Wpis z mikrobloga

Efekt Mandeli - zjawisko polegające na "pamiętaniu" przez grupę ludzi alternatywnej wersji historii.

Tytułowy efekt wziął się od nazwiska znanego polityka walczącego z aparthaidem, działacza na rzecz praw człowieka, Nelsona Mandeli. Wiele osób "pamiętało", że zmarł w latach 80-tych w więzieniu.

Innym przykładem efektu jest słynna kwestia "za takie coś grozi 25 lat więzienia albo 100 zł grzywny", którą rzekomo miał wygłosić Krzysztof Kononowicz na jednym z filmów bożych.

Problem polega na tym, że za każdym razem, gdy ktoś poprosi o link do filmu, na którym rzekomo pada takie zdanie, w odpowiedzi uzyskuje jedynie komentarze typu "było na filmie do Terki, poszukaj sobie", "Konon powiedział to przy okazji filmu o Magdalenie od mecenasa" itp.; jednocześnie odpowiadający NIGDY nie wysyłają odnośnika do konkretnego filmu, o wskazaniu minuty, w której ma padać ta kwestia, nie wspominając.

Co ciekawe, efekt dotyka nawet doświadczonych kononologów, prawda jest jednak brutalna - Nibemben NIGDY nie wypowiedział takiego zdania. Chciałbym, żeby ktoś w komentarzach wyprowadził mnie z błędu, jednocześnie dając link do konkretnego filmu, gdzie to zdanie ma padać, ale wiem, że to się nie stanie.

#kononowicz to nie #patostreamy
rafalewtrancamsie - Efekt Mandeli - zjawisko polegające na "pamiętaniu" przez grupę l...

źródło: comment_Ol7Ac3OKKh6psrOaatpUAgvPo1sa0dGQ.jpg

Pobierz
  • 20
@Docent_nauk: No właśnie nie padły - moim zdaniem ludzie dopowiadają sobie część o grzywnie do kwestii Konona z "Ciacha".

Przejrzyj sobie film, co do którego wydaje Ci się, że to padło - na pewno nie znajdziesz tam tej kwestii (niezależnie od tego, czy mówimy o kwocie 100 zł czy wyższej).
@rafalewtrancamsie: Heh, faktycznie coś jest nie tak z tym zdaniem. 25 lat na bank padło podczas tej afery z terką, co do kwoty pewny nie jestem, mam wrażenie że tak ale to chyba wina tego, że menel kiedyś mówił podczas sprawy z magicalem, że dla konona 50 zł to jest kupa pieniędzy.
@nieswiszczuk_przeokropny:
Było na stówę. Pamiętam, że wtedy jeszcze udzielałam się w komentarzach na YT, czyli to musiało być dawniej niż rok temu. Wychodzi mi dwuletni przedział 2016-2017.
@Andrzej_Jaroslawski:
Blisko, ale to jeszcze nie to. Pamiętam, że w komentarzach na YT był śmiech, że to 25 lat lub kilka stów grzywny to rodzaj sugestii/szantażu, żeby polubownie dać Kononowiczowi w łapę, ażeby odstąpił od pociągnięcia do odpowiedzialności karno-sądowej.