Wpis z mikrobloga

39/100 Koty mają dobrą pamięć. Przechowują nowe informacje przez 16 godzin. (test WAIS) Ich pamięć krótkotrwała obejmuje 30 sekund. Wiele wskazuje na to, że mogą pamiętać informacje ze swojego życia sięgające nawet 10 lat wstecz. Koty zapamiętują wydarzenia ze swojej przeszłości, są świadome strat, jakie poniosły, pamiętają przykre wydarzenia jak i te pozytywne.

Koty mają świadomość istnienia obiektów, których w danej chwili nie widzą. Ich zdolność zapamiętywania jest najlepsza w młodym wieku, ale odpowiednio ćwicząc pamięć, można utrzymać ja na wysokim poziomie także u mocno starszych kotów.
W badaniu opisanym w magazynie „Behavioural Processes” wzięło udział 49 kotów domowych. Wykazano, że mruczące czworonogi są w stanie przywołać wspomnienia o przyjemnych doświadczeniach, np. o jedzeniu ulubionego przysmaku. Jest to określane jako pamięć epizodyczna. Saho Takagi, psycholog z Kyoto University, uważa, że koty, podobnie jak psy, wykorzystują wspomnienia o pojedynczych doświadczeniach, co może wskazywać na to, że dysponują pamięcią epizodyczną podobną do ludzkiej.

Badania opublikowane w 2009 roku w piśmie Journal of Ethology dowodzą, że koty rozróżniają znaki graficzne – widzą różnicę między jedną kropką a dwiema. Z kolei badania Johna Paula Scotta z Laboratorium Zachowań Zwierząt w Bar Harbor pokazują, że zwierzęta te rozróżniają i reagują na swoje imiona. Rozumieją też i pamiętają znaczenie ponad 160 słów. Koty reagują na komendy głosowe, tembr głosu i akcent, a także na ludzkie gesty.

#100kocichciekawostek #koty #ciekawostki #zwierzaczki
sinusik - 39/100 Koty mają dobrą pamięć. Przechowują nowe informacje przez 16 godzin....

źródło: comment_vvcGGpSfmZ0BRxdwoaIKD2FY2d6Zj15Q.jpg

Pobierz
  • 49
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sinusik: Dołożyłabym "czytanie w myślach". Przykład. Moje koty zawsze mają w misce suchą karmę i podgryzają sobie w razie potrzeby. Jednak 3x dziennie dostają mokrą, którą lubią bardziej. Uprzedzam pytanie, nie nie są spasione. Daje im o różnych porach, jak mi się przypomni. I teraz. Wstaję z fotela dziesiątki razy, ale gdy wstaję z postanowieniem nakarmienia ich, od razu za mną biegną, czy śpią czy nie ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@sinusik Przyjechałem po 7 latach do domu, gdzie mieszka mój kot. Jak wyjechałem to miałem go rok. Dorastał z moją mamą. Jak nikogo nie toleruje to jak mnie zobaczył, tydzień nie mógł się odkleić. W nocy spał że mną na łóżku
  • Odpowiedz
@solo_ta: to już chyba ludzka ignorancja. Ja moje koty czytam jak książkę. Spojrzenie, sposób w jaki zamiałczy, ruchy ogonem - każdy humor, sprawa, problem jest inaczej sygnalizowany.
Podobnie miałam z naszymi psami - sposób w jaki szczekały informował mnie o co chodzi. Zawsze inaczej szczeka jak przyjedzie ktoś zupełnie obcy, ktoś znajomy, ktoś z rodziny. Inaczej jeśli coś usłyszał ale nie wie co, inaczej jak zna dany dźwięk i wie
  • Odpowiedz
@brednyk: Bo przypomina im trochę polowanie, no i bawią się, tak jak innymi zabawkami. Z laserem jest taki problem, że kot nie może go "złapać" fizycznie. A to frustruje, koty także :)
  • Odpowiedz