Wpis z mikrobloga

Szukam dobrych książek dla kogoś kto chce zostać kucharzem, nie chodzi mi o książki z przepisami tylko coś typu jakie smaki ze sobą łączyć rady praktyczne co do pracy w gastronomii itp. Brat strasznie jara się gotowaniem, pracuje na kuchni i coś tam doszkala się we własnym zakresie i stwierdziłem, że na święta chce mu kupić jakaś fachową literature. Co możecie poleć? Jakiś książki, które powinien przeczytać każdy kucharz? W przyszłości planuje otworzyć #foodtruck ale do tego jeszcze długa droga
#kuchnia #gotowanie #gotujzwykopem #gastronomia #foodtruck #jedzenie #gzw #gotowanietomojapasja
  • 8
@triuriru: Jakieś dwa lata temu dostałem od siostry Gotowanie dla Geeków. Właśnie opisane tam są techniki, zasady gotowania, procesy które zachodzą podczas obróbki itd. Przepisy pełnią rolę uzupełniającą. Jest napisana w trochę głupkowatym stylu, i nie ma tam za wiele o pracy restauracyjnej, ale merytoryka w kwestii samego gotowania jest na wysokim poziomie.
@triuriru są książki Anthonego Bourdaina ( "Apetyt" i "Kill Grill. Restauracja od kuchni"). Z polskich bardzo polecam książki Aleksandra Barona ("Kiszonki i Fermentacje", "Między wódką a zakąską" i "wzór na smak" Łapanowskiego.
Ładnie wydane są też książki Amaro ale one są raczej dla tych, których interesuje fine dining.
@chixi: Mam oba Barony i jeszcze "Przepisy Opowieści" gdzie jest współautorem. Też polecam, ale to jednak głównie przepisy. W kiszonkach jest trochę techniki, ale jak ktoś chcę wejść w temat dużo lepsza będzie "Sztuka Fermentacji" Sandora Katza, którego zresztą Baron cytuje na okładce Kiszonek, jest polskie wydanie papierowe i audiobook eng.