału rozciągnięta w zbyt dużej treści. Bardzo dużo przydatnych informacji, ale tak jak mówię - rozlegle.
Zawołam w poniedziałek, postaram się bardziej rozpisać.
  • Odpowiedz
@Vetinari: @enemyw0w-:
Zarówno w htmlu jak i w cssie te kwestie występują, więc miałem na myśli obie te technologie. Przykładowo wstrzyknięcie kodu css może doprowadzić do kradzieży danych z formularzy czy śledzenia użytkowników. Jak można to wykorzystać to podpowiadał nie będę ;) Warto wiedzieć jak taki kod wygląda i na czym się opiera oraz jaką istotną rolę odgrywa CSP. CSS był też w stanie wywołać sporo zamieszania jeśli
  • Odpowiedz
@Veni I to była wina cssa czy źle zaimplementowanej obsługi Unicode? CSS injection nie dotyczy też samej składni, to tak jakby powiedzieć że SQL injection dotyczy ludzi którzy piszą w SQL...
  • Odpowiedz