Wpis z mikrobloga

39/100 Koty mają dobrą pamięć. Przechowują nowe informacje przez 16 godzin. (test WAIS) Ich pamięć krótkotrwała obejmuje 30 sekund. Wiele wskazuje na to, że mogą pamiętać informacje ze swojego życia sięgające nawet 10 lat wstecz. Koty zapamiętują wydarzenia ze swojej przeszłości, są świadome strat, jakie poniosły, pamiętają przykre wydarzenia jak i te pozytywne.

Koty mają świadomość istnienia obiektów, których w danej chwili nie widzą. Ich zdolność zapamiętywania jest najlepsza w młodym wieku, ale odpowiednio ćwicząc pamięć, można utrzymać ja na wysokim poziomie także u mocno starszych kotów.
W badaniu opisanym w magazynie „Behavioural Processes” wzięło udział 49 kotów domowych. Wykazano, że mruczące czworonogi są w stanie przywołać wspomnienia o przyjemnych doświadczeniach, np. o jedzeniu ulubionego przysmaku. Jest to określane jako pamięć epizodyczna. Saho Takagi, psycholog z Kyoto University, uważa, że koty, podobnie jak psy, wykorzystują wspomnienia o pojedynczych doświadczeniach, co może wskazywać na to, że dysponują pamięcią epizodyczną podobną do ludzkiej.

Badania opublikowane w 2009 roku w piśmie Journal of Ethology dowodzą, że koty rozróżniają znaki graficzne – widzą różnicę między jedną kropką a dwiema. Z kolei badania Johna Paula Scotta z Laboratorium Zachowań Zwierząt w Bar Harbor pokazują, że zwierzęta te rozróżniają i reagują na swoje imiona. Rozumieją też i pamiętają znaczenie ponad 160 słów. Koty reagują na komendy głosowe, tembr głosu i akcent, a także na ludzkie gesty.

#100kocichciekawostek #koty #ciekawostki #zwierzaczki
sinusik - 39/100 Koty mają dobrą pamięć. Przechowują nowe informacje przez 16 godzin....

źródło: comment_vvcGGpSfmZ0BRxdwoaIKD2FY2d6Zj15Q.jpg

Pobierz
  • 49
Rozumieją też i pamiętają znaczenie ponad 160 słów.


@sinusik: A ile gestów i dźwięków kocich rozróżnia człowiek? Podobno to my jesteśmy ci inteligentni...
Przeciętny człowiek nie ogarnia czego kot chce, o co mu chodzi i czemu się tak zachował a nie inaczej. Zwykle swoją ignorancję kwituje oklepanym: "koty są wredne".

PS. Z tym reagowaniem na komendy bym nie przesadzał. Mogą reagować, mogą. Jak zechcą.
Koty mają świadomość istnienia obiektów, których w danej chwili nie widzą.


@sinusik: Moja kotka bawiła się maskotką, którą bardzo nie chciałam aby się akurat bawiła [wszystkie inne może żuć, gryźć, drapać i chętnie to robi, ale tej akurat nie]. No to schowałam ją do takiego pudełka we wnęce stolika i wsunęłam, a że pudło pasuje prawie idealnie do wnęki to nic nie było widać.
Nie spodziewałam się że widząc to co
@Widzet: koty nie mają specjalnie mocnego węchu… Co innego słuch


@enron: Z tym, że nie mają "specjalnie mocnego węchu" to bym dyskutował. Mają wprawdzie znacznie słabszy węch niż psy, ale o wiele czulszy niż ludzie. Tak na szybko gdzieś tam wyczytałem (więc to tylko taka poglądowa informacja), że ludzie mają ok. 5 mln zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za węch, koty 14 mln, a psy ze 120 mln.
@Widzet: @effzet: Pisałem w sumie o tym w 28/100 :) kot nie ma takiego super węchu jak pies, ale jest sporo lepszy od człowieka. Natomiast kot ma w błonie wyściełającej wnętrze nosa ok. dziewiętnaście milionów specjalnych, węchowych zakończeń nerwowych, w porównaniu z pięcioma milionami takich zakończeń u człowieka. Psy mają różnie, ale te długonose, np. foksteriery, mają ich aż sto czterdzieści siedem milionów.
@sinusik Żeby było nam wygodniej wszystkie zabiegi u kota robiliśmy na łóżku w salonie (obcinanie pazurów, krople do uszu itd.). Teraz kanalia za cholere nie chce tam leżeć, a kiedyś to było jej ulubione miejsce. Pytanie, jak to odwrócić? Chciałbym jak wcześniej oglądać film z kotem na kolanach...